Kiedy do domu wprowadza się czworonożny lokator, jego nowi właściciele wpadają nierzadko w rausz zakupów. Wiele oferowanych na rynku produktów nie przydaje się jednak w życiu codziennym lub nie spełnia psich potrzeb. Co powinna zawierać wyprawka dla psa od hodowcy, a co dla zwierzaka ze schroniska? Nasz artykuł pomoże Ci skompletować sensowny psi niezbędnik, przydatny każdemu psiarzowi z ekologicznymi ambicjami.

Psi niezbędnik: jakie produkty przydadzą się w życiu z psem?

Wyprawka dla psa to nie mniejsze wyzwanie niż zestaw szkolny dla pierwszoklasisty. Zwłaszcza niedoświadczeni opiekunowie często nie radzą sobie z wyborem najpotrzebniejszych przedmiotów dla pupila. Zestaw dla szczeniaka od hodowcy będzie się nieco różnił od produktów, które powinieneś kupić dla dorosłego psa ze schroniska. Zawartość niezbędnika będzie inna dla psów myśliwskich, a inna dla kanapowców. Aby zapewnić Twojemu futrzanemu towarzyszowi przyjemny start, ale i samemu sobie ułatwić wspólne życie z czworonogiem, zadbaj odpowiednio wcześnie o właściwe artykuły.

Optymalna wyprawka dla psa powinna zawrzeć produkty z poniższych dziedzin:

  • pożywienie
  • wypoczynek
  • wspólne spacery
  • zabawa i trening
  • pielęgnacja
  • zdrowie

Odpowiednia karma wpływa na prawidłowy rozwój i zdrowie Twojego pupila.

Produkt nr 1: psia karma

Bez wątpienia najważniejszym elementem wyprawki dla psa jest jedzenie. Jeśli zdecydowałeś się na kupno szczeniaka od hodowcy, na pierwsze dni po przeprowadzce zwykle dostaniesz od poprzedniego właściciela małe opakowanie karmy, do której piesek jest przyzwyczajony. Kompletując dla niego wyposażenie, powinieneś zaopatrzyć się w ten sam rodzaj karmy, aby dodatkowo nie stresować zwierzaka nieznanym smakiem i konsystencją posiłków. Nawet jeśli planujesz zmiany w jego diecie, powinieneś robić to stopniowo – najpierw mieszając stary i nowy rodzaj karmy i sukcesywnie zwiększając udział nowego. Wyprawka dla psa powinna więc zawierać oba gatunki jedzenia, koniecznie dostosowane do jego wieku.
W przypadku adopcji psa ze schroniska, karmy zwykle nie dostaniesz na wynos. Często też takie psiaki żywione są – z powodu niedoborów pieniężnych placówki – tańszymi, mniej wartościowymi rodzajami karmy. Zaopatrz się w wysokiej jakości pożywienie dla psa. Dobrym pomysłem jest kupno całego zestawu rozmaitych smaków w mniejszych opakowaniach – na rynku znajdziesz wiele tzw. multipacków, które pozwolą sprawdzić, co Twój pies lubi najbardziej.

Pamiętaj Nie zmieniaj psiej diety zbyt gwałtownie, bo może to doprowadzić do niestrawności. Najlepiej, jeśli wyprawka dla psa zawiera stary i nowy rodzaj karmy.

Produkt nr 2: psia miska

Chociaż psy bez problemu zjedzą pokarm także prosto z ziemi i wychłeptają wodę z kałuży, cywilizowane czworonogi zwykle jadają z miski, która bezwzględnie powinna znaleźć się w wyprawce. Zaopatrz się najlepiej w dwie – jedna do pokarmów stałych, a druga na wodę, o której zmienianiu musisz codziennie pamiętać. Godne polecenia są naczynia ceramiczne, z metalu lub emaliowane – są długowieczne i łatwe do pielęgnacji. Plastikowe miski mogą oddawać zawarte w nich substancje chemiczne, a ponadto do ich produkcji potrzeba wysoko przetworzonej ropy naftowej, surowca, którego zasoby nie są nieskończone, a wydobycie stanowi olbrzymią ingerencję w środowisko naturalne.

Warte przemyślenia Psy na co dzień zmagają się z wyzwaniami życia cywilizowanego, np. chodzeniem na smyczy czy po schodach. Aby odciążyć psi kręgosłup, warto kupić mu miskę na stojaku. Taki podwyższony stelaż umożliwi mu zjedzenie posiłku czy wypicie wody bez zbędnego nachylania.

Najlepsze przekąski od Josera to idealna propozycja dla wszystkich aktywnych psów:

Produkt nr 3: naturalne gryzaki

Na jednym czy dwóch posiłkach dziennie z całą pewnością się nie skończy. Wyprawka dla psa nie obędzie się bez pyszności, przewidzianych na kulinarnie smutny czas między śniadaniem a kolacją. I nie chodzi tu tylko o psie łakomstwo, ale o zupełnie naturalną potrzebę gryzienia, szarpania i lizania, z jaką psy przychodzą na świat. Jeżeli jej nie zaspokoisz, podając psu na przykład gryzaki, z dużym prawdopodobieństwem Twój pupil wybierze sobie buty, meble czy inne atrakcyjne dla niego przedmioty. Gryzienie, żucie czy rozszarpywanie „ofiar” uspokaja psa, pomaga mu się wyciszyć i zużyć nadmierną ilość energii. Wybierając gryzaki, sięgaj tylko po te naturalne, jak najmniej przetworzone. Pamiętaj, aby nie zostawiać psa samego z gryzakiem, aby uniknąć zadławienia czy zbyt łapczywego połknięcia przysmaku.

W wyprawce mogą się zatem znaleźć:

  • suszone uszy wieprzowe, wołowe lub zajęcze,
  • świńskie ryjki,
  • kopyta,
  • żwacze wołowe,
  • kurze łapki,
  • końska skóra,
  • sarnie racice.

Ostrożnie W sklepach zoologicznych roi się od wysokoprzetworzonych gryzaków w formie kości, precli czy warkoczy, wykonanych z prasowanej skóry. Pochodzi ona z azjatyckich garbarni, w których zdjęta z krów skóra zostaje poddana kilkakrotnym kąpielom w chemikaliach, konserwujących towar, wybielających i pozbawiających go resztek mięsa i sierści. Następnie, aby pozbyć się chemicznego smaku i nadać atrakcyjnego wyglądu, tak wyjałowiony produkt zostaje pokryty sztucznymi barwnikami i substancjami smakowymi. To atrakcyjnie podana trucizna!

Produkt nr 4: przysmaki w nagrodę

Część kulinarną wyprawki dla psa zwieńczą ciasteczka i przysmaki „na cito” – czyli małe przyjemnostki, które Twój psiak dostanie w nagrodę – np. za dobrze wykonane zadanie lub wzorowe zachowanie. Przy wyborze smakołyków, zwróć uwagę, żeby nie zawierały cukru, sztucznych barwników czy konserwantów. Jeśli myślisz ekologicznie, możesz sięgnąć po zdrowe przysmaki wegańskie lub wegetariańskie, które pozwolą na bezbolesną redukcję konsumpcji mięsa. Dla większości psów skład ciasteczek nie robi wszak żadnej różnicy – pochłoną je w każdej ilości niezależnie od składników.

Produkt nr 5: legowisko

Z pełnym żołądkiem odpoczywa się najlepiej – w wyprawce nie może więc zabraknąć wygodnego posłania. Szczeniaki i młode psy zwykle lubią się wtulić i zapaść w miękką, przytulną tkaninę. Czworonożni seniorzy potrzebują z kolei nierzadko łóżek ortopedycznych, np. z materacem typu memory foam. Taka termoelastyczna pianka z pamięcią kształtu dopasowuje się do formy ciała i redukuje nacisk, odciążając na przykład chore, bolesne stawy. Jeśli zdecydujesz się na psa ze schroniska lub z fundacji ochrony zwierząt, może się zdarzyć, że Twój nowy podopieczny zignoruje nawet najwygodniejsze posłanie, uparcie kładąc się obok - bo takiego komfortu po prostu nie zna. Daj mu czas albo zaopatrz się w cieńszy kocyk, który ma większe szanse na akceptację dzielnego „podłogowca”.

Praktyczna rada Zwróć uwagę na to, aby pokrowiec dawał się z łóżka ściągać i wyprać w pralce. Dobrym pomysłem jest także pokrowiec zapasowy, który możesz nałożyć w awaryjnej sytuacji albo po prostu wtedy, gdy pierwszy pilnie wymaga kontaktu z wodą i detergentami.

W wyprawce Twojego psa nie może zabraknąć wygodnego posłania.

Produkt nr 6: smycz i obroża lub szelki

Smycz to bezdyskusyjna część wyprawki dla psa – nawet najgrzeczniejszy zwierzak – a właściwie jego właściciel – musi przestrzegać obowiązujących w tym zakresie przepisów. Asortyment smyczy jest na rynku przeogromny – nie kupuj pochopnie, przecież będzie Ci towarzyszyć każdego dnia. Wybierz najlepiej wersję regulowaną, z przepinanym karabińczykiem. Dopasujesz wtedy długość smyczy do sytuacji. A jeśli pies akurat cieszy się wolnością, możesz smycz w formie pętli nosić przewieszoną ukośnie przez ramię. Wyprawka dla psa musi rzecz jasna zawierać także obrożę lub szelki - w końcu to nieodłączny element spacerów. Ale którą wersję akcesoriów wybrać? Swoją decyzję powinieneś uzależnić od rasy i temperamentu psa. Jeśli jest nadaktywny lub agresywny, szelki będą lepszym pomysłem. Szarpanie psa noszącego obrożę – zarówno to korygujące ze strony właściciela, jak i to wywołane niekontrolowanymi ruchami samego czworonoga – nierzadko kończy się urazami szyi i kręgosłupa, z początku najczęściej nieodkrytymi, ale z czasem prowadzącymi do poważnych problemów aparatu ruchowego. Również psy ras brachycefalicznych, czyli krótkonosych, na przykład mopsy czy buldogi, powinny unikać obroży ze względu na często występujące u nich wady anatomiczne w obrębie podniebienia, krtani i tchawicy. Ciasno zapięta obroża lub szarpanie za smycz może prowadzić do problemów z oddychaniem i niedotlenienia organizmu.

Ciekawostki Szwedzki badacz psów Anders Hallgren udowodnił już w 1992 roku, że szarpanie psa za szyję może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Poddał on wtedy badaniu 400 psów, z których 252 miało problemy z kręgosłupem. Aż 78% przebadanych czworonogow, opisanych jako agresywne lub nadaktywne, miało urazy szyi i kręgosłupa. Powodem było ciągnięcie na smyczy i szarpanie za obrożę.

Produkt nr 7: zabawki

Jeśli zdecydowałeś się na psa od hodowcy, wyprawka dla szczeniaka musi zostać wyposażona w odpowiednie dla jego wieku zabawki. Nie przesadzaj jednak z ich ilością – najlepiej kup dwie różne: jedną miękką, pluszową, a drugą twardą – do gryzienia. W zależności od aktywności zwierzaka, może Ci się przydać również pusta w środku zabawka z kauczuku, którą można wypełnić przysmakami lub pastami. Próby wydobycia smakołyków z wnętrza zabawki zajmą psa na dłuższy czas i pozwolą zaspokoić jego naturalną potrzebę żucia i lizania. W wyprawce dla psa ze schroniska powinna się znaleźć taka zabawka, jaką psiak się dotychczas bawił. Wiele adoptowanych zwierząt nie zna jednak pluszaków czy piłek, bo nie miały dotąd okazji zaznać beztroskiego życia, wypełnionego gonitwami, aportowaniem czy tuleniem ulubionego misia. Zanim zainwestujesz w zabawki, warto jest wypytać dotychczasowych opiekunów o preferencje czworonoga. Część adoptowanych psów nigdy nie wykaże zainteresowania zabawkami.

Uwaga Niezależnie od wieku i „zainteresowań” Twojego pupila, zwróć uwagę na to, aby zakupione zabawki były wysokiej jakości i nie zawierały niebezpiecznych substancji chemicznych. W przeciwieństwie do zabawek dla dzieci, akcesoria zwierzęce nie podlegają normom określającym wymogi bezpieczeństwa. Oznacza to, że mogą one zawierać stabilizatory, utwardzacze, ftalany, Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (WWA) czy per- i polifluorowane związki chemiczne (PFC). To niebezpieczne, ale bardzo tanie w produkcji substancje, wywołujące nowotwory i deregulujące gospodarkę hormonalną – zawarte głównie w tanich gumowych zabawkach.

Pamiętaj też o wyborze wygodnej obroży i smyczy.

Produkt nr 8: woreczki na odchody

Choć to temat nie najprzyjemniejszy, w żaden sposób nie można go pominąć. Wszak sprzątanie po czworonogu należy do oczywistych obowiązków właściciela, dlatego w wyprawce dla psa nie może zabraknąć woreczków na psie pozostałości. W sprzedaży są już worki kompostowalne ze skrobi kukurydzianej, ulegające biodegradacji w ciągu 24 miesięcy – a nie, jak torebka plastikowa 500 lat. Warto też sięgnąć po wyposażone w kartonowe łopatki torebki papierowe, ulegające rozłożeniu jeszcze szybciej niż bioplastik.

Produkt nr 9: szczotka i szampon

Psu najedzonemu, wyspanemu i wyczerpanemu spacerem lub zabawą niewiele już potrzeba do szczęścia. Teraz wystarczy zadbać już tylko o jego…. wygląd. Zaopatrz się w szczotkę, odpowiednią do długości jego sierści. W Internecie można już znaleźć ekologiczne narzędzia do pielęgnacji psich fryzur, np. drewniane szczotki z naturalnym włosiem lub metalowymi sztyftami. Jeśli Twój pies lubi kąpiele w błocie lub - co gorsza - w nawozie i innych aromatach, warto mieć na podorędziu szampon, który pozwoli Ci usunąć niechciane zapachy. Dla dobra środowiska wybierz zamiast szamponu w plastikowej butelce naturalne mydło w kostce, przystosowane do wartości pH psiej skóry. Nie będziesz wtedy niepotrzebnie potęgował rosnącego problemu odpadów z tworzyw sztucznych.

Uwaga Pomijając już problem plastikowych butelek, bardzo liczne szampony dla psów zawierają szkodliwe substancje chemiczne: parabeny, silikony czy agresywne detergenty. Te związki często podrażniają i wysuszają skórę, a część z nich jest podejrzana o kancerogenność.

Produkt nr 10: coś dla zdrowia

Psy kochają styczność z naturą i nie boją się zarazków: uwielbiają gonitwy po łąkach, buszowanie w krzakach i dzikie zabawy z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Czasami takie epizody kończą się zadrapaniami i innymi zranieniami. Kiedy indziej czworonogi wracają do domu z nieproszonymi gośćmi: pchłami, kleszczami czy roztoczami. Dobrze wyposażona wyprawka dla psa zawiera naturalne preparaty dezynfekujące oraz odstraszające pasożyty.

W domowej apteczce powinny się znaleźć:

  • propolis: to jeden z najgenialniejszych wynalazków natury. Kit pszczeli złożony jest między innymi z substancji żywicznych, wosku i pyłku kwiatowego. Pszczoły używają go do uszczelniania wszelkich szpar pszczelego gniazda, ale przede wszystkim jako materiał dezynfekujący do obrony przed bakteriami i wirusami. Pomoże Ci w opatrywaniu ran.
  • srebro koloidalne: już w starożytnej Grecji i Rzymie używano srebro jako środek zwalczający bakterie i pomocny w leczeniu otwartych ran. Srebro koloidalne łączy tradycyjną wiedzę z nowoczesną technologią i nadaje się na rany i blizny, grzybicę czy egzemy. Wyczyścisz nim też uszy, zaatakowane przez drożdżaki czy roztocza.
  • olejki eteryczne: w walce z niepożądanymi sublokatorami świetnie sprawdzają się naturalne aromaty, między innymi lawenda, cytronella czy eukaliptus cytrynowy. Tylko kilka wtartych w skórę i sierść kropli pozwoli Ci uniknąć silnie toksycznych spot-onów, aplikowanych zewnętrznie czy tabletek podawanych doustnie.

Podsumowanie

Kompletując wyprawkę dla psa, będziesz musiał zmierzyć się z przytłaczającym bogactwem towarów, istniejących na rynku. Nie daj się zwariować i ponieść fantazji sprytnych sprzedawców. Kochany i rozumiany przez właściciela pies nie potrzebuje gadżetów. Wspomniana dziesiątka artykułów pozwoli Ci na wygodny start w życie z futrzanym przyjacielem, a ekologiczny charakter wyposażenia zapewni czyste sumienie.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!