Biegunka u psa

Biegunka u psów to powszechny problem, który może wskazywać na różne schorzenia. Częste wypróżnienia o płynnej konsystencji nie tylko powodują dyskomfort u psa, ale mogą też prowadzić do odwodnienia i innych komplikacji zdrowotnych. Ważne jest, by w przypadku długotrwałych objawów rozwolnienia skonsultować się z weterynarzem, który pomoże ustalić przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Właściciele powinni zwracać uwagę na objawy takie jak osłabienie, gorączka czy obecność krwi w kale. W domowym leczeniu pomocne mogą być głodówki oraz podawanie preparatów nawadniających, ale tylko po konsultacji z weterynarzem.

Biegunka u psów może pojawić się z bardzo wielu przyczyn. Może być oznaką wielu chorób i schorzeń. Jak zachować się w sytuacji, kiedy u Twojego psa pojawia się biegunka? Kiedy należy udać się z nim do weterynarza? Co może powodować rozwolnienie u psa? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pomóc swojemu psu, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.


Co to jest biegunka?

Czym właściwie jest rozwolnienie u psów i jakie formy może przybierać. Biegunka nie jest chorobą samą w sobie, a objawem klinicznym, który charakteryzuje się dużą częstotliwością wypróżnień albo zwiększoną ilością stolca, który ma konsystencję płynną, bądź półpłynną. Nie zawsze są to odchody w tym samym kolorze. Stolec psa, cierpiącego na biegunkę, może bowiem być zarówno czarny, jak i zielony czy żółty. Niejednokrotnie przybarwiony jest krwią, ropą i śluzem, co powinno jeszcze bardziej zaalarmować Twoją uwagę. Jakie jeszcze objawy towarzyszą najczęściej biegunce?

Najczęstsze objawy towarzyszące biegunce:

  • osłabienie,
  • gorączka,
  • nudności,
  • wymioty.

Podczas biegunki każdy organizm, szczególnie zwierzęcia, szybko się odwadnia. Zazwyczaj biegunka nie trwa zbyt długo i mija najwyżej po kilku dniach. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Jak zadbać o psa z biegunką? Zadbaj o uzupełnienie płynów i elektrolitów u swojego psa, których w trakcie biegunki na pewno bardzo mu brakuje. Jeśli miał już dwudziestoczterogodzinną głodówkę, przedłuż ją o jeszcze jedną dobę. Pozwoli to organizmowi zwierzęcia na regenerację i odpoczynek. W tej chwili jego błony śluzowe są niezwykle podrażnione i każdy pokarm dla psa może go jeszcze mocniej uszkodzić.

biegunka u psa
Podczas problemów żołądkowych można podać psu takie leki jak Smecta lub węgiel aktywowany.

Dlaczego rozwolnienie u psów jest niebezpieczne

Długotrwałe odwodnienie jest niebezpiecznie dla każdego organizmu. Podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów, bogatych w niezbędne składniki i sole mineralne, by nie doszło do kompletnego odwodnienia.
W skrajnych przypadkach taki stan, szczególnie gdy utrzymuje się długo i dotyczy szczenięcia lub bardzo wrażliwego, starszego psa, może nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.


Przyczyny rozwolnienia u psów

Przyczyn biegunki może być niezwykle wiele i nie zawsze będzie je łatwo i jednoznacznie określić. Rozmowa lekarza weterynarii z właścicielem psa pomoże wyeliminować wiele możliwości, a wśród nich tak prozaiczne, jak te związane z nieprawidłowym odżywianiem.

Do najczęstszych przyczyn biegunek u psów zalicza się:

  • niewłaściwy lub nieświeży pokarm,
  • nietolerancje i alergie pokarmowe,
  • nagłą zmianę pożywienia.

Bywa również i tak, że skrajne przejedzenie i łakomstwo (np. po głodówce) również mogą wywołać u psa biegunkę.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny rozwolnienia u psów? Przede wszystkim będą to poważniejsze stany chorobowe, które może potwierdzić jedynie weterynarz.

Wymieniane są wśród nich:

  • stany zapalne jelit,
  • zatrucia,
  • podrażnienia przewodu pokarmowego,
  • infekcje bakteryjne układu pokarmowego,
  • choroby wirusowe,
  • zapalenie trzustki,
  • leczenie antybiotykami lub innymi lekami doustnymi,
  • reakcje poszczepienne.

Wśród najrzadszych wymienia się nowotwory, choroby metaboliczne takie jak choroba Addisona, inwazje glist lub tasiemców, obecność w przewodzie pokarmowym pierwotniaków takich jak lamblie, czy kokcydie, a nawet silny stres czy podanie środka na odrobaczanie.
Każdy pies jest inny i biegunka jest jedynie reakcją na jakiś czynnik lub stan chorobowy. Jeśli podejrzewasz u swojego psa poważniejszy stan, niż zwykłe problemy trawienne spowodowane zmianą diety, udaj się do doświadczonego lekarza weterynarii. Tylko taka wizyta pozwoli mieć stuprocentową pewność.
 
Jaką karmę wybrać dla wrażliwych psów? Karma weterynaryjna Josera Help wspomoże proces leczenia Twojego pupila:

Niektóre rodzaje biegunek u psów

Każdy organizm jest inny i zupełnie inaczej przechodzi biegunkę. Dlatego ciężko jest wymienić i opisać wszystkie jej rodzaje. Można jednak wyróżnić cztery typy biegunki, które szczególnie często powtarzają się u czworonogów i przyjmują podobne objawy.

 

  • 1. Biegunka po zatruciu pokarmowym

Biegunka po zatruciu pokarmowym jest najłagodniejszą odmianą biegunki i najprawdopodobniej jest konsekwencją zjedzenia przez psa czegoś, z czego przetrawieniem jego mały organizm nie mógł się uporać. Skutkiem tego jest złe samopoczucie psa i luźny stolec, bez krwi. Niezwykle rzadko takiego rodzaju biegunce towarzyszą wymioty.

 

  • 2. Biegunka wirusowa

Kolejnym rodzajem biegunki jest biegunka wywołana wirusem w organizmie zwierzaka. Najczęściej występuje ona wraz z silnymi wymiotami, gorączką i ogólnym, złym samopoczuciem psiaka. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel, który zazwyczaj ma masę energii, jest od jakiegoś czasu osłabiony i osowiały, być może cierpi właśnie z powodu biegunki na tle wirusowym. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u weterynarza, który powie, jak postępować z pupilem dalej.

 

  • 3. Biegunka wywołana bakteriami

Rozwolnienia u psów mogą również być wywołane przez bakterie. Jakimi objawami charakteryzuje się tego rodzaju przypadłość? Przede wszystkim krwią w kale, podwyższoną temperaturą oraz znacznie obniżonym apetytem czworonoga. W większości przypadków nie pojawiają się wymioty, choć i to nie jest w tym momencie wykluczone.

 

  • 4. Biegunka wywołana pasożytami
Biegunka Twojego psa trwa znacznie dłużej niż przewidywałeś? Możliwe, że Twój psiak cierpi z powodu pasożytów. Jeżeli zauważyłeś luźny stolec i znaczny spadek wagi Twojego psa, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii, który potwierdzi lub zaneguje Twoje przypuszczenia.

pies corgi na spacerze
Podczas biegunki warto podawać psu elektrolity oraz uzupełniać płyny.

Domowe sposoby na biegunkę u psa

Czy biegunkę u psa można leczyć domowymi sposobami, tak jak w przypadku ludzi? Często tak! Pod warunkiem, że jest to biegunka będąca wynikiem zatrucia, utrzymująca się krótko (nie dłużej niż 24 godziny). Jeśli nie wystąpią żadne poważniejsze objawy, takie jak wymioty, gorączka, złe samopoczucie, czy znaczne osłabienie, sam możesz pomóc swojemu zwierzakowi, nie obciążając dodatkowo jego układu pokarmowego lekami.

Co jest najbardziej skuteczne? Przede wszystkim mała głodówka i podawanie Twojemu zwierzakowi wyłącznie świeżej wody przez najbliższe 24 godziny. To najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu psu i jego organizmowi w najbardziej naturalny sposób uporać się z biegunką. Jeśli posiadasz w domu węgiel leczniczy (do kupienia w każdej aptece, stosowany również przy biegunce u ludzi) lub smectę, możesz także podać ją swojemu pupilowi.

Dobrym rozwiązaniem będzie ugotowanie kleiku z siemienia lnianego, które ochroni żołądek zwierzaka i sprawi, że wytworzy się w nim swoista osłonka chroniąca przed podrażnieniami. Kiedy po takiej naturalnej kuracji zauważysz znaczną różnicę w oddawanych przez Twojego psa stolcach, możesz zacząć podawać mu lekkostrawną karmę i z biegiem czasu powoli wracać do regularnego żywienia (oczywiście o ile to suchy pokarm dla psa nie był przyczyną biegunki).


Produkty mleczne podczas biegunki

Szczególnie odradzamy wszelkie sposoby leczenia, związane z podawaniem psu mleka i innych produktów mlecznych! To właśnie one nasilają objawy biegunki i wcale nie przyczyniają się do poprawy stanu jego zdrowia. Nie podawaj mu więc takich produktów i zastosuj się do wyżej wymienionych rad, a na pewno Twój psiak wkrótce wróci do zdrowia.

Diagnoza weterynaryjna

Biegunka nie mija od dłuższego czasu, a domowe sposoby nie pomagają? Udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który go zbada i ustali przyczynę jego złego samopoczucia.
Postępowanie zgodnie z lekarskimi zaleceniami sprawi, że Twój zwierzak wróci do zdrowia i dawnej formy w przeciągu kilku dni. Zanim jednak specjalista postawi diagnozę, przygotuj się na wiele wnikliwych pytań, które pomogą mu ustalić indywidualne leczenie dla Twojego psiaka. 

Przed wizytą u weterynarza przygotuj sobie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jaką karmę pies spożywa na co dzień?
  2. Jak długo trwa biegunka?
  3. W jakich odstępach czasu pies się wypróżnia?
  4. Jak wygląda oddawany przez psa stolec?
  5. Czy wystąpiły w nim krew, śluz bądź ropa?
  6. Czy pies przyjmuje jakieś leki?



Jak zadbać o psa z biegunką

Co w tym momencie powinieneś zrobić Ty jako właściciel zwierzaka borykającego się z biegunką? Uzupełniaj płyny swojego psa i elektrolity, których w trakcie takiego stanu na pewno bardzo mu brakuje. Jeśli miał już dwudziestoczterogodzinną głodówkę, przedłuż ją o jeszcze jedną dobę. Pozwoli to organizmowi zwierzęcia na regenerację i odpoczynek. W tej chwili bowiem jego błony śluzowe są niezwykle podrażnione i każdy pokarm dla psa może go jeszcze mocniej uszkodzić.

Psie lekarstwa na biegunkę

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona i lekarz weterynarii przepisze odpowiednie leczenie, możesz być spokojny o swojego psiaka. Leki zapewnią mu znacznie lepsze samopoczucie, a Ty zadbaj o jego odpoczynek.

Jakie leki zazwyczaj stosowane są w przypadku psów? Najprawdopodobniej weterynarz zastosuje terapię z węgla aktywnego, który zwiąże wszystkie toksyny i uniemożliwi wchłanianie ich do organizmu psa. Niewykluczone, że przepisze on również i zaleci stosowanie preparatów elektrolitowych, które nawodnią Twojego pupila i dostarczą mu najpotrzebniejszych składników mineralnych, które utracił wraz biegunką. Jeżeli jednak Twój psiak był mocno odwodniony, najprawdopodobniej zostanie podana mu kroplówka. Zależnie od przyczyny biegunki, psiak może również mieć przepisane leki osłonowe, które będą działać na błonę śluzową jelit osłonowo.

Co jednak, gdy pierwotnym problemem jest poważniejsza choroba? Weterynarz zaleci kolejne działania mające na celu zlikwidowanie przyczyny biegunki, by w dalszej części móc zająć się poważniejszą przyczyną złego stanu Twojego zwierzaka.

przewlekła biegunka u psa
Zarówno ostra, jak i przewlekła biegunka u psa to powoód do wizyty uweterynarza.

Jaki pokarm dla psa po biegunce?

Dieta po każdej chorobie musi być lekkostrawna i nieobciążająca dla organizmu. Jednocześnie musi dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które postawią chorego na nogi w szybkim tempie. Dlatego właśnie jadłospis psiaka, który zmagał się z biegunką powinien być łagodny dla jelit i lekkostrawny.
Nie ma jednak potrzeby, żebyś rezygnował z podawania pupilowi suchej karmy. Wręcz przeciwnie – wystarczy, że wybierzesz jej delikatniejszą wersję, która idealnie sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych.
Możesz też wybrać karmę weterynaryjną Josera Help, która wspiera psie żołądki w chorobach układu pokarmowego. Jeśli biegunka jest częstym problemem Twojego psa, powinieneś rozważyć zakup tego typu karmy, bo jej delikatny i odpowiednio zbilansowany skład, może raz na zawsze rozwiązać wasz problem nawracających biegunek i złego samopoczucia Twojego pupila.

Mój pies ma biegunkę - pytania i odpowiedzi

1. Co zrobić, gdy pies ma biegunkę? 

Podaj psu dużo świeżej wody, aby zapobiec odwodnieniu. Możesz również wprowadzić krótką głodówkę, a następnie lekkostrawną dietę. Jeśli objawy są poważne lub utrzymują się dłużej, niezbędna jest wizyta u weterynarza. 

2. Kiedy należy udać się z psem do weterynarza z powodu biegunki?

W przypadku długotrwałej biegunki, obecności krwi w stolcu, gorączki, wymiotów lub jeśli pies wydaje się być osłabiony, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. 

3. Jakie są przyczyny biegunki u psów?

Biegunka może być wynikiem niewłaściwej diety, alergii pokarmowej, infekcji, stresu lub poważniejszych schorzeń. Dokładną przyczynę powinien ustalić weterynarz. 

4. Czy istnieją bezpieczne domowe sposoby leczenia biegunki u psa?

W lekkich przypadkach można zastosować krótką głodówkę, podawać wodę i lekkostrawne posiłki. Niektóre środki, takie jak węgiel aktywowany czy kleik z siemienia lnianego, mogą być pomocne, ale ich użycie należy skonsultować z weterynarzem. 

5. Czym karmić psa po biegunce?

Po biegunce należy stopniowo wprowadzać łatwo przyswajalne i lekkostrawne posiłki. Specjalistyczna karma dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym może być odpowiednia. 

6. Czy można podać psu leki bez recepty na biegunkę?

Nie należy podawać psu leków bez recepty, ponieważ wiele z nich może być dla nich szkodliwe. Leki powinien zalecić weterynarz po dokładnej diagnozie. 

7. Czy biegunka jest niebezpieczna dla psów?

Ostra biegunka może być groźna, szczególnie dla szczeniąt i starszych psów, ponieważ szybko może prowadzić do odwodnienia. W każdym przypadku przewlekłej biegunki należy skonsultować się z weterynarzem. 

8. Jak zapobiegać biegunkom u psów?

Zapewnij psu zbilansowaną dietę, regularne odrobaczanie, unikaj nagłych zmian w diecie i nie podawaj mu nieznanych lub potencjalnie szkodliwych pokarmów. Warto również regularnie wizytować weterynarza dla profilaktyki zdrowotnej. 

Pamiętaj, aby zawsze konsultować się z weterynarzem w przypadku wątpliwości dotyczących zdrowia Twojego psa, szczególnie gdy domowe sposoby nie przynoszą poprawy.


Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!