Pies się trzęsie - czy to powód do zmartwień?

Drżenie u psów może być zjawiskiem naturalnym, wywołanym przez emocje, chłód lub po prostu sen. Emocje takie jak ekscytacja czy strach często powodują drżenie, podobnie jak zimno, które może wpływać szczególnie na małe rasy z cienką sierścią. W takim przypadku zaleca się ciepłe okrycia na spacery. Drżenie mięśni po aktywności fizycznej jest normalną reakcją ciała, podobnie jak drgawki podczas snu. Trzeba jednak obserwować psa, ponieważ jeśli drżenie jest częste i towarzyszą mu inne objawy, może to wskazywać na problem zdrowotny, który wymaga konsultacji z weterynarzem. Dla dobra zdrowia psa, dobrze jest zwrócić uwagę na odpowiednią karmę, która wspiera ogólną kondycję i zdrowie zwierzęcia.


Fakt, że pies się trzęsie, nie musi od razu oznaczać, że jest chory i coś mu dolega. Radość, wysiłek, stres lub strach są bardzo częstymi przyczynami takiego zjawiska. Niektóre rasy robią to też naturalnie. Bodźcem dla takiej reakcji może być też podeszły wiek lub brak poczucia bezpieczeństwa. W każdym wypadku należy jednak uważnie obserwować swojego czworonożnego przyjaciela i sprawdzić, w jakich sytuacjach pies się trzęsie i jak długo to trwa. W poniższym artykule dowiesz się, jakie mogą być przyczyny drżenia psa i kiedy należy udać się do weterynarza.

 


Najczęstsze przyczyny drżenia

Co robić, kiedy Twój pies zaczyna się trząść? Przede wszystkim nie panikuj. Zarówno warunki atmosferyczne, jak i silne emocje mogą wywołać taką reakcję. Między psami a ludźmi istnieje naprawdę wiele podobieństw! Jakie mogą być więc przyczyny drżenia u psów? W jaki sposób na nie reagować i czy warto udać się do weterynarza?

pies z dużymi oczami
Psy trzęsą się z różnych przyczyn. W takiej sytuacji powinieneś przede wszystkim zachować spokój.

Psy niektórych ras trzęsą się częściej niż inne

Zdarza się, że psy niektórych ras trzęsą się częściej niż inne, jednak zazwyczaj główną przyczyną drżenia psów jest zbyt niska temperatura. Psy trzęsą się więc, aby ogrzać swoje zmarznięte ciało. Yorkshire Terrier, podobnie jak psy innych małych ras, dużo łatwiej marznie, a tym samym częściej się trzęsie. Chihuahua ma niezwykle cienką i krótką sierść, więc również narażony jest na szybsze wychłodzenie. Najprostszym rozwiązaniem takiego problemu jest ogrzanie psa lub – w przypadku bardzo niskich temperatur – skorzystanie ze specjalnego okrycia. W czasie wyjątkowo mroźnych zim i długotrwałych, silnych mrozów warto zrezygnować z długiego spaceru na rzecz kilku krótszych. Dzięki temu Twój pupil nie będzie miał możliwości wychłodzenia organizmu.

Drżenie mięśni psa po aktywności fizycznej

Większość psów uwielbia zabawę, ćwiczenia i aktywność fizyczną. Może się jednak zdarzyć, że Twój pupil tuż po zakończeniu intensywnego wysiłku zacznie się trząść. To naturalna reakcja, która wspomaga regenerację mięśni. Jest to niegroźne zjawisko, jednak świadczy o bardzo dużym zmęczeniu. W takiej sytuacji warto też sprawdzić, czy poziom cukru u Twojego psa jest na odpowiednim poziomie. Zbyt duży wysiłek może być obciążeniem dla serca czy stawów czworonoga, dlatego lepiej skupić się na nieco mniej intensywnych zabawach i nie doprowadzać do stanu tak silnego zmęczenia.


Psy w podeszłym wieku trzęsą się częściej

Twój najlepszy kumpel kwalifikuje się już do zaszczytnej grupy „psów seniorów”? Jeśli tak, to drżenie jego ciała nie powinno być niczym zaskakującym. Starszym psom bardzo często trzęsą się tylne łapy. Takie mimowolne ruchy mięśni przydarzają się sporadycznie i w większości przypadków są zupełnie nieszkodliwe.

smutny pies leży na podłodze
Silne emocje mogą wywołać drżenie u Twojego pupila.

Silne emocje są często przyczyną drżenia psów

Jeśli Twój pies intensywnie się trzęsie, to może być to spowodowane również silnymi emocjami. W końcu ludzie podobnie reagują na stres, ekscytację czy strach. Niecodzienne sytuacje, obce zwierzęta lub nieznajome osoby mogą pobudzać w psach tego typu reakcje. Można to zaobserwować szczególnie w sylwestra, kiedy głośne dźwięki i eksplozje sztucznych ogni powodują, że psy są wystraszone, trzęsą się i szukają schronienia – pod stołem, łóżkiem lub w objęciach swojego pana. Jeśli pies trzęsie się przed wejściem do samochodu, oznacza to, że prawdopodobnie się tego boi. Najlepiej będzie jeśli krok po kroku – bez presji i pośpiechu – przyzwyczaisz go do jazdy autem. Stres przed wizytą u weterynarza również jest naturalnym zjawiskiem. Jeśli pies trzęsie się na widok jedzenia lub kiedy wracasz z pracy, to prawdopodobnie jest po prostu bardzo podekscytowany.

Jak psy okazują strach? Najczęstsze reakcje

  • Oklapnięte uszy
  • Warczenie
  • Zgrzytanie zębami
  • Kucanie
  • Ogon pomiędzy tylnymi łapami

Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne emocje również mogą wywoływać niewielkie drgawki u psów. Codziennej radości zazwyczaj towarzyszy jednak merdanie ogonem, szczekanie i skakanie.

Jaką karmę wybrać dla wymagających psów?


Twój pies trzęsie się przez sen

Czy Twój pies trzęsie się podczas snu? Nie martw się, to też bardzo częste zjawisko. W nocy psy przetwarzają to, czego doświadczyły w ciągu dnia. Czasami powoduje to bardzo wyraźne i intensywne sny, którym towarzyszą ruchy mięśni. Nie musi to oznaczać, że Twój pupil ma koszmar, choć na początku może się tak wydawać. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj jest to oznaka głębokiego relaksu Twojego zwierzaka.


pies leży na podłodze
Drżenie przez sen może być całkiem naturalnym zjawiskiem.

Dlaczego więc Twój pies się trzęsie? Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny:

  • Duży wysiłek fizyczny
  • Niska temperatura
  • Podeszły wiek
  • Stres
  • Strach
  • Radość
  • Intensywne sny

Co należy zrobić kiedy pies się trzęsie?

Wszystkie wspomniane wyżej aspekty są zazwyczaj zupełnie nieszkodliwe i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela. Dlatego w większości przypadków nie musisz w żaden sposób reagować. Są jednak sytuacje, kiedy warto podjąć proste działania.

Jeśli Twój pies bardzo szybko marznie, możesz kupić mu specjalne okrycie, którego warto używać podczas zimowych spacerów. Regularne szczotkowanie również może być pomocne – w ten sposób usuniesz martwe resztki podszerstka, dzięki czemu nowa, gęsta sierść szybciej odrośnie i ogrzeje Twojego psa.


Czy drżenie u psa może być oznaką poważnej choroby?

Sam fakt, że pies się trzęsie, nie jest oznaką choroby. Warto jednak obserwować czy nie zdarza się to zbyt często i czy nie jest powiązane z innymi objawami, takimi jak:

  • Biegunka
  • Wymioty
  • Wycie
  • Gorączka
  • Apatia i zmęczenie

Wymioty, zwiększone wydzielanie śliny, problemy żołądkowe, gorączka i drżenie mięśni to typowe objawy zatrucia. Jak uchronić przed tym Twojego psa? Zachowaj czujność podczas wspólnych spacerów i nie pozwól swojemu pupilowi zjadać niczego z chodnika lub trawnika. Jeśli jednak Twój pies połknie truciznę – działaj szybko. Natychmiast zabierz go do weterynarza i zachowaj spokój – tak, aby Twój pupil nie wyczuł Twojego zdenerwowania, a tym samym nie stresował się bardziej. Warto też zabrać resztki substancji, którą zjadł Twój pupil. Lekarz z pewnością precyzyjnie oceni sytuację i podejmie odpowiednie działania.

 

Choroby neurologiczne u zwierząt

Jeśli pies – mimo drgawek – kontroluje swoje ciało i utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy, to prawdopodobnie nic poważnego mu nie dolega. Czasami jednak zdarza się, że pies trzęsie się w wyniku chorób lub zaburzeń neurologicznych. Padaczka i inne problemy z układem neurologicznym powodują zazwyczaj przyspieszony oddech, chwilowy paraliż niektórych mięśni i silne drgawki. Tego typu napady spowodowane są nieprawidłową pracą mózgu i zazwyczaj wiążą się z krótkotrwałą utratą przytomności. Padaczkę u psów diagnozuje weterynarz, który jednocześnie powinien przepisać zwierzęciu leki kontrolujące i łagodzące napady.

Choroba

Opis

Dodatkowe objawy występujące poza drżeniem

Niewydolność nerek

Zatrucie, wysoka gorączka lub utrata krwi mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Przewlekła niewydolność rozwija się powoli. W większości przypadków wyraźne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanych stadiach.

Niepokój, utrata apetytu, rzadkie oddawanie moczu, pragnienie, utrata masy ciała, apatia

Choroba Addisona

Zbyt niska produkcja hormonów nadnerczy. Na tę chorobę najbardziej narażone są samice dużych ras.

Apatia, biegunka, słaby apetyt, bóle brzucha, pragnienie

Zespół Drżenia Białych Psów (ang. White Shaker Dog Symdrome – WSDS)

Głównie psy o białej sierści cierpią na tę dziedziczną chorobę

Utrata świadomości, szybkie ruchy gałek ocznych

Skręt żołądka

Żołądek obraca się wokół swojej długiej osi. Pies trzęsie się z powodu silnego bólu.

Problemy z oddychaniem, wzdęcia, niepokój, problemy z krążeniem krwi

Nosówka

Groźna wirusowa choroba, która może uszkodzić mózg. Szczepienia przeciwko nosówce są częścią standardowego programu szczepień.

Drgawki, wydzielina z nosa, duszność, kaszel, paraliż

Epilepsja

Nadmierna aktywność komórek mózgowych.

Ataki drgawek z utratą świadomości

Podsumowanie

Jeśli Twój pies się trzęsie – nie panikuj. Prawdopodobnie to zupełnie naturalna, niegroźna reakcja organizmu Twojego pupila. Warto jednak podkreślić, że nietypowe zachowania i reakcje psa warto skonsultować ze specjalistą – weterynarzem bądź behawiorystą psów. Pomoże on rozwiać wszelkie wątpliwości, a w niektórych sytuacjach zaleci działania mające na celu poprawienie stanu zdrowia Twojego zwierzaka. 




Pies się trzęsie - pytania i odpowiedzi:

1. Czy drżenie u psów zawsze oznacza chorobę? 

Nie, drżenie może być naturalną reakcją na zimno, emocje takie jak strach czy radość, a także może wystąpić po wysiłku lub podczas snu. 

2. Jakie rasy psów są bardziej podatne na drżenie? 

Małe rasy z cienką sierścią, takie jak Yorkshire Terrier czy Chihuahua, mogą częściej drżeć, szczególnie w niskich temperaturach. 

3. Co zrobić, gdy pies trzęsie się z zimna? 

W przypadku zimna, zaleca się zakładanie psu ciepłego okrycia na spacery oraz skracanie czasu spacerów w bardzo mroźne dni. 

4. Czy drżenie po aktywności fizycznej jest powodem do niepokoju? 

Drżenie po aktywności jest zwykle naturalne i pomaga w regeneracji mięśni, aczkolwiek powinno się obserwować psa, aby upewnić się, że nie jest to oznaka nadmiernego zmęczenia. 

5. Kiedy należy udać się do weterynarza z drżącym psem? 

Jeśli drżenie jest częste lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty, biegunka, gorączka lub apatia, należy skonsultować się z weterynarzem. 

6. Jaką karmę wybrać dla psa, który często drży? 

Zaleca się wybór karmy dostosowanej do potrzeb psa, która wspiera jego ogólną kondycję i zdrowie, zwłaszcza jeśli pies jest bardziej wrażliwy na zimno lub stres. 

7. Czy drżenie podczas snu to powód do zmartwień? 

Drżenie podczas snu jest często normalnym zjawiskiem, gdy psy przetwarzają doświadczenia dnia, jednak w przypadku niepokojących objawów warto to skonsultować z weterynarzem.


Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!