Rasy psów przyjazne dla dzieci to temat pojawiający się najczęściej wtedy, kiedy para posiadająca psa, oczekuje potomstwa lub gdy dzieci dorastające dotychczas bez zwierzaka zadręczają rodziców prośbami o czworonożnego przyjaciela. Znakomita większość psów nadaje się do życia w rodzinie, ale niektóre rasy są do tego predestynowane: cierpliwe, dobrotliwe, tolerancyjne, lubiące zabawę i pieszczoty. W naszym poradniku dowiesz się, jakie psy są przyjazne dla dzieci i jak powinno przebiegać wychowanie dziecka z psem.


Pies dla dziecka: czy to dobry pomysł?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub przygarnięciu psa, pamiętaj, że to odpowiedzialność na kilkanaście lat. Czworonożny członek rodziny to nie tylko radość i rozrywka, ale i olbrzymi obowiązek. Pies wymaga dużo czasu i uwagi, ale i sporo kosztuje – musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszty jedzenia, ale i wizyt u weterynarza, kastracji czy akcesoriów. Potrzeby dorastających dzieci nieustannie się zmieniają, a odpowiedzialność za psa w efekcie spoczywa na rodzicach. Aby wspólne życie w rodzinie nienagannie funkcjonowało, musisz konsekwentnie egzekwować zasady postępowania z psem.

Pies i dziecko: właściwy moment

Wziąć psa pod swój dach możesz w każdym momencie, ale najtrudniej będzie Ci go przyzwyczaić do funkcjonowania w rodzinie i poświęcić należną mu uwagę wtedy, gdy pojawi się on w domu w tym samym czasie, co noworodek. Lepiej, aby czworonóg zawitał do Twojego domu jeszcze przed porodem albo wtedy, kiedy maleństwo będzie już kilka miesięcy na świecie, a Ty przyzwyczaisz się do nowej sytuacji i znajdziesz swój rytm.


Rodzina z dzieckiem i psem
Rodzinna idylla: harmonijne życie z dzieckiem i psem uda się dzięki jasnym zasadom postepowania

Jak przygotować psa na dziecko?

Jeśli to zwierzak był w domu pierwszy, musisz go przygotować na nowego członka rodziny. Pojawienie się noworodka to wszak olbrzymie przeżycie nie tylko dla Ciebie, ale i Twojego psa. To nie tylko obca istota, wydająca z siebie nieznane dźwięki i zapachy, ale przede wszystkim konkurent, który ni stąd ni zowąd skupia Twoją całą uwagę. Zawczasu zapoznaj czworonoga z zapachem dziecięcych ubranek i kosmetyków. Zaraz po narodzinach dobrze jest przywieźć psu ze szpitala pachnące dzieckiem ubranko czy pieluszkę, aby miał czas na oswojenie się z nowym zapachem. Podczas ciąży możesz puszczać dźwięki płaczu dziecka o różnym natężeniu, aby zwierzak przyzwyczaił się do nowych dla niego dźwięków. Przy każdej możliwej okazji odwiedzaj znajomych z małymi dziećmi z psem u boku – da mu to przedsmak oczekujących go „atrakcji” akustycznych. Po opuszczeniu szpitala pozwól psu podejść do nosidełka i obwąchać dziecko, ale do niczego go nie zmuszaj. Najlepiej, jeśli zwierzę będzie Wam towarzyszyć w codziennych rytuałach i poznawać dziecko po swojemu.

Nowe zasady dla psa

Aby pojawienie się nowego członka rodziny nie kojarzyło się psu negatywnie - z nieprzyjemnymi zakazami i utratą statusu „jedynaka” – musisz przygotować psa na narodziny potomka jeszcze zanim ten się pojawi.

Odpowiednio wcześnie wprowadź następujące zasady:

  1. zakaz wstępu do pomieszczeń: naucz psa jeszcze w czasie trwania ciąży, że nie może wchodzić do sypialni bądź pokoju dziecięcego;
  2. leżące na podłodze zabawki są tabu: rozrzucaj dziecięce zabawki po mieszkaniu, używając komendy „zostaw” lub „nie wolno” i nagradzaj pupila za rezygnację z zabawy zakazanymi przedmiotami;
  3. stałe miejsce wypoczynku: wyznacz psu konkretne legowisko, które będzie nie tylko miejscem do spania, ale również oazą spokoju i zakątkiem, w którym zwierzak schroni się przed harmiderem;
  4. oduczenie szczekania na gości: aby każda wizyta sąsiadki czy listonosza nie kończyła się budzeniem śpiącego dziecka, wytrenuj psa tak, aby na sygnał dzwonka spokojnie kładł się na swoim posłaniu zamiast uderzać na alarm;
  5. nauka chodzenia przy nodze: ta umiejętność przyda się podczas wspólnych rodzinnych spacerów, kiedy będziesz pchać wózek z maluchem;
  6. rekompensacja zmian: jeśli pies nie może z powodu bobasa wskakiwać na kanapę, która była dotychczas jego królestwem, zaproponuj mu miejsce na fotelu. To ważne, aby pies nie miał dotkliwego poczucia straty.


Dobra rada Warto zainwestować w psiego trenera, który efektywnie pomoże Ci nauczyć psa nowych zasad. Zaaferowani ciążą i przygotowaniami do porodu rodzice często nie mają głowy do dodatkowych zadań.

Pies zazdrosny o dziecko

Zazdrość o potomka i rywalizacja o uwagę właściciela to najczęstszy problem, jaki może się pojawić w relacji pies-dziecko. To naturalne, że zwierzak będzie zabiegał o Twoje względy, skoro nagle Twoja uwaga – zwłaszcza na początku – całkowicie skupi się na noworodku. Za wszelką cenę postaraj się poświęcać czas tylko psu, wychodząc z nim na długie, pełne zabawy i wrażeń spacery. I w żadnym wypadku nie izoluj psa od noworodka! To wzmaga frustrację i może być źródłem zazdrości o nowego członka rodziny. Pozwól psu na zaznajomienie się z nowym współlokatorem – wszak będą musieli iść razem przez życie. Dla zwierzaka największym źródłem stresu jest to, co nieznane.
Dziecko i pies na spacerze
Charakter i usposobienie psa muszą być odpowiednie do życia z dziećmi


Dobra rada Jeżeli zauważysz, że Twój pupil ciężko znosi tę zmianę, skorzystaj z pomocy trenera, zanim psie emocje znajdą niekorzystny wentyl, a zazdrość przerodzi się w agresję. Profesjonalna pomoc ułatwi Wam zbudowanie dobrej relacji i ukojenie nerwów w nowej sytuacji.



Zanim ulegniesz prośbom o psa

Jeśli masz potomstwo, które usilnie domaga się psa, nie ulegaj pochopnie dziecięcym prośbom. Znakomita większość pociech marzy o czworonożnym przyjacielu podobnie jak o nowym rowerze czy zabawce ostatniej generacji. Dobrym testem na to, czy to zwykła zachcianka czy jednak poważne pragnienie, będzie Wasze zaangażowanie w lokalnym schronisku. Znajdujące się tam pieski ucieszą się z codziennych spacerów, a Ty będziesz mógł stwierdzić, czy Twoje dziecko nie zniechęci się do obowiązkowych wizyt w przytułku już przy pierwszej niepogodzie. Dobrą alternatywą jest też tymczasowe przygarnięcie psa sąsiadów lub przyjaciół podczas ich urlopu – to najlepsza szkoła dla domorosłego psiarza! Kilkuletnie dziecko jest może jeszcze za małe, aby samo wyszło z psem na spacer, ale z całą pewnością może przejąć odpowiedzialność za podanie mu wody czy karmy.

Pies dla małych dzieci

Zastanawiając się nad sprawieniem czworonożnego przyjaciela dla dziecka nie zapominaj o jednym: pies to nie żywa zabawka! Inaczej niż pluszowe misie, które niechciane lądują w czeluściach szafy, psa nie sposób zaniedbać tylko dlatego, że maluch przestał się nim interesować. To istota czująca i myśląca, która ma swoje potrzeby, odczuwa ból i wymaga opieki. Dziecko do trzeciego roku życia nie potrafi odczytać sygnałów wysyłanych przez zwierzę, dlatego koniecznie musisz je nauczyć, jak z nim postępować, aby reagowało z wrażliwością i empatią. Palce wkładane do psich oczu czy ciągnięcie za ogon mogą skończyć się bardzo niefortunnie: pogryzieniem lub chronicznym stresem, który może znaleźć ujście w niepożądanym zachowaniu lub nadmiernej nerwowości.

Naucz dziecko, że pies ma prawo do:

  • wypoczynku: śpiące zwierzę nie powinno być (zwłaszcza gwałtownie) budzone,
  • spokojnego jedzenia: pies spożywający posiłek jest dla dziecka tabu!
  • samotności: jeśli pies się wycofuje, maluch powinien to uszanować,
  • delikatnych pieszczot: zadawanie bólu nie może mieć miejsca,
  • kontaktów z pobratymcami: psi kumple też są ważni

Jaki powinien być pies do dzieci?

Pies rodzinny jest elastyczny, łatwo dostosowuje się do nowych okoliczności i szybko się zintegruje. Psy przyjazne dla dzieci mają wysoki próg pobudzenia i dobrze się podporządkowują. Stabilna relacja między psem a człowiekiem oparta jest na psim przekonaniu, że wszystko będzie za niego załatwione i że to nie on musi przejmować zadania. Istnieją rasy psów, które akceptują i tolerują małe dzieci lepiej niż inne czworonogi, ale nie chcemy nikomu ani narzucać ani odradzać konkretnych ras. Najlepiej, jeśli sam intensywnie zajmiesz się wybraną rasą, rozmawiając z ludźmi, którzy są z nią zaznajomieni. Niemniej jednak ranking psów rodzinnych, rekomendowany przez związki kynologiczne, jest dość popularny.
Pies i jego opiekunka
Odpowiedzialność za psa leży zawsze po stronie rodziców



Ranking: 10 ras psów dla dzieci

To lista wybranych ras, zarówno małych, średnich, jak i dużych, które cieszą się szczególnie dobrą opinią jako psy rodzinne.

  1. Golden retriever, od wielu lat króluje na szczycie listy czworonożnych przyjaciół dla dzieci. Jest spokojny, cierpliwy i wyrozumiały, ma łagodny charakter i szybko przywiązuje się do domowników,
  2. Labrador retriever, pies o notorycznym dobrym humorze, łagodny i zawsze gotowy do wygłupów i zabawy. Jest opanowany, stabilny i cierpliwy.
  3. Cavalier king charles spaniel to czuła, łagodna i bardzo przywiązana do rodziny rasa. Jest żywy, wesoły i bardzo lubi zabawę.
  4. Buldog angielski uwielbia zabawę i zaraża swoim dobrym humorem, jest wesoły i cierpliwy.
  5. Bokser to idealny opiekun dla dziecka, niemowląt nie opuszcza na krok, a ze starszymi dziećmi bawi się do upadłego. Jest bardzo cierpliwy i wyrozumiały.
  6. Beagle to pogodne, łagodne i przyjazne dzieciom psy, które kochają ruch i szaleństwa na świeżym powietrzu.
  7. Owczarek szkocki collie szybko przywiązuje się do rodziny, lubi towarzystwo dzieci i jest zawsze skory do zabawy.
  8. Border collie ma instynkt opiekuńczy i nie opuszcza dzieci na krok.
  9. West highland white terrier to zwierzak pełen wigoru i energii, zawsze chętny do zabawy, bardzo przywiązuje się do domowników.
  10. Berneński pies pasterski to zrównoważona, wręcz stoicka rasa o silnym instynkcie opiekuńczym i słabości do dzieci.


Do ras łagodnych dla dzieci zaliczają się także: chihuahua, dalmatyńczyk, maltańczyk, border terrier, bolonka zwetna czy bedlington terrier.

Życie z psem i dzieckiem: zalety posiadania czworonoga

Psy wnoszą do rodziny dużo radości, miłości i harmonii. Opieka nad zwierzakiem uczy dziecko empatii i odpowiedzialności, a przyjaźń z czworonogiem może zmniejszać samotność jedynaków. Pies poprawia także sprawność fizyczną, bo dwa do trzech razy dziennie – niezależnie od pogody - musi wyjść na spacer, a to świetna okazja, aby i dziecko wyszło na dwór. Obcowanie z psem ma także walory psychiczne, bo zwiększa u dziecka poczucie własnej wartości. Ćwiczenie z pieskiem jego umiejętności i nauka posłuszeństwa daje dziecku poczucie sprawczości i wpływa pozytywnie na samoocenę, co czyni je bardziej otwartym i towarzyskim. Zalety posiadania psa dla dzieci potwierdzono także naukowo.

Dzieci wychowujące się z psami:

  • rzadziej zapadają na infekcje dróg oddechowych, takich jak katar, kaszel czy wirusowe zapalenie płuc,
  • rzadziej cierpią na alergie i mają mniejsze ryzyko zachorowania na astmę,
  • szybciej dochodzą do zdrowia i mniej się stresują, bo obecność zwierzęcia obniża poziom kortyzolu, a podnosi poziom serotoniny - hormonu szczęścia.

Psy terapeutyczne dla dzieci

Chore dzieci profitują w szczególny sposób z towarzystwa czworonogów. Pies dla dziecka z autyzmem lub aspergerem pomaga maluchowi uspokoić się i poprawia jego kontakt z otoczeniem. Również dzieci z ADHD czerpią duże korzyści z psiej obecności, bo bawiąc się ze zwierzakiem uwalniają nadmiar energii, ale i uczą koncentracji. Dzieci z zaburzeniami psychologicznymi szybciej się wyciszają, przytulając psa i powierzając mu swoje smutki. W grę wchodzą zarówno profesjonalnie wytresowane psy do terapii z dziećmi, które regularnie będą Was odwiedzać, jak i pupile, które na stałe wprowadzą się do Waszego domu i staną się pełnoprawnymi członkami rodziny.


Podsumowanie

Odpowiednio prowadzone psy sprawdzą się w roli przyjaciela dla Twojego dziecka – jeśli zadbasz o potrzeby każdego z nich. Nie tylko rasowe psy z popularnego rankingu rodzinnych ras będą dobrym towarzyszem Twojego potomstwa – egzamin zdadzą również kundelki, przygarnięte ze schroniska. Ważne, abyś decyzji o przyjęciu psa pod swój dach nie podejmował spontaniczne, lecz dobrze ją przemyślał i rozważył wszystkie za i przeciw.