Pies w wodzie – jak nauczyć psa pływać?
Lato, słońce, kąpiel, zabawa z psem! W letnie upały nie ma nic lepszego niż orzeźwiające zanurzenie się w chłodnej wodzie. Gdzie Twój ukochany czworonożny przyjaciel może wejść do wody i jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego podczas pływania? Jak możesz nauczyć psa pływać i na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy pies jest w wodzie, dowiesz się w naszym poradniku.
Chłodzenie psów latem
Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują szczególnej troski podczas letnich upałów, bo często cierpią z powodu wysokich temperatur. My możemy zdjąć odzież, ale psy pozbyć się sierści nie mogą, tym bardziej iż chłodzi ona ich organizm i chroni przed nagrzaniem. To ważne, aby w gorące dni zapewnić zwierzęciu wystarczające schłodzenie. Najlepszym na to sposobem jest po prostu pozwolić psu wskoczyć do wody.
Większość czworonogów uwielbia wodę, ale są też psiaki, które się jej boją. W tym przypadku niełatwo jest zapewnić ochłodzenie w temperaturach letnich.
Gdzie psy mogą się kąpać i przebywać w wodzie?
To, gdzie możesz pozwolić swojemu czworonożnemu przyjacielowi wskoczyć do chłodnej wody, zależy od pory roku. Poza sezonem zazwyczaj nie ma z tym problemu. W szczególnie gorące dni lata należy korzystać ze specjalnie wyznaczonych psich plaż. Wtedy to publiczne kąpieliska zazwyczaj zarezerwowane są dla ludzi.
Kąpiel psa: jak wybrać odpowiednie miejsce?
Znajdź miejsce do kąpieli, które jest bezpieczne dla psa i w którym nie będzie mógł zrobić sobie krzywdy. Kamienie o ostrych krawędziach lub spiczaste przedmioty w wodzie mogą szybko zamienić kąpiel w koszmar. Twój czworonożny przyjaciel może się poślizgnąć lub zranić, więc najlepiej wybieraj tylko te miejsca, które znasz. Nigdy nie pozwalaj psu kąpać się bez Twojego nadzoru.
Jak nauczyć psa pływać?
Jeśli szczeniak nie umie jeszcze pływać lub unika wody, nie należy po prostu "wrzucać go na głęboką wodę". Efekt zaskoczenia rzadko tu pomaga i może doprowadzić do tego, że pies na dobre zacznie bać się wody. Szczególnie szczeniakowi należy poświecić dużo czasu, bo młode psy często nie mają jeszcze ochronnego podszerstka, więc woda może być dla nich bardzo zimna.
Dobry przykład: inni pływacy
W przypadku większości czworonożnych przyjaciół długi trening nie jest konieczny, aby obudzić w nich chęć do kąpieli. Zwykła piłka lub zabawka wodna rzucona blisko brzegu sprawia, że pies wchodzi do chłodnej wody, nawet jeśli na początku trochę się waha. W wątpliwościach pomogą mu inni psi towarzysze. Jeśli ci bawią się radośnie w wodzie i odważnie pływają, Twój pies też wkrótce odważy się do niej wejść.
Jak przekonać psa do wody?
Zadbaj o zdrowe żywienie swojego psa:
Twój pies boi się wody – co możesz zrobić?
Płochliwego psa nie da się tak łatwo przekonać do wody. W tym wypadku trzeba coś wymyślić i robić to małymi krokami. Wypróbuj jeden z wyżej wymienionych sposobów, aby powoli przyzwyczajać psa do wody. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel włożył do wody choćby tylko łapę, to już pierwszy wielki sukces. Chwal go za to obficie i pokaż mu, jak bardzo jesteś z niego dumny. Małymi kroczkami możesz próbować zwabić go coraz dalej i dalej. W żadnym wypadku nie zmuszaj psa do wody. Jeśli Twój psiak absolutnie nie chce zostać szczurem wodnym, pogódź się z tym i ciesz się po prostu miłym czasem, spędzonym w cieniu z widokiem na jezioro.
Niebezpieczeństwa, jakie czyhają na psy w wodzie
Niezależnie od tego, czy planujesz pływać z psem w jeziorze, oceanie czy rzece, zawsze jest kilka aspektów, na które należy uważać.
Zagrożenie ze strony sinic w wodach stojących
W gorące, bezwietrzne letnie dni wody stojące są źródłem ryzyka obniżenia jakości wody, np. z powodu sinic (tzw. niebiesko-zielonych alg). Mogą one być toksyczne nie tylko dla psów, ale też i ludzi i należy unikać pozwalania czworonożnym przyjaciołom na kąpiel lub picie z takich wód. Można je rozpoznać po lekko stęchłym zapachu wody, zielonawym dywanie i niebiesko-zielonych smugach na powierzchni wody.
Kąpiel psa w rzece
W rzekach i innych wodach płynących zagrożenie bakteriami występuje bardzo rzadko. Znacznie bardziej trzeba uważać na wahania temperatur, które mogą mieć wpływ na krążenie krwi Twojego czworonożnego przyjaciela, zwłaszcza jeśli jest on bardzo przegrzany.
Należy również uważać na prądy i wiry, które w naturalnych wodach mogą pojawić się zarówno samoistnie, jak na skutek aktywnej żeglugi. Na przykład miejsca z utworzonymi kamiennymi zaporami sprawiają niegroźne wrażenie, ale mogą być zdradliwe.
Pies nad morzem
Jeśli wybierasz się z psem nad morze, powinieneś odwiedzić wyznaczoną plażę dla psów. Tutaj niebezpieczeństwo związane z pozostawionymi śmieciami jest dużo mniejsze, a i na towarzystwo innych psów Twój pupil zwykle nie będzie musiał długo czekać. Wtedy szalonym gonitwom po piasku i taplaniu się w morskiej wodzie nic nie stoi na przeszkodzie.
Pies i woda morska
Choć przyglądanie się szalejącym w morzu psom to czysta przyjemność, nie zapominaj o zagrożeniach, które czyhają na Twojego przyjaciela na plaży.
Pływanie z psem: jakie środki ostrożności zachować?
Oprócz jakości wody i stanu brzegu jest kilka dodatkowych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu psu.
Podsumowanie
Pływanie w wodzie to najlepszy sposób na ochłodzenie Twojego psiego przyjaciela w lecie. Jeśli powoli przyzwyczaisz psa do wody, możesz szybko nauczyć go pływać. Aby zapewnić mu pełną radość z pływania, należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo i nigdy nie pozwalać czworonożnym przyjaciołom bawić się w wodzie bez nadzoru. Jeśli zwrócisz uwagę na te aspekty, nic nie stanie na przeszkodzie wspólnej zabawie w wodzie. Życzymy Wam wielu orzeźwiających i pięknych wypraw nad wodę!
Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!