Czy to rana cięta u psa, czy też rana otwarta, czy duża rana u psa albo mała, nie ma to znaczenia? Nawet niewielkie rany po ugryzieniu mogą być niebezpieczne dla psów. Zatem jeśli Twój ukochany pies został pogryziony przez innego psa, liczy się każda minuta. Rana niekoniecznie musi być duża, ale jeśli jest dość głęboka, to koniecznie musisz działać. W naszym poradniku dowiesz się, jak powinieneś postępować w takiej sytuacji.


Rana u psa: co robić?

Jeśli Twój psiak doznał pozornie niegroźnego skaleczenia, to nawet w przypadku ran drobnych, i ran kąsanych, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Często jest bowiem tak, że na zewnątrz rana wydaje się niewielka i krwawi tylko nieznacznie, jednakże tkanka w głębszych warstwach skóry może ulec uszkodzeniu, a w cięższych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jakie rany otwarte rozróżniamy u psów:

 • drobne skaleczenia o kawałek rozbitego szkła,
 • rany kąsane,
 • rany głębokie,
 • zagrażające życiu rany ciała — na przykład po wypadku drogowym.


Pamiętaj! Opieka weterynaryjna nad raną jest bardzo istotna w celu uniknięcia infekcji przez bakterie lub inne szkodliwe dla psa mikroorganizmy. Niemniej jednak warto, abyś był w stanie opatrzyć otwartą ranę u psa, zanim Twój psiak trafi do rąk specjalisty, lekarza weterynarii.


Rana na łapie u psa

Kawałek rozbitego szkła albo drzazga mogą szybko spowodować otwartą ranę na łapie lub pazurach psa. Często nawet małe skaleczenie może spowodować silne krwawienie. Jeśli jednak nie ma krwawienia, na przykład, dlatego że zwierzę w coś uderzyło łapką, to zauważysz, jak pies kuleje. W tym przypadku pies powinien przestać chodzić i najlepiej będzie unieruchomić psa, aby zapobiec pogorszeniu się urazu.

Ciekawostka! Czy wiedziałeś, że łapy i pazury u psa są dobrze ukrwione, dlatego nawet drobne zranienia łapy mogą być bardzo krwawe?

Brązowy pies leżący na pomarańczowym kocu z opatrzoną łapką
Poważne urazy po ugryzieniu u psów zazwyczaj wymagają założenia szwów.

Pierwsza pomoc dla psa przy urazach łap

 1. Aby oczyścić ranę, opłukaj łapę łagodnym rozcieńczonym roztworem środka dezynfekującego, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Aby obmyć wybrudzoną łapę, możesz użyć również zwyklej wody, jednak tak, aby nie dotykać rany.
 2. Następnie ostrożnie usuń pęsetą wszelkie ciała obce, które mogą nadal znajdować się w ranie.
 3. Ponownie oczyść ranę z zarazków łagodnym roztworem środka dezynfekującego do ran i przykryj powierzchnię rany sterylnym opatrunkiem.
 4. Przed założeniem bandaża opatrz palce stóp psa pojedynczo, tak aby nie były one uciskane przez bandaż. W tym celu wsuń watę w przestrzenie między palce. Pamiętaj, wata w żadnym wypadku nie może dotykać otwartej rany. Następnie owiń nogę bandażem z gazy lub elastycznym opatrunkiem usztywniającym.
 5. Jeśli rana jest pomiędzy palcami, to zamiast waty użyj gazy i delikatnie owiń oczyszczoną łapkę psa.

Wygryziona rana u psa

Czasem pozornie niegroźna walka między dwoma psami może spowodować u nich obrażenia w wyniku ugryzienia. Przyjrzyj się swojemu psu dokładnie. Ponieważ nawet mały, powierzchowny uraz skóry, może ukrywać poważne uszkodzenie tkanek, co musi obejrzeć weterynarz. Szczególnie jeśli masz małego psa, możliwe jest, że ugryzienie w okolice brzucha i klatki piersiowej może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych. Niestety to, co wydaje się powierzchowne i nieszkodliwe, może być poważne. Dlatego ważne jest, abyś dokładnie sprawdził swojego psa, czy mu nic nie dolega, a najlepiej umówił się jak najszybciej na wizytę u weterynarza.

Wygryziona rana jest niewidoczna i niebezpieczna

Faktem jest, że nawet niewielkie urazy po ugryzieniu mogą mieć poważne konsekwencje. Od natychmiastowego złamania szyi ze skutkiem śmiertelnym, poprzez rozległe rany szarpane, stłuczenia i pęknięcia narządów wewnętrznych, aż po zapadnięcie się płuc. Zranienia, które na pierwszy rzut oka są mało widoczne, np. kły, które wbiły się głęboko w ciało, pozostawiając jedynie powierzchownie widoczne uszkodzenie skóry w postaci nakłucia, mogą po kilku dniach lub tygodniach przekształcić się w ciężkie infekcje ran, spowodowane przedostaniem się zarazków z ran. Stłuczenia mogą powodować poważne krwawienia wewnętrzne i krwiaki (siniaki), a urazy ścięgien i mięśni mogą być początkowo niewidoczne. Skóra i  podskórna tkanka psa nie są ze sobą mocno połączone, przez co mogą być dość swobodnie poruszane. Pomiędzy nimi znajduje się dużo luźnej tkanki łącznej. Jeśli zęby przebiją się przez skórę i znajdującą się pod nią tkankę, to mogą powstać duże rany. Do organizmu zwierzaka dostają się zarazki z jamy ustnej psa, z powierzchni jego skóry oraz z otoczenia. Znowuż zarazki szybko namnażają się w jamie rany i prowadzą do stanu zapalnego. Może zdarzyć się tak, że tkanka wewnątrz rany ulegnie zapaleniu na dużej powierzchni, owrzodzeniu i obumarciu. Oznaka tego są obrzęknięte węzły chłonne i gorączka.

Dobrze o tym wiedzieć! Urazy po ugryzieniu: Nawet w przypadku pozornie błahych urazów po ugryzieniu należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ zarazki, które dostały się przez zęby i ślinę mogą wywołać infekcję i często dochodzi do uszkodzenia tkanki pod powierzchnią skóry.

Rany miażdżone, które często występują, gdy pies jest chwytany i potrząsany, są również niebezpieczne. Zmiażdżona tkanka puchnie, jest niewystarczająco ukrwiona i może umrzeć.

Pierwsza pomoc dla psa przy wygryzionych ranach

 1. Jeśli rana po ugryzieniu znajduje się w okolicach szyi, głowy lub w okolicy karku, to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
 2. Jeśli rana krwawi bardziej obficie, staraj się zatamować krwawienie. Załóż na ranę opatrunek uciskowy.
 3. Ułóż rannego psa w stabilnej pozycji bocznej, zawiń go w koc dla psa i jak najszybciej zabierz do weterynarza.
 4. Upewnij się, że ranny pies bezpiecznie przetrwa podróż do weterynarza i nie dozna jeszcze większych obrażeń. Najlepiej umieść rannego psiaka w koszu transportowym dla psów.

Pamiętaj! Bardzo ważny aspekt: zachowaj zimną krew, spokój i nie denerwuj się zbytnio. Twoje zdenerwowanie przeniesie się na psa, a to sprawi, że będzie mu jeszcze trudniej odnaleźć się w obecnej sytuacji.


Rany po pogryzieniu u psa

Jeśli Twój pies zostanie zaatakowany przez innego psa, może on mieć rany powstałe w wyniku walki. Ważne jest, aby określić, jak poważna jest rana po ugryzieniu przez psa. Oceń, czy wymaga to natychmiastowego leczenia w szpitalu weterynaryjnym, czy też jest to uszczypnięcie lub ugryzienie powierzchniowe, które można leczyć w domu.

Pies, ze zranioną łapką, którą dezynfekuje opiekun
Pierwszą pomoc dla psa przy urazach łapy możesz udzielić sam, a następnie udać się do lekarza weterynarii.

Ustal, czy ugryzienie psa wymaga wizyty u weterynarza

 1. Jeśli pies silnie krwawi, zabierz go do weterynarza. Silne krwawienie to znak, że uszkodzona została tętnica lub duża żyła. Naczynia krwionośne mogą wymagać podwiązania przez lekarza weterynarii w ramach zabiegu chirurgicznego.
 2. Użyj sterylnej gazy, aby uciskać ranę. Jest to pierwsza pomoc, jakiej możesz udzielić, w drodze do weterynarza. Sterylne gaziki możesz znaleźć w apteczce pierwszej pomocy.
 3. Sprawdź, czy pies ma szybki i płytki oddech. Jest to możliwy wskaźnik wstrząsu, który sam w sobie może zagrażać życiu. Zabierz go do szpitala weterynaryjnego tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ten poważny uraz wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
  Pamiętaj! Nie czyść rany wodą z kranu! Zamiast tego najlepiej użyj zwykłego środka do dezynfekcji ran z apteczki pierwszej pomocy. Nawet rany, które na pierwszy rzut oka są mało widoczne, mogą stać się niebezpieczne, ponieważ źle zdezynfekowana rana po ugryzieniu może z czasem ulec zakażeniu.
 4. Jeśli widzisz ranę nad żebrami psa, umieść na niej opatrunek (sterylną gazę lub złożoną bawełnianą koszulkę). Możesz go tam przytrzymać lub zabezpieczyć np. paskiem zawiązanym wokół klatki piersiowej psa. Spróbuj uszczelnić otwór, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza do klatki piersiowej psa i zapadaniu się jego płuc.
 5. Jeśli Twój pies wydaje się słaby, ma blade dziąsła lub traci przytomność, zabierz go do weterynarza. To wszystko są oznaki możliwego wstrząsu lub krwawienia wewnętrznego. Zatamuj krwawienie zewnętrzne za pomocą sterylnej gazy i przykryj psa płaszczem lub kocem, aby utrzymać go w cieple. Pilnie udaj się do kliniki weterynaryjnej.
 6. Przyjrzyj się Twojemu psu. Szukaj dużych ran lub płatów skóry u swojego psa. Jeśli Twój pies został potrząśnięty przez napastnika, mogła powstać duża rana lub płat skóry mógł zostać oderwany od tkanki podskórnej.
 7. Do przepłukania rany użyj woreczków ze sterylną solą fizjologiczną z apteczki pierwszej pomocy. Jeśli nie masz dostępu do apteczki z roztworem soli fizjologicznej, możesz samodzielnie przygotować taki roztwór soli.
  • Użyj 570 ml przegotowanej wody i wymieszaj z łyżeczką soli. Niech roztwór ostygnie do temperatury ciała, a następnie namocz gazę w słonej wodzie i używaj jej do czyszczenia ran psa.
  • Jeśli brakuje Ci czasu, to szybko udaj się do lekarza weterynarii, on dokładnie przepłucze zranione miejsce.
 8. Przed udaniem się do weterynarza należy jak najlepiej oczyścić rany, jeśli masz możliwość. Aby oczyścić ranę, należy odciąć róg torebki z solą fizjologiczną i rozpylić płyn na ranę. Spowoduje to wypłukanie zanieczyszczeń i zmniejszy ryzyko infekcji. Zachowaj niewielką ilość roztworu soli fizjologicznej i użyj go do zwilżenia sterylnej gazy do rany z apteczki. Nałóż mokrą gazę na ranę i zabezpiecz ją opatrunkiem. Dzięki temu odsłonięta tkanka pozostanie wilgotna i w optymalnym stanie do zszycia.

Pamiętaj! Jeśli nie masz pod ręką apteczki, użyj kawałka ubrania, np. bawełnianej koszulki lub pieluchy. Aby zatrzymać krwawienie, zastosuj wystarczający nacisk na ranę. Po pięciu minutach ostrożnie usuń kompres. Jeśli krwawienie zacznie się ponownie, to ponownie załóż kompres i przytrzymaj go w miejscu do czasu przybycia do kliniki weterynaryjnej. Używaj bawełnianej koszulki, a nie wełnianego swetra lub czegoś puszystego, ponieważ włókna z tych materiałów mogą dostać się do rany i zanieczyścić ją w ten sposób.

Rany psychiczne po pogryzieniu u psa

Uraz spowodowany ugryzieniem przez psa może mieć również konsekwencje psychologiczne. Objawia się to na przykład tym, że pies stale szczeka na inne psy, a nawet ludzi i chce ich zaatakować — w celu obrony własnej. Tutaj ważne jest, aby zapewnić psu bezpieczeństwo po tak traumatycznym przeżyciu. Jeśli spotkasz się z innymi psami oraz ich właścicielem razem, upewnij się, że zawsze stoisz pomiędzy dwoma psami. W takiej sytuacji pies nie stoi przed Tobą, ale zawsze za Tobą lub przynajmniej obok Ciebie. Pies musi czuć, że go chronisz. Jeśli uda Ci się sprawić, że po takim przejściu Twój pies będzie Ci ufał, to spotkania z innymi psami nie będą już stanowiły problemu w najbliższej przyszłości. Twój pies po prostu musi czuć, że możesz go chronić w każdej chwili.

Miejmy nadzieje, że rany po ugryzieniu  Twojego psiaka nie są bardzo poważne. Po dokładnym oczyszczeniu ran u weterynarza psiak zaśnie wtulony w swój psi śpiworek tuż przy Twoim boku. Z czasem rana po ugryzieniu całkowicie się zagoi. Jednak podczas spacerów na świeżym powietrzu może zdarzyć się, że po takim przejściu Twój mały psiak zacznie się cały trząść, jak tylko zobaczy większego psa. Niestety, psychiczne rany po ugryzieniu zwykle nie goją się tak szybko, jak fizyczne. Jest wiele zwierząt cierpiących na zaburzenia behawioralne, silną agresję lub wściekliznę, które niestety mają tendencję do gryzienia psów i innych zwierząt. Dlatego zawsze towarzysz swojemu pupilowi podczas jego ciekawskich wypraw. W ten sposób możesz uniknąć takich sytuacji oraz nieprzyjemnych niespodzianek.

Produkty i smakołyki dla psa wysokiej jakości są gwarantem długiego i zdrowego życia Twojego pupila:


Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki to rodzaj rany, leczenie weterynaryjne jest pilnie potrzebne w przypadku każdej formy urazu spowodowanego ugryzieniem przez psa. Nawet jeśli ugryzienie jest małe i krwawienie nie jest szczególnie silne, nie możesz mieć pewności, że zarazki nie dostały się do rany przez ślinę innego psa, co może prowadzić do infekcji. Ponadto, nawet przy zewnętrznie małych ugryzieniach nie można ocenić, czy nie zostały naruszone również leżące poniżej warstwy tkanek. Dlatego udaj się do lekarza z Twoim pupilem, gdyż możesz mu w ten sposób uratować życie.