Owczarki niemieckie to jedne z najbardziej popularnych ras psów na świecie. Dla wielu właścicieli posiadanie psa tej rasy jest wielką dumą, a jej miłośnicy nazywają ją najlepszą na świecie. Owczarki niemieckie są perfekcyjnym połączeniem żywiołowości, wysokiej inteligencji i lojalności. To duże i silne psy o łagodnej naturze, które są świetnym przyjacielem człowieka.

Potocznie są często nazywane wilczurami, ponieważ ich wygląd jest zbliżony do wilka. Należą one do grupy psów pasterskich (owczarskich). Owczarek niemiecki jest zaliczany do psów obronnych - typ wilkowaty. Historia tej rasy rozpoczyna się w XIX wieku na terenie Niemiec w miejscowości Karlsruhe w gospodarstwie rotmistrza Maxa von Stephanitza. Horand von Grafrath był pierwszym psem wpisanym do oficjalnej księgi hodowlanej owczarków niemieckich i jest on pierwowzorem tej rasy.

Owczarek niemiecki jak sama nazwa wskazuję, jest rasą pochodzącą z Niemiec i przez wielu jest uważana za najwybitniejsze osiągnięcie kynologiczne naszych zachodnich sąsiadów. Jest to rasa wszechstronnie uzdolniona. Dzięki zdolności do szybkiej nauki jest często wykorzystywana przez ludzi w służbach mundurowych np. w policji, straży granicznej i ratownictwie medycznym. Mogą być psami przewodnikami lub asystentami, tropicielami, ratownikami i psami pasterskimi. Chociaż owczarek niemiecki to przede wszystkim cudowny pies do towarzystwa.

Wygląd owczarka niemieckiego

wyglad-owczarka-niemieckiego

Owczarki niemieckie należą do przedstawicieli ras średnich i dużych. Wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 cm. Standardy rasy AKC nie określają zakresu wagi dla tej rasy psów. W zależności od płci waga owczarków niemieckich waha się między 30-40 kg dla psa, a 22-32 kg dla suki. Charakterystyczną cechą owczarków niemieckich jest mocna i dobrze umięśniona budowa ciała w kształcie prostokątnym. Ich sylwetka odznacza się wysoką proporcjonalnością.

Linia zarysu ciała owczarka niemieckiego przebiega płynnie, od kształtnej głowy osadzonej na mocnej szyi, silnego kłębu i lekko opadającego grzbietu aż do grubego ogona. Klatka piersiowa jest szeroka, o długim mostku i lekko wypukłych żebrach. Ogon jest puszysty i sięga do stawu skokowego. Pies ten posiada silne łapy i szerokie lędźwie. Dzięki temu, owczarek niemiecki może pokonywać długie dystanse bez większych oznak zmęczenia. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała i zwęża się stopniowo od uszu, aż po czubek nosa. Kufa, czyli pysk jest mocna i długa. Grzbiet nosa jest prosty, a sam nos czarny. Uzębienie owczarków niemieckich jest bardzo silne o zgryzie nożycowym, a pełne wynosi 42 zęby (20 w szczęce i 22 w żuchwie). Oczy są średniej wielkości i mają kształt migdałów, zawsze w ciemnych odcieniach, głównie brązu. Uszy stoją zawsze wyprostowane i mają ostre, mocno zarysowane, śpiczaste zakończenie z małżowiną skierowana lekko do przodu. Gdy owczarki niemieckie są szczeniakami, często jedno uszko mają oklapnięte. Oczywiście to nie jest wada. W czasie dorastania pupila ucho powinno się wyprostować.

Sierść owczarków niemieckich ma dwuwarstwowy płaszcz składający się z podszerstka i warstwy włosa okrywowego. Podszerstek rośnie tuż przy skórze - jest miękki, delikatny i gęsty oraz pełni funkcję izolacji. Natomiast włos okrywowy, który tworzy warstwę wierzchnią jest sztywny i gruby. Jego zadanie to ochrona przed zranieniem, dodatkowa izolacja oraz odpowiada on za umaszczenie. Krótka sierść  znajduje się na głowie, przedniej stronie nóg i łapach, a dłuższa i bardziej gęsta na szyi, tylnych partiach nóg i zadzie. Najczęściej spotykane umaszczenie u owczarków niemieckich jest czarne z podpaleniami w kolorze rudym, brązowym lub szarym. Istnieją dwie szaty owczarków niemieckich: krótkowłosa i długowłosa.

Średnia długość życia owczarków niemieckich wynosi 12 lat, choć bywają osobniki, które dożywają do 18 roku życia.

Charakter owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy niezwykle inteligentne, przyjazne i posłuszne. Ogromną ich zaletą jest spokój i zrównoważony charakter. Są bardzo pewne siebie i odważne, gotowe bronić swojego właściciela za wszelką cenę. Owczarek niemiecki może być nieufny i zachowywać dystans w stosunku do obcych. Często potrzebuję czasu, aby nawiązać nowe przyjaźnie, ale jeżeli udowodnisz mu swoje serdeczne nastawienie, na pewno odwdzięczy się miłością.   

Owczarek niemiecki nie jest psem samotnikiem. Czuje się świetnie w towarzystwie innych zwierząt i akceptuje dzielenie otoczenia z innymi. Każdy pies tej rasy potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem. Pozostawiony długo sam może być nerwowy, a nawet agresywny. Owczarki niemieckie nie są przeznaczone dla osób leniwych i ciasnych mieszkań. Tym psom potrzebna jest wolna przestrzeń, gdzie będą mogły rozładować wrodzony nadmiar energii. Każdego dnia zorganizuj wspólne zabawy i treningi. Wyrób pozytywne nawyki oraz zapewnij odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Psy tej rasy charakteryzują się dużą tolerancją dla dzieci, pod warunkiem konsekwentnego szkolenia, które pozwoli ukierunkować zachowanie psa. Owczarki polecane są dla osób aktywnych fizycznie, będą idealnymi kompanami do codziennych spacerów, a nawet biegania, ponieważ potrafią przebyć szybkim, równym tempem wiele kilometrów.

Jak karmić owczarka niemieckiego?

Prawidłowa dieta owczarka niemieckiego powinna składać się z:

  • Suchej karmy najwyższej jakości,
  • Potraw mięsnych,
  • Węglowodanów zawartych m.in.  w kaszy i makaronie,
  • Warzyw.