Linienie czworonogów to naturalny proces fizjologiczny, który odbywa się u psów dwa razy do roku w okresie wiosennym i jesiennym. Polega na tym, że stary włos wypada, by na jego miejsce mógł wyrosnąć nowy, dostosowujący się do panujących warunków atmosferycznych. U każdej rasy proces ten wygląda nieco inaczej, a linienie jest mniej lub bardziej obfite. Problem pojawia się wtedy, gdy pies zaczyna łysieć i pojawiają się na jego ciele plamy nagiej skóry. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u weterynarza, żeby sprawdzić, czy nie są to objawy jakiejś choroby.


Łysienie psa jako objaw choroby

Wielu właścicieli psów uważa, że wypadanie sierści u ich pupili odbywa się jedynie w okresie wiosennym, kiedy pies zmienia włosie adekwatnie do pory roku. Jednak tak naprawdę są dwie przyczyny wypadania włosów u Twojego czworonoga. Dzieje się tak na skutek tego, że stare włosy wypadają po to, by zrobić miejsce odrastającym. To naturalna rzecz i nie sposób jej uniknąć. Takie zjawisko widoczne jest przecież także u ludzi, gdy po szczotkowaniu możesz znaleźć pukle włosów na swoim grzebieniu. Musisz zatem liczyć się z tym, że tak naprawdę posiadając czworonoga zawsze znajdziesz jego sierść w swoim mieszkaniu. Nawet jeśli jesteś właścicielem psa, który ma krótkie ostre włosie, to będzie ono wbijało się w dywan czy ubranie.


U psów wyróżnia się jeszcze linienie, które jest zjawiskiem fizjologicznym, podczas którego pies zrzuca podszerstek, żeby przygotować się do nadchodzących zmian (na przykład temperatury). Najintensywniej to zjawisko występuje u czworonogów dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym.
Jeśli Twój pupil ma długą i gęstą sierść nie zdziw się, gdy właśnie w tym okresie znajdziesz więcej sierści w swoim domu. Takie linienie nie powinno bowiem Cię niepokoić, bo odbywa się ono stopniowo i po zmianie podszerstka problem ten przestaje istnieć. Jeśli jednak zaobserwujesz, że pies nadmiernie traci sierść i to w bardzo szybkim tempie, a na jego ciele powstają łyse placki i dostrzegalna jest naga skóra, to nie bagatelizuj tej sytuacji. Koniecznie wybierz się z psem do weterynarza, żeby zbadać przyczynę wystąpienia łysienia, ponieważ może być ona związana z jakąś nieprzyjemną chorobą. Powodem jest najczęściej złe odżywianie, niewłaściwa pielęgnacja, a w najgorszym przypadku różnego rodzaju bakterie, pasożyty czy alergie. Tylko wizyta w klinice weterynaryjnej pozwoli na jednoznacznie ustalenie powodu występowania u psa łysych placków.
Pamiętaj o tym, że im szybciej zostanie on zdiagnozowany, tym łatwiejsze będzie późniejsze leczenie.

Alergia pokarmowa

Psy bardzo często gubią nadmiernie sierść i łysieją z powodu alergii pokarmowych. Nietolerancja na niektóre produkty spożywcze może doprowadzić do tego, że u czworonoga wystąpi świąd. W efekcie nieustannego drapania w określonym miejscu na ciele mogą pojawić się łyse plamy, a sierść może być rozrzedzona. Konieczne jest wtedy wykrycie alergennego składnika i zastosowanie tak zwanej diety eliminacyjnej. Dzięki temu najprawdopodobniej wszystkie objawy alergii (łącznie z nadmiernym wypadaniem włosów) powinny ustąpić. Jednak jeśli chcesz tego uniknąć, to nie zapominaj o tym, jak ważne jest prawidłowe żywienie psa.


Karma dla Twojego pupila powinna być najwyższej jakości, dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zawiera ona konserwantów, ani sztucznych barwników, które mogą szczególnie uczulać. Jednak nie tylko alergia pokarmowa jest przyczyną łysienia. Dzieje się tak także na skutek uczulenia na pyłki czy roztocza. Kontakt z alergenem może spowodować, że pies będzie pocierał się i wygryzał sobie swędzące miejsca, w efekcie czego będą powstawać łyse plamy.

 

Pasożyty i bakterie

Najpoważniejsza sytuacja, zarówno dla psów, jak i właścicieli ma miejsce wtedy, gdy lekarz weterynarii stwierdzi, że przyczyną łysienia są pasożyty i różnego rodzaje bakterie. W klinikach weterynaryjnych najczęściej można spotkać czworonogi, które cierpią na świerzb, grzybicę, nużycę czy gronkowca. To właśnie te choroby bezpośrednio związane są z łysieniem, a ich leczenie może być bardzo czasochłonne.


Niestety łysienie to nie jedynie defekt kosmetyczny, a często objaw poważnego schorzenia i właśnie dlatego nadmiernego wypadania sierści nie powinieneś bagatelizować. Dość często mówi się potocznie o złapaniu tak zwanego "świerzba". Jest to sytuacja, w której pasożyt przemieszcza się, drąży tunele i składa jaja na ciele zwierzaka. W efekcie u czworonoga dochodzi do drapania, swędzenia i pojawiania się łysych plam. Najczęściej sygnałów tej przypadłości można szukać w okolicach uszu i głowy. Jeśli zatem zauważysz jakiekolwiek zmiany naskórne u swojego pupila, to nie zwlekaj, ponieważ późno wykryty pasożyt może spowodować nieodwracalne zmiany na ciele psa. Co więcej – świerzbowcem możesz zarazić się także Ty, więc nie lekceważ tej dolegliwości u psa.


Kolejną chorobą, której skutkiem jest łysienie jest nużyca. Powoduje ją pasożyt nużeńca, który atakuje w szczególności młode psy do 9 miesiąca życia. Podobnie jak świerzbowiec, najczęściej występuje w okolicach głowy czworonoga. Łyse plamy można zaobserwować między innymi w okolicach oczu, pyszczka i czasem łap. Zazwyczaj tej dolegliwości nie towarzyszy świąd, a rozpoznać ją można po łuszczącej się i łysiejącej skórze, pokrytej krostkami i wydzielającej nieprzyjemny zapach. W związku z tym, że przy tej dolegliwości pies nie drapie się nieustannie, czasem trudno rozpoznać ją w pierwszym etapie.
Wypadanie sierści może być pomijane i dopiero, gdy przypadłość jest już zaawansowana, a symptomy widoczne, właściciele zaczynają się niepokoić.



Grzybica u psa

Łysienie może być spowodowane także grzybicą, którą wywołuje brak właściwej higieny psa. Jeśli zapominasz o regularnym kąpaniu pupila i zaniedbujesz go, to nie bądź zdziwiony gdy okaże się, że Twój pupil złapał właśnie tego pasożyta. Na szczęście nie powinieneś mieć problemów z jego rozpoznaniem, ponieważ objawy są bardzo charakterystyczne. Są to owalne łyse plamy o średnicy zaledwie kilku centymetrów, które pojawiają się w okolicach ogona i kończyn. Im choroba jest bardziej zaawansowana, tym place są większe, pęcherzyki na nagiej skórze wypełniają się cieczą, a następnie pękają i zamieniają się w strupy. Dopiero wizyta u weterynarza pozwala stwierdzić, jakie grzyby dokładnie zaatakowały Twojego pupila i zastosować odpowiednią metodę leczenia.


Również kiedy pies cierpi na zapalenie skóry skutkiem ubocznym tej przypadłości będzie łysienie. Spowodowane jest to tym, że czworonóg bezustannie drapie się w miejscach, które go swędzą i w efekcie włos wypada. Dzieje się tak najczęściej w tych częściach ciała, które są słabo owłosione, więc łyse plamy są jeszcze bardziej widoczne. Pies często przy atopowym zapaleniu skórnym dodatkowo wylizuje lub wygryza sobie sierść, w efekcie czego włosia jest jeszcze mniej. Specjaliści wyróżniają także choroby łojotokowe skóry, jako przyczynę wtórnego łysienia. Jeśli na skórze pupila zalega łojowa wydzielina, to zatyka ona mieszki włosowe i dlatego nowa sierść nie może rosnąć. U psów najwięcej gruczołów łojowych znajduje się przy ogonie i to właśnie w tym miejscu należy szukać łysych plam.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli dojdzie u pupila do zapalenia gruczołów łojowych, to nagą skórę psa możesz zaobserwować niemal na całym ciele.

Sprawdź nasze najlepsze produkty, które pomogą zadbać o lśniącą sierść Twojego pupila:



Nerwica, stres i depresje

Przyczyną łysienia nie zawsze są jedynie problemy zdrowotne. Czasem ten problem ma dużo bardziej skomplikowane przyczyny, które wynikają z podłoża psychologicznego. Ta przypadłość dotyka czworonogi, które są szczególnie znerwicowane, zestresowane lub przeżyły jakieś traumatyczne wydarzenia. Pamiętaj, że dla psa traumą może być nawet utrata ulubionej zabawki czy pozostawienie go zbyt długo samego w mieszkaniu.


Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do samotności, to z tęsknoty może się samookaleczać, czyli wylizywać i wygryzać sobie sierść na ciele. Jeśli wiesz, że Twój pupil jest bardzo lękliwy i niepewny siebie, to postaraj się oszczędzać mu stresujących chwil. W takich sytuacjach często przydaje się także porada zoopsychologa, który pomoże wyeliminować niepożądane zachowania, jeśli wynikają one z problemów psychologicznych i behawioralnych pupila.


Bardzo często obserwuje się także łyse plamy, występujące u psów ze schronisk. Wynika to właśnie z opisanych powyżej kwestii o podłożu psychologicznym, ale często jest to zależne od warunków przetrzymywania psa.
Natłok czworonogów w jednym miejscu może powodować rozwój bakterii, czy innych pasożytów. Nic więc dziwnego, że sierść zwierzaka ze schroniska nie zawsze będzie gęsta i lśniąca. Niech Cię to jednak nie zraża przed ewentualną adopcją, ponieważ dzięki właściwej pielęgnacji będziesz mógł poprawić jej stan.

Jak zadbać o sierść czworonoga, gdy pies linieje?

Każdemu posiadaczowi psa marzy się, żeby sierść jego pupila była gęsta i lśniąca. Szczególnie zadowoleni będą z tego właściciele tych ras, które mają długie włosie.


Pamiętaj jednak o tym, że wygląd i zdrowa sierść Twojego czworonoga zależy wyłącznie od Ciebie. Właściwa pielęgnacja, odpowiednie żywienie psa i stosowanie suplementów wzmacniających pomogą Ci zatroszczyć się o wygląd pupila. Jednak sierść psa nie służy jedynie estetyce, ale ma także bardzo ważne znaczenie funkcjonalne. Zimą zapewnia ochronę przed chłodem, a także stanowi naturalne zabezpieczenie przed podrażnieniami i infekcjami skóry. Włosie Twojego pupila świadczy także o jego ogólnym stanie zdrowia, więc powinieneś wiedzieć, jak najlepiej się o nie zatroszczyć. Odpowiednia pielęgnacja pozwala nie tylko na utrzymanie sierści w dobrym stanie, ale także na ograniczenie linienia.


Podobnie do ludzi, czworonogi mogą mieć skłonności do wypadania włosia, zwłaszcza jeśli są osłabione.



Wyczesany pies

Twój pies ma długą sierść, która wymaga starannej pielęgnacji? Najprostszym sposobem dbania o nią jest jej regularne wyczesywanie. To bardzo ważna czynność, która jest wręcz niezbędna, zwłaszcza w okresie linienia psa. W tym czasie konieczne jest codzienne szczotkowanie zwierzaka w celu usunięcia starych włosów i umożliwienia wzrostu nowych. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że w swoim mieszkaniu znajdziesz mniejszą ilość sierści zrzuconej przez psa. Poza okresem sezonowego linienia także powinieneś regularnie wyczesywać pupila. Dzięki temu jego włosie nie plącze się i nie tworzą się kołtuny. Co więcej – jest to zabieg, który psy bardzo lubią i relaksują się w trakcie jego wykonywania, pod warunkiem że korzystasz z odpowiedniego grzebienia. Szczotka powinna być dopasowana do rodzaju sierści Twojego pupila. Są rasy psów, które mają wewnętrzną pokrywę włosia, zwaną podszerstkiem. W celu jego usunięcia niezbędne będzie używanie tak zwanego trymera, który możesz kupić w dowolnym sklepie zoologicznym. Nie zapominaj także o tym, żeby od czasu do czasu wykąpać swojego pupila. W zależności od tego, jaka jest to rasa psa, to wymagane są rożne częstotliwości kąpieli.


Psy o długiej sierści muszą być kąpane częściej niż krótkowłose, ponieważ ich włosie często brzydko pachnie i jest bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kąpiel jest szczególnie ważna w okresie linienia psa, ponieważ dzięki temu możliwe jest szybkie pozbycie się martwego włosia. Nie zapominaj jednak o tym, że nie możesz używać ludzkich szamponów, ponieważ są one niezwykle drażniące dla skóry zwierzaków i mogą powodować uczulenie. Gdy pies przestanie gubić sierść możesz także zastosować specjalne odżywki dla czworonogów, które dodatkowo wzmocnią ją i sprawią, że będzie puszysta i lśniąca. Nie zapominaj jednak o tym, że środki pielęgnacyjne, częstotliwość kąpieli, a nawet rodzaj grzebienia muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Inaczej będziesz dbał o psa z długą sierścią, a jeszcze inaczej o rasy krótkowłose.

Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób zadbać o Twojego pupila, to skonsultuj się z weterynarzem a on na pewno doradzi Ci, jak skutecznie go pielęgnować.

 

Odpowiednie odżywianie

Jednym z najważniejszych aspektów, który wpływa nie tylko na ładny wygląd skóry, ale przede wszystkim na zdrowie całego organizmu, jest odpowiednie żywienie psa. To w jaki sposób żywisz swojego pupila ma znaczenie także dla estetyki. Im więcej wartościowych składników odżywczych, tym skóra i sierść są w lepszej kondycji. Obecnie na rynku dostępne są takie karmy, dzięki którym dostarczysz psu wszelkich niezbędnych minerałów i witamin. Pamiętaj o tym, by żywienie psa było odpowiednio dobrane do jego wieku, rasy i zapotrzebowania energetycznego. Jeśli Twój pies będzie zdrowy, to także wpłynie pozytywnie na wygląd jego sierści. Jeśli chcesz, żeby była lśniąca, to od czasu do czasu możesz skropić mu suchą karmę odrobiną oliwy z oliwek. Dzięki temu sierść będzie prezentowała się jeszcze lepiej. Możesz także w klinikach weterynaryjnych zakupić doustne suplementy, które będą oddziaływać nie tylko na wygląd sierści, ale także na zdrowie skóry.

Pamiętaj o tym, że pielęgnacja włosia jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla komfortu psa. Żaden czworonóg na pewno nie chciałby żyć z poplątaną, brudną sierścią, w której prędzej czy później mogą pojawić się różnego rodzaju pasożyty. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymywanie jej zadbanej i w dobrym stanie.

Nadmierne linienie u psa – od czego zależy wypadanie sierści?

W ciągu całego roku są okresy, w których Twój pies będzie gubił więcej sierści. Nie powinieneś się tym przejmować, ponieważ to naturalna kolej rzeczy, zwana sezonowym linieniem. Większość właścicieli musi się zmagać z tym zjawiskiem w miesiącach wiosennych i jesiennych. To właśnie wtedy stary włos umiera, wypada i na jego miejscu natychmiast wyrastają nowe. Dzieje się tak po to, by zwierzak mógł przygotować się na nowe pory roku. Ten proces fizjologiczny może być uciążliwy, przede wszystkim dla właścicieli psów, u których linienie jest nadmierne. Co gorsze – linienie może trwać nawet do 6 tygodni i dopiero po tym czasie rozpoczyna się porost nowego włosia. Nie denerwuj się jednak na pukle włosów w Twoim mieszkaniu i pamiętaj, że regularne wyczesywanie pozwala na szybsze pozbycie się obumarłego włosia.

Rasa psa a intensywność linienia

Na intensywność linienia bez wątpienia największe znaczenie ma rasa psa i rodzaj posiadanej przez niego sierści. Najwięcej włosia gubią tak zwane psy pierwotne, ponieważ ich szata jest dwuwarstwowa. Oznacza to, że składa się z podszerstka, którego zadaniem jest ochrona przed chłodem. Właśnie dlatego wszystkie psy, które go posiadają na zimę zyskują dwa razy więcej sierści, niż w cieplejsze miesiące roku. Z kolei latem warstwa podszerstka jest cienka i słabsza. Podszerstek dodatkowo pokryty jest długimi i miękkimi włosami. Taki typ włosia można spotkać między innymi u takich ras jak: siberian husky, owczarek kaukaski czy niemiecki.

W zależności od rasy psa i rodzaju sierści, linienie przebiega w inny sposób. Psy długowłose takie jak maltańczyki mają grubą sierść, która wypada regularnie, ale niezauważalnie przez cały rok. Jednak w przypadku tych ras niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i czesanie pupila, żeby na bieżąco pozbywać się obumarłych włosów. Właściciele czworonogów, posiadających ten rodzaj sierści nie mają do czynienia z intensywnym linieniem, ponieważ w tym przypadku gubienie włosów przypomina nasze ludzkie. Psy gładkowłose, do których zaliczają się między innymi dobermany, pinczery czy dogi charakteryzują się krótką, sztywną sierścią, którą należy wyczesywać za pomocą specjalnego grzebienia. Niestety chociaż ten typ sierści nie jest specjalnie widoczny, to jednak krótkie i ostre włoski wbijają się w dywany i ubrania, co może być niezwykle uciążliwe. U tych psów linienie, chociaż nie jest nadmierne, to jednak trwa dosyć długo. Żeby usprawnić ten proces warto używać specjalnych preparatów, które ułatwiają wyczesywanie martwego włosia. Sznaucery i niektóre teriery mają sierść tak zwaną szorstkowłosą. Wymaga ona trymowania, w efekcie którego sierść bez problemu będzie wychodzić ze skóry psa, nawet chwytana palcami. To właściciel pozbywa się martwego włosia samodzielnie, więc jest on także odpowiedzialny, żeby pobudzić rozwój nowego. Niezwykle pomocne są odżywki, których stosowanie stymuluje cebulki włosa do szybkiego wzrostu. Nie zapominaj, że na odrastanie sierści, a także jej piękny wygląd duży wpływ ma odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w białko, witaminę B oraz cynk, które pozytywnie wpływają na wygląd i zdrowie skóry oraz sierści. Ostatnią grupę stanowią opisane wcześniej psy, których szata jest dwuwarstwowa. Niestety właściciele tych pupili mają największy problem z nadmiarem sierści w domu w okresie linienia. Psy bowiem gubią jej w tym czasie bardzo dużo, więc nic dziwnego, że na każdym kroku w mieszkaniu znajdziesz kępy włosów Twojego czworonoga.
W trakcie linienia niezbędne jest codzienne wyczesywanie pupila, dzięki czemu nowy włos będzie mógł szybciej rosnąć.

Na zakończenie

Pamiętaj o tym, że pielęgnacja sierści Twojego psa zależy tak naprawdę od jego rasy i rodzaju włosia, jaki posiada. Niektóre czworonogi będą mniej uciążliwe, inne zaś mogą być bardzo czasochłonne i wymagać specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza w okresie linienia. Jest to naturalne zjawisko, występujące u większości psów, więc nie masz powodu do niepokoju, gdy nagle Twój pies zaczyna tracić dużo sierści. Problem może pojawić się wtedy, gdy na miejscu starego włosia nie wyrasta nowe i pozostają łyse plamy. Nieodpowiednie żywienie psa i brak odpowiednich mikroelementów często mogą być tego przyczyną. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, co jest przyczyną podejrzanego łysienia u Twojego psa koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, który doradzi Ci, jak w takim przypadku zadbać o sierść czworonoga.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!