Pojawienie się psa w Twoim domu to ogromna zmiana, na którą musisz się właściwie przygotować. Oprócz kupienia wszelkich niezbędnych produktów takich jak obroża, smycz czy zabawki powinieneś także dowiedzieć się, jak wyglądają pierwsze miesiące życia szczeniaka i jak prawidłowo się nim zaopiekować. Podstawową kwestią, którą musisz przyswoić jest to, w jaki sposób odżywiać młodego psa i jaki jest najlepszy pokarm dla szczeniaka.


Jeśli chcesz, żeby Twój czworonóg rósł i rozwijał się zdrowo powinieneś wiedzieć o tym, jak zbilansować jego dietę. W naszym artykule znajdziesz cenne rady i wskazówki związane z prawidłowym karmieniem szczeniaka.

Nowy członek rodziny – właściwie przygotuj się na jego przybycie

Każdy właściciel, który decyduje się na kupno lub adopcję nowego zwierzaka na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Taka decyzja powinna być dobrze przemyślana, bo zobowiązuje Cię na następne kilkanaście lat do troski nad żywym stworzeniem. Jeśli masz w swoim domu dzieci, to im także powinieneś wytłumaczyć na czym będzie polegała opieka nad nowym zwierzakiem, a także przygotować je do tej sytuacji najlepiej, jak potrafisz. Musisz wytłumaczyć im, co można robić z małym psem, a także jak się z nim obchodzić, żeby nie zrobić mu przypadkowo krzywdy. Pamiętaj o tym, że początkowo szczeniaki zachowują się podobnie do dzieci. Oznacza to, że będą potrzebować ciągłego nadzoru i obserwacji, a także właściwego wychowania i konsekwentnego postępowania, ponieważ to właśnie szczenięce lata kształtują charakter Twojego psa.

Tak, jak w trakcie oczekiwania na dziecko, również na pojawienie się w mieszkaniu czworonoga, musisz dobrze się przygotować, czyli poprzestawiać niebezpieczne rzeczy w domu i zakupić wszelkie niezbędne artykuły. Wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik, gdy Twój szczeniak pojawi się już u Ciebie.

 



Pierwsze dni pobytu

Pamiętaj, że mały szczeniak przyjeżdżając do Twojego mieszkania początkowo może czuć się przestraszony i niepewny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeszcze niedawno był razem ze swoją mamą, więc musi minąć trochę czasu, zanim przyzwyczai się do nowego otoczenia i do Ciebie. To stresująca sytuacja dla szczeniaka, więc daj mu trochę czasu, ale przede wszystkim pomóż mu w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.
Powinieneś pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, kiedy jest najlepszy moment, by młodego psa zabrać od jego matki. Nie powinno się robić tego wcześniej niż po ukończeniu przez niego 8. tygodnia. Gdy pies już osiągnie ten wiek nie będzie potrzebował mleka matki, bo jego układ odpornościowy będzie na tyle rozwinięty, że maluch poradzi sobie samodzielnie. Dla jego dobra nie odbieraj go zbyt szybko, tylko pozwól mu pierwsze dwa miesiące spędzić przy rodzicielce, żeby mógł właściwie się rozwinąć.

Zasady opieki na szczeniakiem

Zabranie szczeniaka z dotychczasowego miejsca zamieszkania, podróż, nowe otoczenie i zapachy będzie ogromnym przeżyciem dla niego. Pomóż mu odnaleźć się w tej emocjonalnej sytuacji i przez pierwszy okres bądź jego stałym towarzyszem w dostosowywaniu się do nowej rzeczywistości. Zanim przywieziesz pupila do domu, musisz się odpowiednio na to przygotować i wybrać do sklepu zoologicznego. Każdy pies potrzebuje swojego kąta w domu, gdzie będzie miał swoje posłanie oraz zabawki i w którym będzie mógł także odpocząć. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego legowiska, w którym Twój czworonóg będzie spał i które będzie dla niego azylem.

Początkowo nie musisz kupować bardzo drogiego legowiska. Szczeniaki lubią gryźć i zdarza im się wiele rzeczy popsuć, więc nie warto inwestować dużo pieniędzy w tego typu rzeczy. Wystarczy gruby koc, na którym poukładasz mu zabawki i regularnie będziesz mu pokazywał, że to jest właśnie jego posłanie. Nie wolno Ci także karmić na nim szczeniaka, bo nabierze on niewłaściwych przyzwyczajeń. Jedzenie dla szczeniaka powinno podawać się jedynie w przygotowanych do tego miskach w stałym miejscu, tak by pies już od najmłodszych lat uczył się tego i rozróżniał, gdzie jest miejsce na wypoczynek, a gdzie na jedzenie.

Oczywiście oprócz legowiska Twój nowy członek rodziny będzie potrzebował także obroży, najlepiej delikatnej, parcianej lub skórzanej wyłożonej od wewnątrz miękkim materiałem. Niezbędna jest również odpowiednia smycz, dość mocna, żeby szczeniak nie mógł jej przegryźć. Te dwa elementy są niezbędne do tego, żeby nauczyć Twojego pupila właściwego zachowania na spacerach. Gdy już wszystko będzie gotowe i kupione na przybycie zwierzaka do Twojego domu, jest jeszcze kilka kwestii, o których powinieneś wiedzieć. Przede wszystkim musisz również przygotować się merytorycznie na przybycie nowego członka rodziny.

Powinieneś wiedzieć, jak wychowywać młodego psa oraz jak go odżywiać, żeby prawidłowo się rozwijał i rósł. Pamiętaj, że wszystkie nawyki, które wykształcisz u niego za szczeniaka będą miały znaczenie w dorosłym życiu Twojego pupila.

 

Czym karmić szczeniaka?

Prawidłowe żywienie psa od najmłodszych lat i dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych ma bardzo duże znaczenie dla jego zdrowia, właściwego wzrostu i rozwoju. To, jak będziesz odżywiał swojego pupila będzie miało wpływ na jego poprawne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś wiedział, czym należy karmić szczeniaka, którego przywieziesz do swojego domu, co podawać mu do jedzenia, a także jak zbilansować jego dietę, żeby dostarczać organizmowi najpotrzebniejszych wartości odżywczych. To w pierwszych miesiącach życia rozwijają się przecież kości i wzmacniają stawy – właśnie dlatego nie możesz zapominać o tym, że jeśli właściwie zadbasz o nie w młodości Twojego czworonoga, najprawdopodobniej nie będzie miał z nimi problemów jako dorosły pies.

Zadbaj o swojego pupila i wybierz karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników:



Wskazówki w karmieniu szczeniaka

Na pewno już o tym wiesz, ale nie zapominaj, że układ pokarmowy u młodego psa jest niezwykle wrażliwy i delikatny. Właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie powinieneś podawać swojemu czworonogowi resztek ze stołu – przyprawione i usmażone potrawy mogą mieć negatywne konsekwencje dla jego żołądka. Nie zdziw się więc, gdy po podaniu mu ludzkiego jedzenia dopadnie go biegunka lub wymioty. Młody pies po prostu nie jest przystosowany do zjadania takiego pożywienia. Tuż po odstawieniu psiaka od mleka matki, to hodowca będzie odpowiedzialny za nauczenie czworonoga jedzenia stałej karmy. Początkowo na pewno będzie on rozmiękczał granulki wodą, żeby zęby Twojego pupila mogły nauczyć się i przystosować do gryzienia. Dopiero z czasem szczeniak będzie mógł dostawać karmę, przeznaczoną odpowiednio do swojego wieku. Na rynku jest duży wybór pożywienia, które dostosujesz do swojego psa.
Pamiętaj jednak, że zabierając psa od hodowcy warto jest skonsultować z nim, czym szczenię było karmione do tej pory. Bardzo ważne jest bowiem, żeby tak młodemu psu nie zmieniać karmy w okresie, gdy dopiero zaczyna przyzwyczajać się do suchych granulek. Warto więc przez pierwszy okres kontynuować podawanie tego samego pożywienia, które stosował hodowca.

Karma dla szczeniaka

Gdy będziesz już samodzielnie wybierał się do sklepu zoologicznego, najważniejsze czym musisz się kierować kupując karmę dla swojego kilkumiesięcznego pupila, jest przede wszystkim jej skład. Czytając etykietę dowiesz się, czy karma będzie dla niego odpowiednia.
Pamiętaj, że pupil musi otrzymywać pożywienie, które dostarczy mu energii i odpowiednich składników odżywczych, ale przy tym nie spowoduje szybkiego tempa wzrostu, bo może to zaszkodzić jego kościom i stawom. Jak więc wybrać odpowiednią karmę? Najważniejsze, żeby była optymalnej strawności i bogata w składniki.
To, czy nowy pokarm dla szczeniaka jest przez niego tolerowany i dobrze trawiony, z łatwością sprawdzisz na spacerze, obserwując jego wypróżnianie. W momencie, gdy pojawi się biegunka, może to oznaczać, że karma nie jest odpowiednia.
Dobry jakościowo pokarm dla szczeniaka powinien zawierać takie składniki, z których trawieniem pies nie będzie miał problemów. Takimi składnikami pożywienia są na przykład białka (niezwykle ważne, jako część budulcowa organizmu), tłuszcze i węglowodany.

Koniecznie pamiętaj o tym, żeby zaplanować ilość podawanej karmy zgodnie z podanymi na opakowaniu wytycznymi. Na opakowaniu dobrej jakości pożywienia na pewno znajdziesz informację, ile gram jedzenia przypadnie na czworonoga w danym wieku. Co więcej – karma powinna być dostosowana nie tylko do wieku Twojego pupila, ale także do jego rasy, wagi docelowej czy innych szczególnych potrzeb żywieniowych, wynikających na przykład z nietolerancji konkretnego produktu. Jeśli masz wątpliwości, który rodzaj karmy będzie odpowiedni, to najlepiej podczas wizyty kontrolnej lub obowiązkowych szczepień zapytaj lekarza weterynarii o wskazówki.

 



Ile razy dziennie należy karmić szczeniaka?

Szczenię zaraz po urodzeniu nie jest zbyt aktywne, dużo śpi i je. Właściwie jedzenie polega na leżeniu i ssaniu mleka matki. Bardzo ważne jest, żeby przez pierwszy dzień lub dwa robił to jak najczęściej, w celu wchłonięcia, jak największej ilości przeciwciał. Tak naprawdę przez kolejne trzy tygodnie życia szczenięta będą głównie leżeć przy swojej matce i nabierać sił. Początkowo maluchy będą ssały mleko od 6 do 12 razy na dobę, z czasem będą to robiły rzadziej, aż ostatecznie po skończeniu szóstego tygodnia wystarczy im ssanie pokarmu od matki jedynie 5 razy na dobę.
Zdrowa suka powinna być w stanie wykarmić swoje młode przez pierwszy miesiąc ich życia. Jeśli z jakiegoś powodu matka nie produkuje tyle mleka, by wystarczyło go dla wszystkich szczeniaków, to na pewno maluchy dadzą o tym znać. Musisz zwrócić uwagę na to, czy szczenięta są najedzone, bo jest to szczególnie ważny okres dla ich wzrostu. Gdy maluchom będzie brakować pokarmu, możesz to zaobserwować po ich zachowaniu. Na pewno zaczną częściej skomleć, niespokojnie się poruszać i co najważniejsze – nie będą przybierać minimum 10% masy ciała dziennie. Jeśli to zauważysz, to konieczne będzie dokarmianie ich mlekiem zastępczym lub jeśli są wystarczająco duże, to suchą karmą, pod warunkiem, że już ją tolerują.
Pierwsze dwa miesiące życia są dla szczeniaków najważniejsze, bo właśnie w tym czasie najszybciej rosną, jednak z czasem mleko matki nie będzie dla młodych psów wystarczające.

Przejście z mleka na pokarm stały

Kiedy suka przestanie produkować odpowiednią ilość pokarmu dla wszystkich szczeniaków, należy rozpocząć przechodzenie na karmę stałą. U małych ras psów ten proces można rozpocząć już nawet w 3 tygodniu życia malucha, a u większych, gdy osiągną pierwszy miesiąc. Oczywiście pamiętaj, że nie od razu należy podawać szczeniakowi miskę suchej karmy. Odstawianie od mleka matki i przechodzenie na inny rodzaj pożywienia powinno odbywać się stopniowo, tak by młody pies zdążył się do tego przyzwyczaić. Gdy zaczniesz stosować nowy pokarm dla szczeniaka pamiętaj, żeby na samym początku nie podawać mu granulek częściej niż raz dziennie. Dopiero po jakimś czasie (najrozsądniej po ukończeniu przez malucha pierwszego miesiąca) zwiększ liczbę posiłków stałych do 5-6 razy dziennie. Najlepiej, gdy zaczniesz dokarmianie granulkami rozmoczonymi w wodzie i podawanymi w formie papki. W ten sposób szczeniakowi dużo łatwiej będzie przyzwyczaić się do gryzienia i zmiany pożywienia po odstawieniu go od mleka matki.

Pamiętaj! Wybieraj karmę najwyższej jakości, bo tylko taka gwarantuje zdrowy rozwój szczeniaka.


Ilość posiłków dziennie

Na pewno doświadczony hodowca będzie wiedział, jak zadbać o szczeniaka w pierwszych miesiącach jego życia. Ma wiedzę i umiejętności, więc bez problemu potrafi dostosować pokarm dla szczeniaka do jego potrzeb. Wie wszystko na temat karmienia młodych psów, a także tego, jak skutecznie odstawić je od mleka matki i nauczyć samodzielnego spożywania pokarmu stałego. Problemy mogą się zacząć, gdy szczeniak trafi do Twojego domu, a Ty nie będziesz wiedział, jak właściwie się nim zająć.
Musisz zapamiętać, że szczenięce nawyki żywieniowe będą miały znaczenie w przyszłości. Oczywiście Twój pupil powinien mieć przygotowane dwie miski: na wodę i jedzenie. Miska z wodą powinna być zawsze pełna, natomiast musisz nauczyć swojego psa, że pokarm dostaje jedynie o określonych porach. Miska nie może być bez przerwy wypełniona żywnością, a szczeniak nie powinien mieć do niej dostępu bez przerwy. Jako właściciel musisz wyznaczyć pory jedzenia (u szczeniaka powinno to być około 5 razy dziennie) i dać mu określony czas na zjedzenie. Po jego upływie konieczne jest zabranie miski, nawet jeśli Twój pupil nie zjadł wszystkiego.
Pamiętaj, że nie wolno przekarmiać malucha. Najlepiej, żeby regularnie dostawał małe ilości jedzenia, ponieważ u szczeniąt sprawdza się reguła, że lepiej jeśli jest odrobinę głodny, niż przejedzony. Jeśli będziesz sumiennie przestrzegał tych zasad, to Twój czworonóg na pewno będzie rozwijał się prawidłowo.

 

Jak karmić młodego psa, żeby zdrowo się rozwijał?

Okres szczenięcy u Twojego pupila to szczególny czas, ponieważ wymaga on wtedy Twojej zwiększonej troski i uwagi. Właśnie w pierwszych miesiącach życia kształtują się u niego przyzwyczajenia, także te dotyczące odżywiania się. Jeśli Twój pies wyszedł już ze szczenięcych lat i teraz jest psim juniorem, oznacza to także zmianę karmy, a także możliwość wprowadzania do jego diety nowych produktów. Następne miesiące życia Twojego pupila to czas, w którym zaczyna on rosnąć, nabierać masy, a także poznawać otoczenie. Jak to u młodych psów - jest bardzo aktywny i na pewno wszędzie go pełno. Oznacza to, że będzie miał zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Z tego powodu z czasem będziesz zmuszony zmienić karmę szczenięcą, którą podawałeś pupilowi do tej pory, na taką przeznaczoną dla psich juniorów.

Karma dla szczeniaka

U każdej rasy psa kwestia żywienia w okresie juniorskim wygląda nieco inaczej. Jednak jedno jest pewne – dieta powinna być dobrze zbilansowana, a podawana karma najwyższej jakości. Tylko dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój pupil rozwija się prawidłowo. Coraz częściej właściciele decydują się na to, by gotować dla psa samodzielnie w domu, zamiast kupować gotowe jedzenie dla szczeniaka.
Pamiętaj jednak, że dobre karmy dla psa są odpowiednio dostosowane do wieku, rasy i potrzeb Twojego pupila. Zawierają składniki mineralne w takich proporcjach, które zapewniają pełne pokrycie zapotrzebowania psa. Pomimo tego, że Twój czworonóg dorasta i staje się dojrzałym psem, to jednak zasady karmienia będą bardzo podobne, co w przypadku szczeniąt.
Oczywiście jedzenie dla szczeniaka będzie podawane w innej ilości oraz częstotliwości. Reguła, dotycząca niedokarmiania resztkami ze stołu oraz nieprzejadania, w przypadku psa juniora również jest aktualna.

Podsumowanie

Na etykiecie każdej karmy dla psa znajdziesz informację o tym, ile gramów produktu będzie odpowiednie dla jego masy i wieku. Właśnie tymi wskazówkami powinieneś się kierować i rozdzielać jedzenie dla szczeniaka na porcje tak, by podawać je 2-3 razy dziennie. Oznacza to, że nie wolno Ci w międzyczasie dokarmiać psa ani podrzucać mu smakołyków. Pies musi mieć określone godziny jedzenia i dostawać je w ilościach odpowiednich do swoich potrzeb. Dzięki temu u młodego psa wykształcisz pozytywne zachowania i nauczysz go, że pożywienie otrzymuje tylko w swoich miskach. Nie będzie w ten sposób usilnie domagał się jedzenia o każdej porze, więc łatwiej będziesz mógł uniknąć problemów z otyłością psa w przyszłości.
Oczywiście są rasy, które są większymi łasuchami i czasem mogą próbować „wyprosić” dodatkową porcję. Nie daj się jednak nabrać na takie sztuczki swojego pupila. Zważ psa, przeczytaj etykietę karmy, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem weterynarii, abyś miał pewność, jaka jest optymalna dawka pożywienia.

Podawaj psu tylko tyle, ile naprawdę potrzebuje. Nie dokarmiaj go i nie lituj się nad nim rzucając mu co chwilę przysmaki, ponieważ w ten sposób nie tylko nie pomagasz, ale możesz nawet zaszkodzić w przyszłości. Pamiętaj, że odpowiedzialne i racjonalne żywienie ma ogromny wpływ na jego zdrowie.