Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies predystynowany dla myśliwych i leśniczych, ale sprawdzi się także w aktywnej rodzinie. Przedstawiciele tej rasy kochają ruch i kontakt z naturą, mają silny instynkt łowiecki i kondycję nie do zdarcia. Są uosobieniem wierności i łagodności, świetnie sprawdzają się także z dziećmi. Jako typowy pies myśliwski, wyżeł jest odważny i niezależny. Bardzo przywiązany do opiekuna, a zostawiony samopas może rozwinąć pasje niszczycielskie.


Wzorzec rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy

  • FCI: grupa VII, sekcja 1, nr wzorca 119
  • Kraj pochodzenia: Niemcy
  • Wielkość: psy 58 – 66 cm, suki 53 – 59 cm
  • Waga: psy 25 – 32 kg, suki 20 – 27
  • Szata: włos krótki, gęsty, w dotyku suchy, twardy
  • Umaszczenie: brązowe bez znaczeń; brązowe z białymi plamkami lub cętkami na piersi i na kończynach; brązowo-dereszowate; dereszowate jasnobrązowe; białe z brązowymi znaczeniami na głowie, brązowymi łatami lub cętkami; czarne w takich samych wariantach co brązowa i dereszowata
  • Długość życia: 12 – 14 lat
  • Charakter: inteligentny, silny, odważny, zrównoważony, przywiązany, temperamentny
  • Potrzeby: dużo ruchu, najlepiej jako pies do polowań i życia na wsi
  • Choroby: skręt żołądka, podatny na kleszcze i roztocza

Wyżeł niemiecki krótkowłosy: historia rasy

Początki wyżła niemieckiego krótkowłosego nie są do końca zbadane, ale sięgają najprawdopodobniej czasów Imperium Rzymskiego, kiedy na Półwyspie Iberyjskim i Bałkańskim osiedliły się plemiona Wizygotów. To właśnie wtedy w ówczesnym spisie prawa zwyczajowego plemion germańskich „Leges Barbarorum” znalazły się pierwsze wzmianki o psach, które zastygały w bezruchu po zwietrzeniu ptaków. Bezpośrednim przodkiem wyżła niemieckiego był staroniemiecki wyżeł o krótkiej sierści, pies o mocnej, ciężkiej sylwetce i ospałym charakterze, pracujący przy dolnym wietrze. W XIX wieku, aby uzyskać psa lżejszego i zwinniejszego oraz poprawić jego cechy myśliwego, umożliwiając między innymi pracę z górnym wiatrem, krótkowłosego wyżła skrzyżowano z pointerem. O takiej domieszce krwi świadczy nie tylko zgrabniejsza sylwetka wyżła, ale i nazwa jego rasy po angielsku: „German Shorthaired Pointer“.

Urodzony myśliwy

Na przestrzeni wieków zmieniały się formy polowania, a wraz z nimi zadania psów, ale jedno nie uległo zmianie: ogromna pasja myśliwska wyżła niemieckiego krótkowłosego. Podczas łowów z użyciem sieci czworonogi jedynie wystawiały ptactwo, ale po wprowadzeniu broni palnej psy tej rasy musiały dostosować swoje umiejętności, nie tylko wystawiając zdobycz, ale również wyszukując i aportując postrzałki. W ten sposób z wąsko wyspecjalizowanego czworonożnego myśliwego powstał wielostronny pies myśliwski, używany do wystawiania, wypłaszania i aportowania ptactwa, ale i do polowań na grubą zwierzynę. Najważniejszym dokumentem, świadczącym o rozwoju rasy była wydana w 1897 roku “Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego”. Jej autorem był książę Albrecht de Solms-Braunfels, który zestawił charakterystyczne cechy rasy, podstawowe metody prowadzenia prób pracy, a także zasady oceniania cech morfologicznych. Pierwszego wyżła niemieckiego krótkowłosego zarejestrowano oficjalnie w 1924 roku. W przeciwieństwie do większości ras wyżłów wyżeł niemiecki krótkowłosy sprawdza się jako płochacz, tropowiec i posokowiec. Ma bardzo czuły węch i świetny wzrok, jest czujny, zwinny, szybki i wytrzymały.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy poluje:

  • na otwartym polu
  • w gęstym lesie
  • przy i w wodzie



Dobrze wiedzieć Miłośnicy wiedzą, że „wyżeł niemiecki” to błędne uproszczenie, bo istnieją cztery odrębne odmiany tej rasy: Wyżeł niemiecki długowłosy – Deutsch Langhaar, Wyżeł niemiecki krótkowłosy – Deutsch Kurzhaar, Wyżeł niemiecki ostrowłosy – Deutsch Stichelhaar, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – Deutsch Drahthaar.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy: charakter

Pełen temperamentu i wigoru w plenerze, w czterech ścianach uspokaja się i wycisza, wylewnie okazując swoje uczucia do opiekuna. Potrzebuje miłości i poczucia bycia kochanym, bo mocno przywiązuje się do swojego człowieka. Wobec obcych zwykle nieufny, nie traci jednak pewności siebie, suwerennie reagując na nowe osoby i nieznane mu sytuacje. Wyposażony w silny instynkt łowiecki, jest ciekawski i inteligentny, z pasją oddając się swoim zamiłowaniom urodzonego myśliwego. Opanowany i nieustraszony, cieszy się zwykle żelaznym zdrowiem i imponuje wytrzymałością, świetną kondycją i odpornością na warunki pogodowe. Jest chętny do zabaw i wspólnych aktywności i uwielbia wycieczki na łono natury. Ale pomimo drzemiącej w nim energii jest opanowany i łagodny, nie przejawia nerwowości ani lęków. Świetnie dogaduje się z dziećmi, czując się za nie odpowiedzialny i wykazując dużą cierpliwość. Wobec innych psów wyżeł niemiecki krótkowłosy jest na ogół bezproblemowy i może dogadać się nawet z kotem, o ile od małego będzie do niego przyzwyczajany. Podczas spacerów nie zawaha się jednak puścić się w pogoń za obcym mruczkiem, wiewiórką czy zającem – w końcu uwielbia aportować. Pies tej rasy może być nieposłuszny, nadpobudliwy i uciekać na spacerach, dlatego niezmiernie ważny jest odpowiedni trening. Wyżły niemieckie krótkowłose są dość szczekliwe, dlatego bez problemu odnajdą się w roli stróża domowego, który przed każdym potencjalnym zagrożeniem głośno i donośnie ostrzeże.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy po kąpieli
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to urodzony myśliwy - poluje w polu, w lesie i w wodzie.

Szkolenie wyżła niemieckiego

Wyżły niemieckie krótkowłose są bardzo inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem, w lot pojmując, czego właściciel od nich oczekuje. To bystre i pojętne psy, ale także niezwykle niezależne, dlatego wymagają konsekwencji i spokojnej stanowczości, bo czasem na odmienne zdanie właściciela reagują z iście oślą upartością. Już od wieku szczenięcego ta rasa wymaga starannego wychowania i jasno określonych zasad. Ponieważ to jednak pies wrażliwy, jego szkolenie musi być prowadzone odpowiedzialnie i łagodną ręką. Zbyt oschłe lub surowe traktowanie może doprowadzić do odmowy współpracy, a w najgorszym przypadku do powstania lęków. Z racji na jego silny instynkt myśliwski niezmiernie ważny jest trening przywołania psa, aby okiełznać jego łowcze ambicje i nie pozwolić na samodzielne eskapady za tropem zwęszonej zwierzyny. Najłatwiej utemperować silny charakter wyżła regularnie zapewniając mu to, co kocha najbardziej – czyli polowanie. Jeśli jednak nie jesteś myśliwym i zabijanie dzikiej zwierzyny Ci nie w głowie, musisz zadbać o godny ersatz, aby zmęczyć Twojego wyżła.
Ciekawostka Wyżeł niemiecki krótkowłosy uchodzi za bardziej otwartego i sympatycznego niż jego szorstkowłosy kuzyn.

Potrzeby wyżła: jak go uszczęśliwić?

Jeśli zakochałeś się w tej rasie, bo jest taka łagodna, opanowana, wytrzymała i oddana, nie możesz zapomnieć o podstawowych potrzebach pupila. Znudzone, niewyhasane lub zostawione samym sobie psy przejawiają tendencje niszczycielskie.

Aby wyżeł niemiecki krótkowłosy był szczęśliwy, potrzebuje:

  1. dużo ruchu i zadań mentalnych: wyżły niemieckie krótkowłose to czworonożni pracoholicy, nie znoszą nudy i bezczynności. Codziennie powinny mieć możliwość swobodnego biegania bez smyczy przez godzinę lub dwie.
  2. bliskości właściciela: wyżły nie lubią samotności i mogą zostawać same w domu pod warunkiem, że zostaną do tego przyzwyczajone od szczeniaka, a sama nieobecność opiekuna nie trwa zbyt długo. Do życia w budzie czy kojcu się nie nadają.
  3. kontaktu z naturą: dom z dużym, ogrodzonym ogrodem na wsi (albo leśniczówka) będzie najbardziej odpowiednim dla wyżła otoczeniem, bo kocha spacery bez smyczy i wolną przestrzeń. W mieście ta rasa nie będzie szczęśliwa.
  4. regularnej porcji pieszczot: wyżeł jest bardzo oddanym psem i kocha głaskanie, tarmoszenie i bliski kontakt fizyczny ze swoim właścicielem

Zajęcia dla wyżła-pracoholika

Właściciele bez myśliwskich aspiracji mogą spróbować sił w sportach, które będą ekwiwalentem do zmagań myśliwskich.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy świetnie sprawdzi się w aktywnościach takich jak:

  • agility
  • obedience
  • dogtrekking
  • bikejoring
  • sporty zaprzęgowe
  • trening w wodzie
  • bieganie przy rowerze
  • długie wycieczki
  • wspólny jogging
  • aportowanie zabawek
  • szukanie dummy


Dobra rada Prawidłowa socjalizacja powinna zacząć się jeszcze w hodowli i być kontynuowana w nowym domu. Szkolenie powinieneś zacząć w wieku trzech miesięcy, najlepiej korzystając z zajęć w psim przedszkolu. Wczesne kontakty z innymi psami, obcymi ludźmi i nieznanymi sytuacjami sprawią, że wyżeł niemiecki krótkowłosy nie będzie reagował bojaźliwie czy agresywnie.

Wysportowany przystojniak: wygląd wyżła niemieckiego krótkowłosego

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest dużym psem o sportowej, harmonijnej sylwetce, która podkreśla jego szybkość, wytrzymałość i siłę. Pewność siebie i zrównoważenie odbija się w dumnym i arystokratycznym sposobie poruszania się. Głowa osadzona jest na dobrze umięśnionej szyi, a szeroki pysk umożliwia mu wygodne chwytanie i przenoszenie zdobyczy. Średniej wielkości oczy w kolorze ciemnobrązowym rzucają ciepłe i bystre spojrzenia. Kolor trufli nosowej uzależniony jest od umaszczenia psa, ale jego wyśmienity węch jest wspólny dla wszystkich psów tej rasy. Wysoko osadzone, średniej wielkości uszy są na brzegach lekko zaokrąglone i opadają swobodnie wzdłuż pyska. Tułów wyżła niemieckiego jest prosty, a umięśniony grzbiet charakteryzuje się szerokimi lędźwiami. Osadzony wysoko ogon wyżły na ogół noszą nisko, luźno zwisający, tylko w chwilach ekscytacji trzymają go sztywno i poziomo. Kończyny są dobrze zbudowane. Włos wyżła niemieckiego krótkowłosego jest krótki i twardy w dotyku, na głowie znacznie cieńszy i krótszy niż na pozostałych częściach ciała. Skóra jest wolna od fałd i zmarszczek.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy o umaszczeniu brązowo-dereszowatym
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to prawdziwy przystojniak o rozmaitym umaszczeniu: jednolitym, cętkowanym lub dereszowatym


Wyżeł niemiecki krótkowłosy: umaszczenie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma bardzo różnorodne umaszczenie, zarówno jednolite, jak i cętkowane i jasno przyprószone.

Wzorzec rasy wyróżnia następujące maści:

  1. brązowa bez znaczeń
  2. brązowa z białymi znaczeniami na piersi i na kończynach;
  3. brązowo-dereszowata (brązowa głowa i brązowe łaty lub cętki, na wewnętrznej stronie tylnych kończyn i koniuszku ogona kolor jest nieco jaśniejszy)
  4. jasna dereszowata (brązowa głowa i brązowe łaty, cętki lub bez, dominuje kolor biały)
  5. biała z brązowymi łatami na głowie
  6. czarna w takich samych wariantach jak brązowa i dereszowata
  7. dopuszczalne są też żółte znaczenia.

Choroby wyżłów imają się nieczęsto

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to zdrowa i wytrzymała rasa - pod warunkiem, że pies pochodzi ze sprawdzonej hodowli. Choć w Polsce nie ma obowiązku przeprowadzenia badań pod kątem wystąpienia dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, wielu odpowiedzialnych hodowców się na to decyduje. Inne dolegliwości, jakie zdarzają się wyżłom nawet „z najlepszego domu”, to najczęściej urazy mechaniczne spowodowane ich aktywnym trybem życia, takie jak skaleczenia nosa, uszu czy łap. Osobniki pracujące w wodzie narażone są na infekcje uszu czy skóry, dlatego po „wodowaniu” należy psu starannie osuszyć małżowinę uszną oraz sierść. Jak i u innych psów pokaźnych rozmiarów, u wyżłów niemieckich krótkowłosych może dojść do skrętu żołądka, dlatego jego posiłki należy rozłożyć na kilka mniejszych porcji dziennie i zadbać o to, aby przed jedzeniem i po nim odpoczywał. U niektórych przedstawicieli tej rasy pojawia się także pęcherzowe oddzielanie się naskórka (zwane w skrócie EBJ: epidermolysis bullosa junctionali). Cześć psów dotykają również alergie, padaczka, problemy kardiologiczne (np. SAS – podzastawkowe zwężenie aorty) oraz choroby oczu, takie jak zaćma, atrofia siatkówki czy podwinięcie powieki.

Pielęgnacja wyżła niemieckiego krótkowłosego – krótko i na temat

Pielęgnacja wyżlej sierści zajmuje niewiele czasu i wysiłku: szczotkowanie raz na tydzień w zupełności wystarczy. Wyżeł gubi niewiele włosów, ale za to przez cały rok. Po kąpieli jego krótkie, proste włosy błyskawicznie schną. Zadbać należy jedynie o skrupulatną kontrolę skóry po każdym spacerze, bo kleszcze i inne pasożyty czyhające w leśnych gęstwinach i na łąkach bardzo chętnie zmieniają miejsce pobytu: krótka sierść wyżła niemieckiego krótkowłosego nie stanowi większej przeszkody w dotarciu do skóry. Ważne jest dbanie o prawidłową higienę uszu, jeśli Twój pupil ma często kontakt z wodą, bo opadające uszy sprzyjają powstawaniu infekcji.


Hodowla wyżła niemieckiego krótkowłosego

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, który chcesz poświęcić na aktywne spędzanie z pupilem i jesteś pewien, że wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa odpowiednia dla Ciebie, musisz wybrać odpowiednią hodowlę. Przeglądając oferty zwróć uwagę na to, czy hodowla jest zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). To jedyne zrzeszenie pod egidą FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Tylko takie szczenięta otrzymują rodowody FCI. Ogłoszenia pt. „Wyżeł niemiecki krótkowłosy – sprzedam” pojawiają się często na olx czy allegro, ale warto jest zasięgnąć informacji bezpośrednio w ZKwP.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy: cena szczeniąt

Cena krótkowłosego wyżła niemieckiego nie jest jednolita i zależy od indywidualnego hodowcy. Na cenę wpływa między innymi renoma hodowli, predyspozycje wystawowe szczeniaka, osiągnięcia jego rodziców, wiek malucha, a czasem tylko rzadkie umaszczenie. Szczeniaki z dobrych hodowli zrzeszonych w ZKwP kosztują od 3 do 5 tysięcy złotych. Myśliwi nierzadko dostają zniżki, jeśli hodowcom zależy na oddaniu szczeniąt w doświadczone ręce i zapewnieniu maluchom aktywnego trybu życia. Niektórzy myśliwi sami rozmnażają psy i sprzedają już przeszkolone, dorosłe osobniki, doświadczone w polowaniach. Takie wyżły mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale powinny trafić w ręce myśliwych, a nie do osób, które szukają psa do towarzystwa.
Ważne Podejrzanie atrakcyjne oferty sprzedaży to ogłoszenia pseudohodowli, które powinieneś omijać szerokim łukiem. Tacy sprzedawcy nie zważają zwykle na wczesną socjalizację, zdrowie czy czystość genów swoich szczeniaków, bo zależy im jedynie na szybkim zysku. Psy z niepewnych źródeł przychodzą na świat często w przerażających warunkach, a w dorosłym życiu są podatne na choroby.

Wyżeł niemiecki do adopcji

Podejmując decyzję o przyjęciu pod dach wyżła niemieckiego krótkowłosego, nigdy nie kieruj się ceną. Jeśli nie stać Cię na zakup rodowodowego szczeniaka, poszukaj organizacji lub fundacji zajmującej się adopcjami psów tej właśnie rasy, np. SOS dla wyżłów. Wpisując do wyszukiwarki hasło „wyżeł niemiecki do adopcji” znajdziesz również ogłoszenia osób prywatnych, których przypadki losowe zmuszają do rozstania z czworonożnym przyjacielem. Również do schronisk trafiają rodowodowe wyżły. Decydując się na adopcję, ratujesz psa lubianej przez Ciebie rasy od życia za kratami przytułku i nie rezygnujesz ze swojego marzenia o wyżlim towarzyszu.

Karmienie wyżła – nie oszczędzaj na karmie

Wyżły nie są wybredne i do niejadków nie należą, ale to nie powód, żeby podawać im najtańszą karmę. Ponieważ wyżeł niemiecki krótkowłosy jest rasą bardzo aktywną, jego pożywienie powinno mu dostarczać wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Jeśli poluje lub uprawia sporty, potrzebuje pokarmów wysokoenergetycznych, bogatych w białko, niezbędne do budowy masy mięśniowej. Natomiast czworonogi mniej aktywne fizyczne powinny dostawać karmę o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu, aby nie doprowadzić do nadwagi. Dzienną porcję należy podzielić co najmniej na dwa, a najlepiej trzy posiłki, bo ta rasa ma predyspozycje do rozszerzenia i skrętu żołądka.

Karma Josera doskonale sprawdzi się dla aktywnych wyżłów.




Podsumowanie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa psa idealna dla myśliwych oraz aktywnych właścicieli, lubiących sport i kontakt z naturą. Potrzebuje bardzo dużo ruchu i wyzwań mentalnych i nie nadaje się do życia w mieście oraz trzymania w kojcu, bo kocha przestrzeń i bliski kontakt z właścicielem. Spokojny i opanowany, na ogół nie popada w konflikty z pobratymcami, a w stosunku do dzieci jest cierpliwy. Cieszy się dobrym zdrowiem i jest niewrażliwy na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Sympatyczny twardziel z dużą dozą czułości.