Dwa psy w jednym domu to podwójna radość, ale również dwa razy tyle obowiązków. Jeśli zatem zdecydujesz się na posiadanie więcej niż jednego czworonoga, musisz mieć na uwadze, że będziesz musiał poświęcić im dużo swojej uwagi, żeby właściwie je wychować. Jak wprowadzić nowego członka rodziny do domu? W jaki sposób umiejętnie żyć z dwoma czworonogami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.


Dwa psy pod jednym dachem – kłopot czy przyjemność?

Kiedy decydujesz się na psa, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność będzie na Tobie spoczywała. Pies to nie tylko radość, ale przede wszystkim dużo pracy i obowiązków. Musisz być na to przygotowany, jeśli chcesz wprowadzić nowego członka rodziny do swojego domu. Już jeden czworonóg potrafi wywrócić Twój świat do góry nogami, ale również uczynić go szczęśliwszym.

Pomyśl tylko o radosnym podskakiwaniu i merdającym ogonie, gdy wracasz do domu. Na pewno nikt inny nie będzie tak cieszył się na Twój widok. Teraz wyobraź sobie podwójną radość, jeśli masz dwa psy pod jednym dachem. Niewątpliwie posiadanie dwóch czworonogów to ogromna przyjemność, nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twoich pupili. Pamiętaj, że psy są zwierzętami stadnymi i bardzo dobrze odnajdują się wśród przedstawicieli swojego gatunku. Wspólne przebywanie ze sobą może mieć bardzo pozytywny wpływ na każdego czworonoga, a dodatkowo przynieść Tobie jeszcze więcej radości. Ponadto, to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli, którzy są zapracowani i nie mogą poświęcać swoim pupilom odpowiednio dużo uwagi. Dwa psy pod jednym dachem będą miały własne towarzystwo, dzięki czemu dużo łatwiej zniosą Twoją nieobecność. Pomimo tego, jeśli nie masz czasu na jednego czworonoga, to dokładnie przemyśl, czy będziesz miał go wystarczająco, żeby właściwie wychować także drugiego. Pamiętaj, że dwa psy razem pozostawione same sobie, mogą powodować problemy wychowawcze.

Musisz jednak pamiętać o tym, że dwa psy to również dwa razy więcej obowiązków, pracy i dwa razy większe obciążenie finansowe, związane z wyżywieniem i pielęgnacją. Czasem może to również oznaczać nieco więcej kłopotów, jeśli nie przyłożysz się do ich właściwego wychowania. Jeśli jesteś na to wszystko gotowy, to posiadanie dwóch psów to świetny pomysł. Na pewno będą wymagały od Ciebie sporego zainteresowania, ale w zamian możesz liczyć na podwójną dawkę miłości.

Pamiętaj Nie zapominaj jednak, że bardzo dużo zależy w tej sytuacji od Ciebie. Przede wszystkim to Twoim obowiązkiem jest poświęcanie obu czworonogom tyle samo uwagi, żeby żaden z nich nie czuł się odtrącony. Dodatkowo pamiętaj, że najważniejsze są konsekwencja, cierpliwość i równe traktowanie obu psiaków. W ten sposób łatwiej się ze sobą zaprzyjaźnią, a Ty unikniesz konfliktów między nimi.


Wprowadzenie nowych członków rodziny jednocześnie – jak się przygotować?

Decyzja o zakupie psa zawsze powinna być dobrze przemyślana. Jednak, gdy decydujesz się na dwa psy w jednym domu, to musisz wiedzieć, jak odpowiednio się do tego przygotować.

Jeśli zdecydowałeś się na posiadanie dwóch psów, musisz przemyśleć kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim bardzo ważny jest wybór rasy Twoich czworonogów. Pamiętaj, że dwa psy pod jednym dachem powinny być dopasowane pod względem wielkości, wagi, temperamentu i usposobienia. Znacznie ułatwia im to wzajemną komunikację. Właśnie dlatego najlepiej rozumieją się ze sobą czworonogi tej samej rasy, ponieważ bardzo często miewają podobny charakter i zachowanie. Warto zatem, żebyś przy wyborze zwierzaków kierował się właśnie takimi podobieństwami. Oczywiście rasy skrajnie od siebie różne również mogą być najlepszymi przyjaciółmi. Jednak nierzadko może to doprowadzić do kłopotliwych sytuacji.

Wiele zależy od tego, czy masz już w domu swojego pupila czy zamierzasz wprowadzić jednocześnie dwóch nowych członków rodziny. W zależności od sytuacji powinieneś inaczej się do tego przygotować. Przede wszystkim dokładnie zastanów się, czy masz wystarczająco dużo czasu na dwa psy w domu. Jeśli tak, są pewne zasady, dzięki którym proces adaptacji będzie prostszy.

 

Bardzo ważny jest wybór rasy psa. Oczywiście najprościej byłoby wziąć czworonogi tej samej rasy, jednak i to może wiązać się z trudnościami. Po pierwsze zwierzaki w tym samym wieku, a dodatkowo z jednego miotu mogą sprawiać problemy wychowawcze. Wiąże się to z tym, że dwa psy razem będą czuć się o wiele swobodniej i odważniej. Istnieje również prawdopodobieństwo, że czworonogi będą ze sobą walczyć o terytorium, jeśli będą miały szczególnie dominujące charaktery. Właśnie dlatego nie zaleca się brania dwóch psów tej samej płci. Dla Ciebie może to oznaczać nie tylko zdewastowane mieszkanie, ale również kłopot z osiągnięciem przywództwa w stadzie. Pamiętaj, że jeśli chcesz zapanować jednocześnie nad dwoma szczeniakami, musisz być jeszcze bardziej cierpliwy i konsekwentny. Nie zapominaj również o najważniejszym – każdemu psu musisz poświęcać tyle samo czasu i uwagi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala budować więź z każdym z czworonogów.

Niewątpliwie tresura dwóch psów, w dodatku szczeniąt, nie jest prostym zadaniem. Jednak, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz, czyli zdobędziesz podstawową wiedzę o wybranych przez Ciebie rasach, ich cechach charakterystycznych i wychowaniu, to na pewno dwa psy pod jednym dachem przyniosą Ci dużo radości.



Jak pogodzić psy w jednym domu?

Zastanawiasz się, czy dasz radę właściwie wychować dwa psy i przede wszystkim, czy Twoi pupile będą zgodni? Nie zapominaj, że to właśnie czworonogi muszą się ze sobą dogadać i dobrze czuć w swoim towarzystwie, bo tylko w ten sposób stworzą fajną paczkę i będą dla Ciebie prawdziwym powodem do radości.

Jeśli w swoim domu masz już psa i zamierzasz adoptować kolejnego dorosłego czworonoga, to musisz mieć na uwadze, że jest to dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku szczeniąt. Wszystko dlatego, że Twój pierwszy pupil może usiłować bronić swojego terytorium i w związku z tym trudno będzie mu zaakceptować nowego członka w stadzie. Może to doprowadzić do tego, że psy będą warczeć na siebie, gryźć się, czy nawet walczyć. Jeśli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, to jeszcze zanim przyprowadzisz do domu nowego członka rodziny, skorzystaj z pomocy psiego psychologa lub psiego behawiorysty. Przedstaw mu swoją sytuację, a najlepiej, jeśli uda Ci się zabrać oba czworonogi na spotkanie z taką osobą. W ten sposób psi psycholog będzie mógł zaobserwować ich zachowanie na neutralnym terytorium. Na tej podstawie doradzi Tobie, w jaki sposób umiejętnie pogodzić psy i sprawić, żeby stały się zgodnymi kompanami zabaw.

Najprostszą sytuacją jest wzięcie szczeniaka, kiedy Twój pierwszy pies jest już dorosły. Dużo łatwiej będzie Ci wtedy przeprowadzać tresurę dwóch psów razem. Po pierwsze szczeniak w domu będzie miał bardzo pozytywny wpływ na starszego pupila. Będzie on nie tylko przeżywał drugą młodość, ale może zostać również świetnym przewodnikiem dla młodszego. Dzięki naśladownictwu szczeniak będzie przejmował zachowanie i dobre nawyki od starszego psa. Jeśli jednak wahasz się, czy Twój starszy pupil będzie dobrym nauczycielem, tutaj także może przydać się pomoc psiego psychologa. Pomoże on Tobie zrozumieć Twoje zwierzaki oraz sposób ich funkcjonowania w stadzie.

 

Skuteczna tresura dwóch psów

Jeśli jesteś właścicielem dwóch psów, to bardzo ważne, żeby każdy z nich przeszedł odpowiednie szkolenie. Gwarantuje ono przede wszystkim, że Twoi pupile będą posłuszni i ułożeni, co w efekcie pozwoli Ci unikać kłopotów.

Jednak do właściwej tresury dwóch psów należy się odpowiednio przygotować. Wiele zależy od tego, w jakim wieku są czworonogi. Oczywiste jest, że dużo łatwiej wychować i nauczyć dobrego zachowania psa, który jest z Tobą od szczeniaka. Nie jest to jednak niemożliwe także w przypadku starszych osobników. Wystarczy odpowiednia wiedza i chęci.

Możesz skorzystać z profesjonalnej szkoły, która zajmuje się uczeniem psów posłuszeństwa oraz podstawowych komend. Najczęściej w trakcie szkoleń obecni są psi psychologowie, dzięki czemu możesz skonsultować z nimi wszelkie niepokojące Cię zachowania Twoich pupili. Jednak, jeśli finanse nie pozwalają Ci na profesjonalną szkołę, możesz tresować swoje dwa psy samodzielnie. Będzie to wymagało jednak od Ciebie podstawowej wiedzy o sposobach i zasadach właściwego szkolenia. W tym przypadku równie pomocny może okazać się psi psycholog. Na podstawie zachowań Twoich pupili rozpozna ich cechy charakterystyczne i pomoże opracować najbardziej skuteczne sposoby szkolenia.

Nie zapominaj, że tresura dwóch psów będzie wymagała od Ciebie całkowitego zaangażowania. Jeśli chcesz właściwie wychować swoje czworonogi i cieszyć się ich posłuszeństwem, musisz postępować konsekwentnie. Jednak dużo łatwiej jest szkolić każdego z psów oddzielnie. Dzięki temu całkowicie skupiasz na sobie uwagę pupila, co pozwala zbudować więzi między wami oraz wypracować Twoją pozycję, jako przewodnika stada. Szkolenie dwóch psów jednocześnie może spowodować, że zwierzaki będą rozkojarzone, nie będą zainteresowane tresurą. Dodatkowo dużo trudniej będzie Ci je nagrodzić, jeśli tylko jedno z nich wykona poprawnie komendę.

Nie jest to jednak niemożliwe, jeśli będziesz pamiętał, żeby traktować psy sprawiedliwie i nie faworyzować żadnego z nich.



Psi behawiorysta – sposób na zrozumienie czworonoga

Jeśli masz dwa psy pod jednym dachem, to musisz być przygotowany na różnego rodzaju zdarzenia. Zachowanie psów może bowiem zmieniać się z różnych powodów. Oznacza to, że nawet początkowo nastawione przyjaźnie ku sobie czworonogi z nieokreślonych powodów nagle mogą zacząć ze sobą walczyć lub chcieć zdominować siebie nawzajem.

Czasem może wynikać to z tego, że jeden z psów wychodzi z wieku szczenięcego i może próbować „przejąć” terytorium swojego starszego kompana. Przyczyną mogą być również drobne zatargi o jedzenie czy ulubioną zabawkę. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że agresja u jednego z Twoich pupili pojawia się niespodziewanie. Musisz mieć na uwadze, że to dosyć poważna sytuacja i warto wtedy skorzystać z usług profesjonalnego psiego behawiorysty.

Tego typu osoba nie tylko posiada wiedzę o zachowaniach psów, ale potrafi także je interpretować oraz wskazać ewentualny sposób ich poprawy. Często bywa tak, że nawet Tobie trudno jest zrozumieć, czemu Twój pupil zachowuję się w ten, a nie inny sposób i skąd biorą się u niego złe nawyki. Właśnie na te pytania pomoże Ci odpowiedzieć psi behawiorysta, a także doradzi, w jaki sposób skutecznie pogodzić dwa psy w jednym domu.

Nie zapominaj, że czworonogi, które są przyjaźnie do siebie nastawione, a dodatkowo przeszły profesjonalną tresurę, będą dla Ciebie prawdziwym powodem do radości.