
Jak dbać o psa: elementarz zabiegów pielęgnacyjnych
Pielęgnacja psa to coś więcej niż tylko jego czesanie. Oprócz regularnego szczotkowania i kontroli sierści na obecność pasożytów uwagi opiekuna wymagają również uszy, łapy, zęby i oczy. Ale zabiegi czysto kosmetyczne nie wystarczą – według powiedzenia „prawdziwe piękno pochodzi od środka” istotną częścią dbałości o czworonoga jest również właściwe odżywianie - źródło zdrowej skóry, mocnych włosów i odporności na grzyby i inne mikroorganizmy.
Pielęgnacja psa: od czego zależy nakład czasu i energii?
Pielęgnacja psa zależy w dużej mierze od jego rasy i stanu zdrowia – czworonogi długowłose wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż te krótkowłose i nie posiadające podszerstka. Podobnie rzecz ma się z rasami przehodowanymi, podatnymi na dolegliwości skórne i infekcje – w tym przypadku ważne są czynności profilaktyczne, aby nie doszło na przykład do zagrzybienia uszu, zapalenia fałd skórnych czy zaczerwienienia zbyt suchych lub łzawiących oczu. Nie bez znaczenie jest także temperament zwierzaka oraz otoczenie, w którym mieszka – psy kochające błotne kąpiele lub kopanie podziemnych korytarzy potrzebują częstszej styczności z mydłem i wodą niż mimozy preferujące relaks w zaciszu domowej kanapy.Zanim zdecydujesz się na psa
Pięknie falująca, długa, jedwabista sierść, rozkoszne fałdki skóry na całym ciele lub śnieżnobiałe kędziorki? Co na zdjęciach wygląda imponująco, przekłada się na czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Zanim wybierzesz optycznie atrakcyjną rasę, sprawdź, czy pasuje do Twoich nawyków i oczekiwań.Podstawa każdej pielęgnacji: oswojenie psa z rytuałem
Niezależnie od nakładu czasu i energii, jaki musisz włożyć w pielęgnację swojego psa, pierwszym krokiem musi być przyzwyczajenie czworonoga do zabiegów higieny. Najłatwiej przyjdzie to właścicielom szczeniąt, które od niechcenia, podczas zabawy można oswajać na przykład ze szczotką, z zaglądaniem do uszu czy pyska, a później stopniowo także z pincetą na kleszcze czy cążkami do paznokci. Takie przedsięwzięcie będzie już trudniejsze w przypadku zwierząt, zaadoptowanych w wieku dorosłym, których pielęgnacja była wcześniej zaniedbana. Zdobycie zaufania potrwa tu z pewnością dłużej, ale przy odpowiedniej dozie cierpliwości dbanie o psa będzie możliwe bez warczenia, kąsania i bez stresu.
Rodzaje sierści – wady i zalety
Nie ma sierści idealnej – zwykle psy, które nie linieją, muszą odwiedzać groomera, a te o sierści krótkowłosej z reguły gubią włosy i dwa razy do roku gruntownie je zmieniają. Rasy bez podszerstka są wrażliwe na zimno, a długowłose wymagają codziennego szczotkowania.Pielęgnacja psa „od środka”
Czesanie i trymowanie pozwolą usunąć zbędne włosy i zapobiec skołtunieniu lub sfilcowaniu sierści, a takze pozbyć się zaniedbanych fragmentów psiej szaty. Szczotka lub rękawica do masażu zadbają o prawidłowe ukrwienie skory. Ale prawdziwie piękną sierść i mocną, odpowiednio nawilżoną i pozbawioną łupieżu skórę gwarantuje przede wszystkim wysokiej wartości karma. Zbilansowane posiłki i unikanie zbędnych (i najczęściej szkodliwych!) preparatów chemicznych zapewnią zdrową florę bakteryjną, która stanowi naturalną ochronę przed zarazkami i ma bezpośredni wpływ na zdrową, lśniącą sierść. Odpowiednie odżywianie to niejako pielęgnacja psa od wewnątrz.Jak często kąpać psa?
Kąpanie psa podlega bardzo prostej zasadzie: tak rzadko, jak to możliwe, tak często, jak to konieczne. Powodem kąpieli może być znaczny stopień zabrudzenia lub odór, przyjemny tylko dla zwierzaków, preferujących „naturalne perfumy”. Żeby takie spotkanie z wanną i prysznicem nie skończyło się powodzią łazienki i traumą czworonożnego brudasa, musisz go do takich „radykalnych” zabiegów higienicznych koniecznie przyzwyczaić. Większość psów kąpieli nie znosi i nigdy nie polubi, ale nauczy się je tolerować, jeśli go z nimi oswoisz. Uważaj na to, aby podczas kąpieli woda nie dostała się do uszu lub oczu zwierzęcia i zadbaj o stabilne podłoże (np. w postaci gumowej maty), żeby pies poczuł się pewniej.
Co w sierści piszczy?
Wiosną, latem i jesienią, a przy łagodnych zimach również całorocznie właściciele psów zapalczywie walczą z kleszczami. Ponieważ silne preparaty chemiczne – spot-ony czy tabletki – nie obędą się bez skutków ubocznych (czasem zauważalnych z dużym opóźnieniem, utrudniającym znalezienie przyczyny), powinieneś wypróbować naturalne środki odstraszające pasożyty. Wewnętrznie – czyli dodając do jedzenia – stosować możesz preparaty roślinne z zawartością czystka, drożdży, czosnku, pestek dyni czy wiórek kokosowych. Zewnętrznie – do wcierania w sierść – nadają się olejki eteryczne z lawendy, eukaliptusa cytrynowego czy ylang-ylang oraz olej kokosowy.Jak pielęgnować psie łapy?
Na ciężką próbę łapy psa najbardziej wystawione są zimą oraz latem. W zimnej porze roku posypane solą i chemicznymi preparatami do odladzania ulice bardzo utrudniają życie naszym czworonożnym przyjaciołom. Aby uniknąć kontaktu z agresywnymi substancjami, powinieneś przed spacerem smarować podeszwy łap wazeliną lub specjalnym, tłustym balsamem. Jeśli o tym zapomniałeś, przemyj łapy letnią wodą po powrocie ze spaceru. Regularnie skracaj również zbyt długie włosy między palcami, bo w mroźne dni od śniegu i lodu tworzą się tam grudy, powodujące ból i utrudniające chodzenie. Również w gorące dni opuszki łap należy odpowiednio pielęgnować, bo szybko wysychają i mają skłonność do pękania. W wysokich temperaturach preferuj spacery po chłodnym lesie, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych. Unikaj zbyt długiego przebywania psa na gorącym asfalcie. Regularnie kontroluj stan psich lap, aby między palcami lub poszczególnymi częściami poduszki nie zbierał się brud lub ostre wąsy zbóż, prowadzące do mikroskaleczeń i stanów zapalnych. Jeśli odkryjesz jakieś ciała obce, usuń je, łapę w razie potrzeby opłucz wodą, a sklejoną sierść ostrożnie skróć nożyczkami o zaokrąglonych końcach.Czyszczenie uszu psa
Czyszczenie uszu to zabieg chyba najbardziej przez psy nielubiany, bo uszy to bardzo wrażliwy organ. Regularna kontrola ich stanu to jednak konieczność, zwłaszcza jeśli towarzyszy Ci zwierzak o wiszących uszach. Ciepłe i wilgotne wnętrze małżowiny to idealne środowisko do rozwoju grzybów, roztoczy czy bakterii, dlatego zadbaj o kontrole kłapoucha mniej więcej raz na tydzień. Stojące uszy – wszak bezustannie poddane przewiewowi – są bezproblematyczne i jeśli nie zostały dramatycznie zabrudzone (np. w błotnej kąpieli lub po wytarzaniu się w krowim łajnie), nie musisz poddawać ich pielęgnacji.Zęby psa: higiena jamy ustnej
Codzienne szczotkowanie psich zębów nie jest na szczęście konieczne, ale jeśli Twój pupil ma tendencje do kamienia nazębnego, powinieneś co jakiś czas sięgnąć po pastę i szczoteczkę. Sprawdzaj stan uzębienia i dziąseł mniej więcej co dwa tygodnie, delikatnie unosząc fafle i odsłaniając zgryz. W sklepach zoologicznych dostępne są rozmaite gryzaki, które poprzez żucie i ścieranie wspomagają czyszczenie psich zębów. Uważaj jednak na ich skład – konserwanty, cukier i substancje wzmacniające smak nie mają prawa się tam znaleźć. Najlepsze są naturalne gryzaki z suszonego mięsa, zabawki z drzewa kawowego lub specjalne smakołyki na bazie twarogu, który jest naturalnie antybakteryjny i przeciwdziała tworzeniu się płytki nazębnej. Żółtobrązowy osad na zębach i nieprzyjemny oddech to jednoznaczne oznaki kamienia nazębnego. Jeśli jest zaawansowany, może prowadzić do stanów zapalnych i bólu – skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli stan jamy ustnej Twojego pupila jest alarmujący, być może konieczne będzie usuniecie kamienia pod narkozą.