- Strona główna
- Poradnik
- Wiedza o psach
- Obcinanie pazurów u psa: czym skracać i jak często?
Obcinanie pazurów u psa: czym skracać i jak często?
Naturalne ścieranie pazurów czy regularne skracanie?
Pazury u psa to nic innego jak paznokcie u człowieka: rosną nieustannie i przez całe życie. Ale podczas gdy ludzie to stopochody, u których stopa na całej swojej powierzchni podeszwowej kontaktuje się z podłożem, psy należą do palcochodów. U nich kończyny podczas stania bądź chodzenia kontaktują się z podłożem jedynie za pomocą członów palcowych. W idealnych warunkach psie pazury mogą zatem zużywać się z czasem czysto mechanicznie w kontakcie z różnego rodzaju podłożem. W tym wypadku wystarczy, że właściciel jedynie od czasu do czasu pobieżnie łapy skontroluje. Bardzo często jednak pazury rosną szybciej niż zdążą się zetrzeć - wtedy muszą być regularnie obcinane. To, jak często pedicure u psa jest konieczne, zależy od kilku czynników:
- rodzaju podłoża, po którym Twój pies najczęściej się porusza
- poziomu psiej aktywności
- indywidualnych predyspozycji
- rasy
- diety
Dlaczego obcinanie pazurów jest konieczne?
Jeśli płytka paznokciowa Twojego ulubieńca nie zużywa się wystarczająco szybko, musisz mu pomóc. Nie jest to bynajmniej kwestia tylko estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna, bo zbyt długie pazury mogą wpłynąć na obniżenie komfortu życia Twojego psiaka, uniemożliwiając mu prawidłowe chodzenie. Zaniedbana pielęgnacja psich pazurów może mieć następujące konsekwencje:
- ból przy chodzeniu
- zaburzenia postawy i chodu
- zwyrodnienia stawów
- nadwrażliwość łap
- uszkodzenia kości palców
- stany ropne i zapalne
- zachwianie równowagi
- kulawizna
Konsekwencje przerośniętych pazurów u psa
Wybierz karmę Josera, idealnie dostosowaną do potrzeb Twojego psa:
Kiedy trzeba skrócić pazury u psa?
Jak często obcinać psu pazury?
Budowa psiego pazura
Czym obciąć psu pazury?
Odpowiednio dostosowane narzędzie znacznie ułatwi nam projekt i zmniejszy stres, zarówno u psa, jak i u właściciela. Stabilne cążki lub nożyczki do pazurów świetnie sobie radzą z twardą powierzchnią psiego pazura. Takie narzędzia mają okrągły kształt ostrza i zoptymalizowany kąt cięcia, dzięki czemu wywierają równomierny nacisk na pazur i przecinają go bez rozdwajania czy szarpania. Obcinarka do paznokci dla ludzi nie nadaje się do cięcia pazurów, ponieważ nieprzyjemnie miażdży paznokieć, dodatkowo pogłębiając dyskomfort psa. Oprócz spokojnej ręki potrzebujesz następujące przybory:
- cążki lub nożyce do pazurów
- względnie szlifierka do paznokci
- dobre źródło światła, np. mocna latarka
Przydatne narzędzia: obcinacz, cążki, nożyczki czy pilnik
Jak bezstresowo obcinać paznokcie u psa?
Przycinanie pazurów: Aby zabieg skracania pazurów był jak najmniej stresujący, przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.
- Właściwy moment: Jeśli jesteś zdenerwowany lub masz zły dzień, przeniesiesz negatywne emocje na swojego psa. Przełóż zabieg na czas, kiedy będziesz zrównoważony i spokojny.
- Mocne światło: Wystarczająca ilość światła jest niezbędna, aby nie uszkodzić ukrwionego trzonu paznokcia. W przypadku czarnych pazurów silna latarka może pomóc Ci rozpoznać granicę macierzy.
- Odpowiednia pozycja: Najłatwiej obcinać pazury, kiedy pies leży na boku. Masz wtedy wygodne dojście do każdej łapy. Niektóre psy pozwalają na zabieg także na stojąco.
- Precyzyjne cięcie: Każdy pazur skracaj po jedno-dwumilimetrowym plasterku, aż do osiągnięcia optymalnej długości. Najlepiej przycinać pazur pod kątem około 45º w stosunku do podłoża.
- Zdecydowane ruchy : Trzymaj i naciskaj narzędzie zdecydowanie i energicznie – ospałe ruchy niepotrzebnie ścisną paznokieć. Zachowaj odstęp około jednego milimetra od macierzy.
- Elegancki finisz: Po skróceniu możesz jeszcze spiłować pazury. Przesuwaj pilnik jednak tylko w jednym kierunku, a nie tam i z powrotem. Zapobiega to rozwarstwianiu płyki paznokcia i odpryskom.
- Smaczne zakończenie: Nie zapomnij nagrodzić psa za współpracę. Będzie wtedy kojarzył nieprzyjemne cięcie pazurów z czymś przyjemnym.
Jak obciąć psu czarne pazury?
Wyzwanie: wilczy pazur
Wypadek przy skracaniu pazurów - co robić?
Podsumowanie
Regularna pielęgnacja psich pazurów to często uciążliwy, ale nieunikniony obowiązek. Starannie skrócone pazury zapobiegają bólom, zrostom, urazom i deformacjom. Dzięki wczesnemu przyzwyczajeniu psa do zabiegów pielęgnacyjnych stresujący moment szybko stanie się zwyczajnym rytuałem. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i przestrzeganie prostych zasad. Miłego cięcia!
- I like this post!
- I dislike this post!
Dorastałam wraz z psami, kotami i końmi. Pierwszy zwierzak w moim domu pojawił się, kiedy miałam 13 lat. Posiadam też własnego konia. Specjalizuję się w zagadnieniach żywienia psów.