Zastanawiałeś się, czy sznaucer jest odpowiednim psem dla Ciebie? Jeżeli tak, postaw sobie pytanie, czy chciałbyś, aby ktoś pokochał Cię miłością bezwarunkową i był Twoim wiernym towarzyszem na długie lata? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to sznaucer jest psem stworzonym dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się na adopcję czy kupno z hodowli przedstawiciela tej rasy, to warto zapoznać się z paroma podstawowymi informacjami o tym wyjątkowym psie.


Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i doceniasz długie spacery, to możesz wziąć sobie za kompana psa sznaucera, który na pewno doceni czas spędzany razem z Tobą. Jest to rasa zwinna, wysportowana i bardzo odważna. Sznaucer to pies inteligentny, który bardzo szybko się uczy. Nudzą go wielokrotne powtórzenia zadań i ciągle wymaga od opiekuna nowych, i pomysłowych treningów. Sznaucera charakteryzuje silne usposobienie, które nie wyklucza się z jednoczesną dużą wrażliwością. Pies tej rasy jest łagodnym i przyjaznym zwierzęciem. Może być strażnikiem każdego domowego zacisza ze względu na silnie wyczulone zmysły i dużą potrzebę obrony swojego terytorium. Może być również wykorzystywany do wielu prac. Jest również odporny na niesprzyjające warunki pogodowe i cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem.

Sznaucer to rasa psa o charakterystycznie obficie owłosionym pysku, który wygląda jak broda. Każdy sznaucer niezależnie od wielkości ma mocną i zwartą budowę ciała. Sierść jest zawsze szorstka w dotyku. W populacji sznaucerów wyróżniane są trzy rozmiary: miniaturowy, średni i olbrzym.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się znacznie więcej o rasie sznaucer.

 

Pochodzenie i wygląd sznaucera

Już w XIX wieku psy te były wykorzystywane do wyłapywania szczurów i innych gryzoni, z którymi nie radziły sobie koty. Następnie sznaucery pomagały stróżować przy gospodarstwach wiejskich na południu Niemiec i Szwajcarii, początkowo jedynie u biedniejszych chłopów. Nazwa ,,sznaucer” pochodzi od zwycięzcy Trzeciej Międzynarodowej Niemieckiej Wystawy Psów w Hanowerze, pinczera szorstkowłosego imieniem ,,Schnauzer’’.

Wyróżnić możemy trzy rasy różniące się wzrostem:

 • sznaucer olbrzym,
 • sznaucer średni,
 • sznaucer miniaturowy.

Wszystkie sznaucery mają identyczną budowę ciała. Głowa jest długa i ma kształt zbliżony do prostokąta. Uszy są wysoko osadzone na głowie i mają kształt litery ,,V”. Oczy są owalne i zawsze ciemnej barwy. Tułów jest zwarty a ogon wysoko osadzony na zadzie. Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka. Ich sierść jest szorstka, twarda i gęsta. Na pysku włosy tworzą charakterystyczną brodę i krzaczaste brwi. Możemy wyróżnić cztery formy barwne umaszczenia sznaucerów:

 • sznaucery czarne,
 • „pieprz i sól”,
 • czarno-srebrzyste,
 • i białe.

Najczęściej spotykane umaszczenie to pies o całej czarnej sierści, rzadziej spotyka się osobniki o umaszczeniu „pieprz i sól”, czarno-srebrzystym, czy też w całości białym.

Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to największy i najspokojniejszy pies spośród trzech ras sznaucerów. Osiąga on wysokość od 60 do 70 centymetrów w kłębie. Najczęściej przybiera masę od 35 do 47 kilogramów. Większość sznaucerów olbrzymów ma czarną sierść. Bardzo rzadko spotyka się umaszczenie „pieprz i sól”. Cechuje go zawadiacka natura i odwaga. Przedstawiciel tej rasy długo dojrzewa i często do późnej starości zachowuje się jak niesforny szczeniak. Sznaucer olbrzym to pies o pogodnym usposobieniu, który nie raz mile Cię zaskoczy swoją kreatywnością. Jest bardzo inteligentny, szybko i chętnie się uczy oraz jest bardzo pracowity. Uwielbia treningi i aktywne zabawy. Sznaucer jest bardzo lojalny wobec swojego właściciela i obdarza go szczególnym uczuciem. Doskonale dogaduje się z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, które będzie doglądał niczym najwierniejszy stróż. Wielką zaletą tej rasy to niski poziom agresji, bez problemu daje się pogłaskać osobie, której zaufa. Zwierzęta wprawdzie źle reagują na obcych, ale nie są agresywne. Dodatkowym atutem tej rasy jest odporność na różnego rodzaju choroby. Dobrze reagują na częste zmiany pogody. Wszystkie te cechy sprawiają, że pies ten jest często przeznaczony do ciężkiej, a także wymagającej wytrzymałości pracy. Średnia długość życia psów tej rasy to 12 do 15 lat.

Sznaucer średni

Sznaucer średni ma wzrost od 45 do 50 centymetrów w kłębie i waży od 14 do 20 kilogramów.  Często szczeka, ponieważ jest bardzo czujnym psem. W wielu przypadkach wykorzystywany jest jako pies stróżujący. W wielu domostwach to przyjaciel domowników. Bardzo szybko się przywiązuje do opiekuna, źle znosi samotność i wymaga regularnej bliskości człowieka. Będzie Twoim wiernym towarzyszem na dobre i na złe. Uwielbia dzieci i ma z nimi doskonały kontakt. Jest radosny i zawsze gotowy do zabawy, można śmiało stwierdzić, że jest to pies rodzinny. Również cechuję go wyrozumiałość i spontaniczność podczas zabaw. Nauka przychodzi mu bardzo łatwo, o ile przy tym dobrze się bawi. Jest odpowiednim towarzyszem dla aktywnego, stanowczego właściciela, gotowego poświęcić psu dużo czasu, ponieważ jego kolejną cechą jest duża energiczność. Potrzebuje dużo spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, aby móc się wyszaleć. Charakteryzuje go niespożyta siła, odwaga i szlachetność. Ponadto, ma doskonały węch, dzięki czemu jest pomocny w służbie celnej do wykrywania narkotyków, czy też w ratownictwie do szukania zasypanych osób. Jest podobnie jak sznaucer olbrzym wytrzymałym i odpornym na wahania temperatury oraz choroby psem stróżującym.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to najmniejsza rasa spośród wszystkich sznaucerów. Sznaucer miniaturowy jest najbardziej popularny spośród trzech ras sznaucerów. Dobrze się czuje nawet w małych mieszkaniach. Osiąga rozmiary od 30 do 35 centymetrów w kłębie. Waga, jaką przyjmuje się dla sznaucerów miniaturowych to od 4 do 8 kilogramów. Rasa ta oprócz standardowego umaszczenia może także posiadać czarno - srebrzyste i białe ubarwienie. Sznaucer miniaturowy jest energiczny, wesoły, żywiołowy, a także bardzo temperamentny. Potrzebuje dużo ruchu. Charakterem przypomina sznaucera średniego. Jest bardzo inteligentny, najłatwiej uczy się podczas zabawy. Lubi prezentować nowo nabyte umiejętności, za które lubi być nagradzany. Jest wierny i mocno przywiązany do właściciela oraz źle znosi samotność. Nadaje się również na psa stróżującego, gdyż jest bardzo odważny. Uwielbia polowania, co zostało mu po dalekich przodkach. Jest to idealny przyjaciel dla konsekwentnego i zrównoważonego właściciela, gdyż czasami bywa uparty. Świetnie sprawdzi się również w towarzystwie starszych dzieci. Sznaucery miniaturowe zaliczane są do psów długowiecznych, żyją nawet do 19 lat.

Żywienie sznaucera

Prawidłowe żywienie tych psów jest sprawą niezwykle istotną zarówno dla ich zdrowia, jak i urody. Nieprawidłowa dieta nie tylko wpływa negatywnie na kondycję zwierzęcia, ale również na wygląd skóry i sierści. Może stanowić także zagrożenie dla jego zdrowia. Dlatego też należy dobrać dobrej jakości karmę, która jest odpowiednia do rasy, wieku i aktywności psa. Żywienie sznaucera powinno być urozmaicone i dobrze zbilansowane.

Sucha karma to zdecydowanie najwygodniejszy i najpopularniejszy wybór wśród posiadaczy sznaucerów i wielu psów innych ras. W sklepach można łatwo znaleźć karmy dla poszczególnych rodzajów ras psów. Zaletą takich karm są dobrze zbilansowane i odżywcze składniki. Oprócz samej karmy pies musi mieć zawsze pełną miseczkę świeżej wody. Należy również pamiętać, że czworonóg ten jest mięsożerny, dlatego też podstawą jego diety powinno być mięso. Podawać można mięso mielone, drobno lub grubo krojone, w zależności od wieku psa. Jeśli chodzi o gatunek mięsa, to powinno być to mięso wołowe i cielęce, gotowana baranina lub konina w niewielkich ilościach. Należy natomiast unikać wieprzowiny, wędlin i kości innych niż cielęce. Oprócz mięsa w jadłospisie powinien znaleźć się także nabiał, warzywa i ryby. Na ogół sznaucery nie są wybredne, jednak zdarzają się wyjątki. Czasowy brak apetytu nie jest więc powodem do obaw. Jest to zupełnie naturalne, o ile pies zachowuje się normalnie. Nie należy wmuszać jedzenia na siłę. Trudno jest prawidłowo dostosować żywienie sznaucera do jego wymagań, wieku i kondycji, dlatego też o wiele łatwiej i bezpieczniej jest skorzystać z wyżej wspomnianych suchych karm i uniknąć przedawkowania poszczególnych składników, substancji odżywczych. W żywieniu sznaucera bardzo ważna jest częstotliwość karmienia. Szczeniakom do 7 tygodnia życia posiłek powinno podawać się 5 razy dziennie, od 4 do 5 miesiąca życia – 3 razy dziennie (także sznaucerom olbrzymom 3 razy dziennie do końca życia). Sznaucery miniaturowe i średnie od 5 do 9 miesiąca życia należy karmić 3 razy dziennie, a następnie 2 razy dziennie do końca życia.

 1. ENTE & KARTOFFEL

  od 22,90 zł

  (25,44 zł / 1 kg)
 2. LACHS & KARTOFFEL

  od 21,99 zł

  (24,43 zł / 1 kg)
 3. MINIWELL

  od 17,99 zł

  (19,99 zł / 1 kg)
 4. OPTINESS

  od 17,99 zł

  (19,99 zł / 1 kg)

Prawidłowa pielęgnacja sznaucera

Jeżeli chodzi o pielęgnację, to sznaucery należy regularnie czesać (2-3 razy w tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem brody, grzywki oraz sierści na łapach). Najlepiej używać metalowego grzebienia (o podwójnym rozstawie zębów) i szczotki. Ponadto ważne jest także usuwanie włosków, które rosną wewnątrz małżowiny usznej. Oprócz czesania należy mniej więcej raz na 3- 4 miesiące strzyc i trymować czworonoga.

Regularnie kontroluj stan zębów i jamy ustnej. Odkładający się kamień nazębny może być powodem rozwoju wielu chorób. Kamień nazębny może prowadzić do zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia, a nawet paradontozy. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele gryzaków, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Są to zazwyczaj produkty o różnych kształtach oraz smakach, które zachęcają pieski do zabawy. Podawanie twardego mięsa jest również dobrym pomysłem. Oprócz tego możesz podawać suchą karmę, która działa profilaktycznie. Intensywne przegryzanie i wydzielanie większej ilości śliny jest naturalnym sposobem na usunięcie niechcianego nalotu nazębnego. Jeżeli Twój pies ma już kamień nazębny, to niestety nie obędzie się bez wizyty u lekarza weterynarii.

Treningi

Sznaucery to psy bardzo inteligentne, posłuszne i chętne do zabawy. Aby dobrze wytresować psa, należy rozpocząć naukę już od najmłodszych lat. Szczeniaki potrzebują, około 30 minut ćwiczeń dziennie i dodatkowo 20-30 minut zabawy. Takie przebywanie ze zwierzakiem umacnia więź i daje przyjemność właścicielowi i pieskowi, a przy okazji wzmaga posłuszeństwo. Już w wieku 8-12 tygodni można uczyć psa komend, takich jak siad, leżeć, chodzenie na swoje miejsce, reagowanie na swoje imię, a także chodzenie na smyczy. Nie należy stosować natomiast stosować kar fizycznych. Wtedy pies straci zaufanie do właściciela i nie będzie chciał go słuchać. Zamiast tego można mu pokazać, że słuchanie właściciela się opłaca poprzez wykorzystanie smakołyków za dobre zachowanie.

Zdrowie

Sznaucery olbrzymie zaliczane są do psów długowiecznych, jednak mogą być podatne na obecność pasożytów, które są głównym powodem alergii skórnych. Kolejną przyczyną alergii skórnych jest przebiałkowanie, które mija po podaniu karmy ze zmniejszoną zawartością protein. Najgroźniejszym schorzeniem występującym u sznaucerów olbrzymich jest skręt żołądka oraz dysplazja stawów biodrowych, która występuje bardzo rzadko. Aby zapobiegać skrętowi żołądka, należy przestrzegać kilku zasad:

 • nie podawać psu dużego posiłku (najlepiej podzielić go na 2 części, wtedy jest on szybciej trawiony i mniej obciąża żołądek),
 • nie podawać wody bezpośrednio po posiłku, a także pilnować, aby pies nie pił jej zbyt łapczywie,
 • zadbać o odpoczynek po jedzeniu.

Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się w okresie intensywnego wzrostu. Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer olbrzym, jest psem długowiecznym. U niego również istnieje ryzyko wystąpienia alergii skórnych.

Rasa ta ma także predyspozycje do chorób oczu:

 • atrofii siatkówki,
 • zaćmy,
 • zwichnięcia soczewki.

Atrofia, czyli degeneracja siatkówki jest chorobą wrodzoną, którą diagnozuję się na podstawie badań w wieku około 6 tygodni. Choroba ta występuję bardzo rzadko, lecz niestety jest nieuleczalna. Starsze sznaucery należy kontrolować w kierunku chorób serca i nowotworów. Sznaucery miniaturowe należą do zwierząt odznaczających się dobrą kondycją fizyczną, odpornością i na ogół żyją dość długo (14-15 lat). Jednak zdarzają się osobniki, które mogą cierpieć na choroby oczu, takie jak zanik siatkówki oraz katarakta. Mogą także pojawić się skłonności do tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym. Czasami zdarzają się problemy dermatologiczne oraz alergia. Spowodowane jest to najczęściej źle dobraną dietą lub stosowaniem nieodpowiednich sposobów pielęgnacji. Do charakterystycznych problemów zdrowotnych zaliczamy również hiperlipidemię, która może zwiększyć prawdopodobieństwo zapalenia trzustki. Ponadto miniaturowe sznaucery są podatne na ropne zapalenia skóry. Aby zapobiec ryzyku pojawiania się chorób usznych, właściciel powinien suszyć uszy pupila zaraz po kąpieli. Jeżeli dbamy o higienę psa i jego otoczenia zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób. Jakiekolwiek niepokojące zmiany najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Podsumowanie

Sznaucer jest bardzo wiernym psem i szczerze kocha swojego właściciela, z którym łączy go szczególna i silna więź. Świetnie dogaduje się z dziećmi, co czyni go idealnym psem rodzinnym. Cechuje go odwaga – zawsze chroni ludzi, których kocha. Nie zalicza się do psów agresywnych. Jest bardzo inteligentny – szybko nauczysz go nowych sztuczek. Lubi długie spacery i aktywne zabawy. Odnajdzie się zarówno w dużym, jak i małym mieszkaniu. Sznaucer to rasa zdrowa. Jedyne, o co musisz regularnie zadbać to sierść, która ma tendencję do kołtunienia.

Jeżeli szukasz wiernego towarzysza na długie lata, to pies właśnie dla Ciebie.