Katar u psa
Katar u psa może być spowodowany różnymi przyczynami, od przeziębienia po poważne choroby. Często jest to zjawisko przejściowe, które nie wymaga interwencji weterynaryjnej, szczególnie jeśli ma miejsce w wyniku ekscytacji lub zmian temperatury. Jednak w przypadkach, gdy katar trwa dłużej lub towarzyszą mu inne objawy, jak kichanie, kaszel, czy gorączka, konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Kluczowe jest obserwowanie rodzaju i koloru wydzieliny. Istnieje wiele domowych sposobów łagodzenia objawów, takich jak nawilżanie powietrza czy stosowanie naturalnych środków, ale nie zastąpią one fachowej porady.

Katar u psa nie występuje co prawda tak często jak u ludzi, ale od czasu do czasu może się zdarzyć, że u naszego zwierzaka pojawi się wydzielina z nosa. Jak wygląda psi katar i jakie są jego przyczyny? Jak go leczyć i czy na zatkany nos u psa są domowe sposoby? Jak długo pies ma katar i co pomoże na alergię? Na te i inne pytania o przyczynach i leczeniu kataru u psa odpowiemy w naszym poradniku.


Kiedy psu leci z nosa

Dość często katar u psa nie wymaga interwencji weterynaryjnej, bo niewielka ilość wydzieliny z nosa zdarza się u zupełnie zdrowych psów. Dzieje się tak na przykład w momentach ekscytacji, silnego pobudzenia lub zdenerwowania. Dochodzi wtedy do przejściowego wzmożenia wydzielania przez gruczoły obecne w jamie nosowej. Śluzówka psiego nosa reaguje podobnie na nagłe zmiany temperatury (np. przy wyjścia z ciepłego pomieszczenia na mróz) lub niską wilgotność powietrza. W takich przypadkach krótkotrwały katar ustępuje zaraz po przywróceniu normalnych warunków otoczenia.

Przeziębienie u psa

Katar u psa może być spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową i być jednym z objawów przeziębienia, które dotyka czworonogi najczęściej jesienią. Oprócz surowiczej wydzieliny z nosa przeziębienie u psa manifestuje się zwykle w formie wydzieliny z worka spojówkowego i pokasływania. Infekcja górnych dróg oddechowych, rozpowszechniona wśród ludzi, występuje u psów jednak dość rzadko i z reguły organizm czworonoga sam radzi sobie z atakiem mikrobów. Z reguły psiaki nie cierpią też na brak apetytu i mimo kataru wciąż mają ochotę do zabawy i aktywności fizycznej. Jeśli katar u psa ma zabarwienie żółte lub zielonkawe i towarzyszy mu zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych i podwyższona temperatura, zwierzak staje się często apatyczny i traci chęć do ruchu. Oznacza to, że przeziębienie jest poważniejsze, a organizm potrzebuje spokoju, aby zwalczyć infekcję.

Warto wiedzieć Katar u psa wywołany przeziębieniem nie jest niebezpieczny dla człowieka, bo wywołują go inne niż u nas drobnoustroje. Natomiast jest zakaźny dla innych psów. Ryzyko zarażania jest szczególnie wysokie w parku czy na placach treningowych, gdzie dochodzi do kontaktu wielu czworonogów na raz.Przyczyny psiego kataru

Przyczyny pojawiającej się wydzieliny z nosa mogą być jednak bardzo różne – od zupełnie niegroźnych po poważne, mające swoje źródło w niebezpiecznej chorobie.

Oprócz bagatelnych powodów kataru u psa przyczyną cieknącego nosa mogą być:

 • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
 • alergie,
 • czynniki drażniące,
 • ciała obce,
 • problemy z zębami,
 • przetoka ustno-nosowa,
 • polipy lub tumory.

Wydzielina z nosa może być także wynikiem pozornie nie mających nic wspólnego z nosem zaburzeń, jak np. refluks żołądkowy czy zapalenie płuc.

dwa psy na kanapie
Katar u psa ma zwykle banalną przyczynę i mija samoistnie. Jeśli jednak trwa dłużej i towarzyszą mu dodatkowe objawy, powinieneś zwrócić się do lekarza weterynarii.

Rodzaje wydzieliny z nosa

Katar u psa może przyjmować różne formy, w zależności od przyczyny, dlatego bardzo istotny jest zarówno wygląd, jak i zapach, względnie bezwonność wycieku z psiego nosa.

Można zaobserwować wydzielinę o następującym wyglądzie:

 • bardzo wodnisty katar, pojawiający się zwykle, gdy zwierzę jest zdenerwowane lub silnie podekscytowane. Jeśli w czasie odpoczynku np. podczas snu psu już z nosa nie kapie, nie ma powodów do obaw.
 • jasny, przezroczysty katar u psa może być objawem infekcji wirusowej lub alergicznej.
 • śluzowata, ciągnąca, zielonkawa lub żółtawa wydzielina może oznaczać infekcję grzybiczą lub bakteryjną.
 • gęsty, mętny, czasem zabarwiony krwią wyciek z jednej dziurki może sugerować niedrożność, spowodowaną np. obecnością ciała obcego.
 • ropna, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z nosa może sugerować problemy z zębami.
 • krwisty wyciek może być przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa, urazów, pasożytów, guzów, polipów lub przetoki ustno-nosowej.

Objawy towarzyszące katarowi u psa

Jeśli stwierdzisz zatkany nos u psa lub zauważysz sączącą się z niego wydzielinę, bacznie obserwuj pupila. W przypadku, kiedy zaobserwujesz któryś z niżej wymienionych objawów towarzyszących, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub naturopaty.
Objaw Opis
Kichanie Jeśli Twój pies kicha tylko od czasu do czasu, nie ma powodu do niepokoju. Odruch kichania bywa czasem wywoływany podczas zabiegów higieny, kiedy Twój zwierzak liże się do czysta. Twoją uwagę zwrócić powinny natomiast następujące objawy:
 • ostre ataki kichania: jeśli Twój pies potrząsa lub kręci głową, pocierając przy tym łapami nos, może to świadczyć o ciele obcym.
 • przewlekle kichanie: błony śluzowe najczęściej wtedy puchną, utrudniając oddychanie. Może prowadzić to do świszczącego lub charczącego oddechu.
Wydzielina z nosa Jeśli błony śluzowe są podrażnione, psu leci z nosa. Może to mieć rozmaite przyczyny:

 • alergia lub infekcja wirusowa: zarówno katar alergiczny u psa, jak i ten o podłożu wirusowym powoduje zwykle przezroczystą, wodnistą wydzielinę z nosa.
 • zakażenie bakteryjne lub grzybiczne: katar jest gęsty, zielony lub żółtawy. 
 • ciało obce, polip lub tumor: katar u psa pojawia się z jednej dziurki, druga nie jest zatkana.
 • przetoka ustno-nosowa: krwista wydzielina z jednego lub obu otworów nosowych oraz towarzyszące jej kichanie i nawracające infekcje
Kaszel Jeśli Twój pies ma katar, śluz zbiera się nie tylko w nosie, ale i w gardle. Podrażnienie punktów kaszlowych w krtani i nosogardzieli wyzwala odruch kaszlu. Ten objaw nie powinien być mylony z kaszlem kynologicznym.
Oddychanie z otwartym pyskiem Tylko w konkretnych sytuacjach psy oddychają przez otwarty pysk: kiedy muszą schłodzić organizm lub gdy mają zatkany nos. Jeśli Twój pies dyszy z otwartym pyskiem, chociaż się nie zmęczył ani nie cierpi z powodu upału, to możliwe, że ma katar lub ciało obce w nosie.
Gorączka Czasami katar u psa pojawia się wraz z gorączką. Temperaturę u psa najlepiej zmierzyć w odbycie. W stanie normalnym termometr wskaże 38 do 39°C. Jeśli skala podskoczy powyżej 39,7°C powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii i zbadać przyczynę.Katar sienny u psa

Katar sienny to nic innego jak reakcja alergiczna na różnego rodzaju alergeny, której nazwa wzięła się od pyłków, unoszących się w powietrzu i służących rozsiewaniu się roślin. Alergiczny nieżyt nosa – tak tę przypadłość nazywa medycyna – dotyka psy co prawda znacznie rzadziej niż alergie pokarmowe, ale uczulenia na pyłki nie są już tak sporadyczne jak kiedyś.

Katar sienny u psów pojawia się okresowo, czyli zawsze wtedy, kiedy dochodzi do kwitnienia roślin.

 1. wczesną wiosną (pyłki brzozy, leszczyny czy olchy),
 2. wczesnym latem (pyłki trawy, żyta, wierzchliny),
 3. późnym latem (pyłki chwastów).

Katar wsteczny

Katar wsteczny u psa, znany również jako kaszel wsteczny lub kichanie wsteczne, to dość powszechny i zwykle niegroźny objaw, pojawiający się od czasu do czasu u naszych czworonogów. Różnorodność nazw tej przypadłości ma podłoże w nieswoistych objawach, które u jednych osobników bardziej przypominają kasłanie, a u innych kichanie i towarzyszący im katar. To zjawisko spowodowane jest skurczem krtani i podniebienia miękkiego i objawia się szybkim, napadowym wdychaniem powietrza bez jego regularnego wydychania. Szczególne predyspozycje do kataru wstecznego mają małe psy i rasy brachycefaliczne, czyli z silnie skróconą i płaską kufą, jak na przykład mopsy, pekińczyk czy buldożki francuskie. Ale napad kaszlu wstecznego dotknąć może w zasadzie każdego psa.

Katar u psa po szczepieniu

Uczulenie na pyłki roślinne, roztocza czy produkty spożywcze to nie jedyne reakcje alergiczne, jakie mogą zdarzyć się u psa. Twój pupil może być też uczulony na szczepionkę, np. przeciwko wściekliźnie lub innym chorobom. Możliwa jest również reakcja alergiczna nie na szczepionkę przeciwko konkretnej chorobie, lecz szczepionkę konkretnego producenta, zależnie od zawartych w niej składników. Niepożądane reakcje związane są zwykle nie z samym – żywym lub martwym – patogenem, lecz ze składnikami pomocniczymi, np. adiuwantami, wzmacniającymi działanie szczepionki (np. wodorotlenek glinu, fosforan glinu), środkami konserwującymi, chroniącymi szczepionkę przed zanieczyszczeniami drobnoustrojami oraz substancjami stabilizującymi (np. cukry czy białka). Jeśli u Twojego psa wystąpiła reakcja alergiczna, poinformuj o tym weterynarza przy następnym szczepieniu.

Pies u weterynarza
Czasem wydzielina z nosa u psa bywa symptomem poważnej choroby, np. polipów, tumorów czy przetoki ustno-nosowej.

Pies ma katar – czy to niebezpieczne?

Poważne przyczyny kataru u psa, które może stwierdzić tylko lekarz, stanowią zagrożenie dla każdego czworonoga. Ale czasem także zwykłe przeziębienie wraz z typowymi objawami, jak zatkany nos czy kaszel mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Dotyczy do przede wszystkim:

 1. szczeniąt, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze całkowicie wykształcony,
 2. psich seniorów, u których siły obronne organizmu słabną,
 3. niedawno adoptowanych czworonogów o nieznanym bagażu przypadłości medycznych lub niedożywionych czy osłabionych.Zatkany nos u psa: domowe sposoby

Jeśli poważna przyczyna kataru u psa została wykluczona i wydzielina z psiego nosa ma niegroźny charakter, możesz sięgnąć po domowe sposoby leczenia. W przeciwieństwie do popularnego powiedzenia „Leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni” istnieje kilka metod na radzenie sobie z zatkanym nosem, które ulżą Twojemu pupilowi. Zignorowanie objawów przeziębienia może przerodzić się w zapalenie oskrzeli lub płuc.

Gdy pies ma katar, możesz zastosować jeden z poniższych środków:

 • miód fenkułowy, dodany do wody,
 • herbatka z kopru włoskiego, podana w letniej temperaturze,
 • olejki eteryczne np. z bazylii, eukaliptusa, lawendy, mięty, rozmarynu lub tymianku, rozproszone za pomocą dyfuzora,
 • inhalacje (miska z gorącą wodą, do której dodasz jeden z wyżej wymienionych olejków - 2 krople na 1 litr wody – i ustawisz ja w pobliżu psiego posłania. Do wody możesz dodać także 2 łyżki soli morskiej).


Ile miodu? Dla psów o wadze do 5 kg wystarczy ¼ łyżeczki od herbaty. Pies o wadze powyżej 20 kg może zjeść łyżeczkę miodu.

Jak pomóc, gdy pies ma katar?

Zatkany nos utrudnia psu oddychanie, a towarzyszące mu objawy przeziębienia dodatkowo osłabiają organizm.

Warto zadbać o sprzyjające warunki otoczenia, aby ulżyć psu zwalczyć uciążliwe objawy.

 1. Wilgotność powietrza: zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy ludzie i zwierzęta są bardziej podatni na wirusy, powietrze jest często suche. Nawilżacz może pomóc psu w oddychaniu i zapobiec zaostrzeniu objawów.
 2. Ogrzewanie: przeziębiony pies musi mieć ciepło, ale jego legowisko nie powinno znajdować się tuż obok kaloryfera czy pieca. Nagrzane powietrze dodatkowo wysusza błony śluzowe Twojego psa.
 3. Zdrowe odżywianie: pokarm z dużą ilością składników odżywczych i witamin jest ważny w każdym czasie, ale kiedy organizm walczy z chorobą warto wspomóc go zdrowymi suplementami.
 4. Aktywność fizyczna: ruch to zdrowie, ale nie forsuj przeziębionego psa długimi spacerami czy intensywnymi zabawami. Zwłaszcza w zimne dni powinieneś maksymalnie ograniczyć przechadzki i unikać przemoknięcia.
 5. Przyjmowanie płynów: zadbaj o to, aby Twój pies dużo pił. Odpowiednie nawodnienie wspomaga organizm w walce z infekcją.

Jak długo trwa katar u psa?

Wydzielina z psiego nosa może utrzymywać się dłużej lub krócej, w zależności od następujących czynników:

 1. przyczyny,
 2. stanu układu immunologicznego,
 3. leczenia.
 
U normalnie zdrowego psa katar trwa zwykle od dwóch do czterech dni. Czasami, zwykle u osłabionych, bardzo młodych lub starych psów, przypadłość może jednak nie mijać nawet kilka tygodni. Również chroniczny stres i towarzyszące katarowi, nierzadko jeszcze nieodkryte choroby mogą spowolnić tempo rekonwalescencji. Dobra rada Zasięgniecie rady u weterynarza pozwoli na znalezienie przyczyny psiego kataru i wykluczenie poważnych chorób. Jeśli kapiący lub zatkany nos utrzymuje się niepokojąco długo lub objawy towarzyszące się nasiliły, nie zwlekaj z ponowną wizytą u lekarza.


Podsumowanie

Katar u psa ma często podłoże zupełnie banalne, jak zdenerwowanie, lekkie przeziębienie czy gwałtowną zmianę temperatury otoczenia. Ale wydzielina z psiego nosa może także świadczyć o poważnej chorobie. Interwencji weterynaryjnej wymaga przede wszystkim katar krwisty, ropny lub tylko z jednej dziurki. Zarażenia od przeziębionego psa nie musisz się obawiać, bo u ludzi i zwierząt wywoływać ja inne drobnoustroje.

Pytania i odpowiedzi: katar u psa

Czym może być spowodowany katar u psa?

Katar u psa może wynikać z różnych przyczyn, takich jak infekcje bakteryjne, wirusowe, alergie, ciała obce w nosie, problemy z zębami, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne jak polipy czy tumory.

Czy katar u psa jest zaraźliwy dla innych psów?

Tak, katar wywołany przez niektóre infekcje może być zaraźliwy dla innych psów, szczególnie w miejscach, gdzie zwierzęta mają bliski kontakt, jak parki czy place zabaw.

Jakie są domowe sposoby na katar u psa?

Domowe sposoby obejmują zapewnienie psu ciepłego i wilgotnego środowiska, podawanie ciepłych płynów jak herbatka z kopru włoskiego, stosowanie inhalacji z olejkami eterycznymi oraz zwiększenie nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Kiedy należy zabrać psa do weterynarza z powodu kataru?

Jeśli katar trwa dłużej niż kilka dni, towarzyszą mu inne objawy jak apatia, brak apetytu, gorączka, zabarwiona na żółto lub zielono wydzielina z nosa, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Czy katar u psa może być niebezpieczny?

Chociaż większość przypadków kataru ma łagodny przebieg, istnieją sytuacje, gdy może on świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, które wymagają leczenia.

Jak długo trwa katar u psa?

U zdrowego psa katar zwykle trwa od dwóch do czterech dni. U psów osłabionych, bardzo młodych lub starszych, katar może się utrzymywać dłużej i wymagać szczególnej uwagi.

Czy katar może wpływać na zachowanie psa?

Tak, psy z kataru mogą być mniej aktywne, wykazywać mniejsze zainteresowanie zabawą lub jedzeniem, co wynika z ogólnego złego samopoczucia i utrudnionego oddychania.

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!