Lato, słońce, kąpiel, zabawa z psem! W letnie upały nie ma nic lepszego niż orzeźwiające zanurzenie się w chłodnej wodzie. Gdzie Twój ukochany czworonożny przyjaciel może wejść do wody i jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego podczas pływania? Jak możesz nauczyć psa pływać i na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy pies jest w wodzie, dowiesz się w naszym poradniku.Chłodzenie psów latem

Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują szczególnej troski podczas letnich upałów, bo często cierpią z powodu wysokich temperatur. My możemy zdjąć odzież, ale psy pozbyć się sierści nie mogą, tym bardziej iż chłodzi ona ich organizm i chroni przed nagrzaniem. To ważne, aby w gorące dni zapewnić zwierzęciu wystarczające schłodzenie. Najlepszym na to sposobem jest po prostu pozwolić psu wskoczyć do wody.
Większość czworonogów uwielbia wodę, ale są też psiaki, które się jej boją. W tym przypadku niełatwo jest zapewnić ochłodzenie w temperaturach letnich.

Ciekawostka! Czy wiedziałeś, że sierść psa chroni go przed upałem? Mylne jest przekonanie, że futro psa grzeje go podczas upałów. Dlatego błędne jest strzyżenie swojego psa latem „na zero”. Psia sierść stanowi barierę ochronną i jest „izolacją” pomiędzy organizmem psa a otoczeniem (zimą chroni przed zimnem i utrzymuje temperaturę, a latem nie przepuszcza gorącego powietrza do psiej skóry i ją izoluje). U psów z pojedynczym włosem (np. pudle, yorki, maltańczyki), powinno się zostawić minimalną długość włosa ok. 7 mm.


Gdzie psy mogą się kąpać i przebywać w wodzie?

To, gdzie możesz pozwolić swojemu czworonożnemu przyjacielowi wskoczyć do chłodnej wody, zależy od pory roku. Poza sezonem zazwyczaj nie ma z tym problemu. W szczególnie gorące dni lata należy korzystać ze specjalnie wyznaczonych psich plaż. Wtedy to publiczne kąpieliska zazwyczaj zarezerwowane są dla ludzi.

O czym powinieneś pamiętać, zanim pozwolisz swojemu psu wejść do wody:

 • korzystaj ze specjalnie wyznaczonych plaż dla psów
 • przestrzegaj zakazów kąpieli lub czasu kąpieli dla psów
 • nie pozwalaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi kąpać się w rezerwatach przyrody
 • nad morzem uważaj na przypływy i odpływy
 • nie lekceważ ogólnego zakazu kąpieli

Kąpiel psa: jak wybrać odpowiednie miejsce?

Znajdź miejsce do kąpieli, które jest bezpieczne dla psa i w którym nie będzie mógł zrobić sobie krzywdy. Kamienie o ostrych krawędziach lub spiczaste przedmioty w wodzie mogą szybko zamienić kąpiel w koszmar. Twój czworonożny przyjaciel może się poślizgnąć lub zranić, więc najlepiej wybieraj tylko te miejsca, które znasz. Nigdy nie pozwalaj psu kąpać się bez Twojego nadzoru.

Pies otrzepujący się na brzegu jeziora
Aby pies czuł się dobrze w wodzie, powinieneś wybrać miejsce do kąpieli, które jest dla niego bezpieczne i w którym nie będzie mógł on zrobić sobie krzywdy.


Jak nauczyć psa pływać?

Jeśli szczeniak nie umie jeszcze pływać lub unika wody, nie należy po prostu "wrzucać go na głęboką wodę". Efekt zaskoczenia rzadko tu pomaga i może doprowadzić do tego, że pies na dobre zacznie bać się wody. Szczególnie szczeniakowi należy poświecić dużo czasu, bo młode psy często nie mają jeszcze ochronnego podszerstka, więc woda może być dla nich bardzo zimna.

Ciekawostka! Podszerstek to jeden z elementów psiej sierści. Odgrywa u psa bardzo ważną rolę. Reguluje on temperaturę ciała, zapobiega poparzeniom słonecznym w upalne letnie dni oraz odmrożeniu zimą, a także amortyzuje uszkodzenia mechaniczne skóry.

Dobry przykład: inni pływacy

W przypadku większości czworonożnych przyjaciół długi trening nie jest konieczny, aby obudzić w nich chęć do kąpieli. Zwykła piłka lub zabawka wodna rzucona blisko brzegu sprawia, że pies wchodzi do chłodnej wody, nawet jeśli na początku trochę się waha. W wątpliwościach pomogą mu inni psi towarzysze. Jeśli ci bawią się radośnie w wodzie i odważnie pływają, Twój pies też wkrótce odważy się do niej wejść.

Jak przekonać psa do wody?

Jeśli pies sam nie wejdzie do wody, możesz go od niechcenia zachęcić:

 1. Baw się z psem jego ulubioną zabawką na brzegu, pozwalając aportować mu przedmiot z płytkiej wody. Rzucaj mu go coraz dalej od brzegu (zabawka musi się, rzecz jasna, utrzymywać na wodzie).
 2. Sam wejdź do wody i zwab psa do siebie.
 3. Nagradzaj go obficie, gdy odważy się wejść.

Zadbaj o zdrowe żywienie swojego psa:

Twój pies boi się wody – co możesz zrobić?

Płochliwego psa nie da się tak łatwo przekonać do wody. W tym wypadku trzeba coś wymyślić i robić to małymi krokami. Wypróbuj jeden z wyżej wymienionych sposobów, aby powoli przyzwyczajać psa do wody. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel włożył do wody choćby tylko łapę, to już pierwszy wielki sukces. Chwal go za to obficie i pokaż mu, jak bardzo jesteś z niego dumny. Małymi kroczkami możesz próbować zwabić go coraz dalej i dalej. W żadnym wypadku nie zmuszaj psa do wody. Jeśli Twój psiak absolutnie nie chce zostać szczurem wodnym, pogódź się z tym i ciesz się po prostu miłym czasem, spędzonym w cieniu z widokiem na jezioro.

pies pływający w wodzie
Wiele psów lubi latem wskoczyć do wody, aby się ochłodzić. W ten sposób Twój czworonożny przyjaciel uczy się pływać.


Niebezpieczeństwa, jakie czyhają na psy w wodzie

Niezależnie od tego, czy planujesz pływać z psem w jeziorze, oceanie czy rzece, zawsze jest kilka aspektów, na które należy uważać.

Zagrożenie ze strony sinic w wodach stojących

pies w wodzie
Wybierając się z psem nad jezioro, zwróć uwagę na jakość wody i czy nie ma w nim alg, które w najgorszym przypadku mogą nawet otruć Twojego psa.

W gorące, bezwietrzne letnie dni wody stojące są źródłem ryzyka obniżenia jakości wody, np. z powodu sinic (tzw. niebiesko-zielonych alg). Mogą one być toksyczne nie tylko dla psów, ale też i ludzi i należy unikać pozwalania czworonożnym przyjaciołom na kąpiel lub picie z takich wód. Można je rozpoznać po lekko stęchłym zapachu wody, zielonawym dywanie i niebiesko-zielonych smugach na powierzchni wody.

Ciekawostka! Sinice to w rzeczywistości nie algi, lecz cyjanobakterie, które rozwijają się z powodu zwiększonej gęstości składników odżywczych w wodzie. Może to mieć różne przyczyny, np. nawozy z rolnictwa lub zanieczyszczenia, które dostały się do wody. Są one rozkładane przez fitoplankton, co prowadzi do wzmożonego rozwoju bakterii.

Objawy zatrucia niebiesko-zielonymi algami u psów:

 • reakcje alergiczne, podrażnienia skóry (np. krosty)
 • skurcze, paraliż, drżenie mięśni, sztywność mięśni
 • biegunka (krwista i czarna), wymioty, problemy z układem pokarmowym
 • dezorientacja, problemy z oddychaniem, utrata przytomności
 • bladość błon śluzowych
 • senne zachowanie, osłabienie

Kąpiel psa w rzece

W rzekach i innych wodach płynących zagrożenie bakteriami występuje bardzo rzadko. Znacznie bardziej trzeba uważać na wahania temperatur, które mogą mieć wpływ na krążenie krwi Twojego czworonożnego przyjaciela, zwłaszcza jeśli jest on bardzo przegrzany.
Należy również uważać na prądy i wiry, które w naturalnych wodach mogą pojawić się zarówno samoistnie, jak na skutek aktywnej żeglugi. Na przykład miejsca z utworzonymi kamiennymi zaporami sprawiają niegroźne wrażenie, ale mogą być zdradliwe.

 

Powinieneś o tym wiedzieć! Jeśli twój pies został porwany przez prąd, to pod żadnym pozorem nie skacz w panice za nim, ponieważ to bardzo mało prawdopodobne, że sam będziesz w stanie uratować swojego psa. Poinformuj natychmiast służby ratownicze i podążaj wzdłuż prądu rzeki idąc brzegiem, towarzysząc w ten sposób psu. Twój pies będzie czuł się spokojniejszy, płynąc z nurtem rzeki, mając Ciebie nieopodal. Jeśli nadarzy się okazja, że będziesz mógł wyciągnąć pieska z wody, chwyć go zdecydowanie za szyję (jedynie w nagłych wypadkach za obrożę!).

Pies nad morzem

Jeśli wybierasz się z psem nad morze, powinieneś odwiedzić wyznaczoną plażę dla psów. Tutaj niebezpieczeństwo związane z pozostawionymi śmieciami jest dużo mniejsze, a i na towarzystwo innych psów Twój pupil zwykle nie będzie musiał długo czekać. Wtedy szalonym gonitwom po piasku i taplaniu się w morskiej wodzie nic nie stoi na przeszkodzie.

Pies i woda morska

Choć przyglądanie się szalejącym w morzu psom to czysta przyjemność, nie zapominaj o zagrożeniach, które czyhają na Twojego przyjaciela na plaży.

Te sytuacje, mogą być niebezpieczne:

 • Meduzy: większość z nich jest nieszkodliwa, ale meduza ognista może w kontakcie z psem wywołać reakcje alergiczne lub zaburzenia układu krążenia.
 • Kąpiel psa w zimnej wodzie: nagrzany słońcem pies w zetknięciu z lodowatą wodą może dostać szoku termicznego.
 • Zatrucie wodne, czyli przewodnienie hipotoniczne to zaburzenie gospodarki wodnej, spowodowane nadmierną podażą wody lub (dotąd nie wykrytym) upośledzeniem funkcji nerek i zaburzeniem wydalania płynów. Może to doprowadzić między innymi do wymiotów, braku łaknienia, kurczu mięśni, śpiączki. W skrajnych przypadkach niewydolność oddechowa oraz drgawki mogą być dla psa śmiertelne.
 • Odwodnienie i problemy z trawieniem na skutek nadmiernego spożycia słonej wody.
 • Mitopatia kości ogonowej: bolesna choroba kości ogonowej spowodowana przeciążeniem mięśni grzbietu przy zbyt niskich temperaturach wody, poprzez nadmierny wysiłek, pływanie w zimnej wodzie lub w zimną, mokrą pogodę.

Pływanie z psem: jakie środki ostrożności zachować?

Oprócz jakości wody i stanu brzegu jest kilka dodatkowych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu psu.

Dla niedoświadczonych lub słabo pływających psiaków polecamy:

 • Poszukaj miejsc z płytkim brzegiem, tak aby pies mógł wygodnie wejść i wyjść z wody.
 • Unikaj miejsc, w których lubią przebywać wędkarze (haczyki i żyłki wędkarskie są dla niego niebezpieczne).
 • Zdejmij obrożę lub uprząż niedoświadczonym psom, po to, aby się w nią nie zaplątały.
 • Załóż kamizelkę ratunkową dla psa.
 • Podepnij psu linkę holowniczą, aby czworonóg nie mógł zostać porwany przez prąd wody lub fale morskie.
 • Twój pies nie powinien nic jeść przez około godzinę wcześniej.
 • Rób przerwy od czasu do czasu, aby pies mógł się rozgrzać.
 • Nie pozwalaj psu pływać bez nadzoru.
 • Po kąpieli osusz psa, aby nie zmarzł. Jest to szczególnie ważne, gdy wieje świeży wiatr.

Podsumowanie

Pływanie w wodzie to najlepszy sposób na ochłodzenie Twojego psiego przyjaciela w lecie. Jeśli powoli przyzwyczaisz psa do wody, możesz szybko nauczyć go pływać. Aby zapewnić mu pełną radość z pływania, należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo i nigdy nie pozwalać czworonożnym przyjaciołom bawić się w wodzie bez nadzoru. Jeśli zwrócisz uwagę na te aspekty, nic nie stanie na przeszkodzie wspólnej zabawie w wodzie. Życzymy Wam wielu orzeźwiających i pięknych wypraw nad wodę!Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!