Głośne wycie zazwyczaj kojarzy się z wilkami dziko żyjącymi w lesie, jednak również psy robią to dosyć często. Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. W jakich sytuacjach wyje Twój pies? Jakie emocje mu wtedy towarzyszą? Czy Twoi sąsiedzi skarżą się na wycie Twojego pupila, gdy zostaje sam w domu? Poniżej omawiamy najważniejsze przyczyny i aspekty wycia psów.


Choroba i problemy zdrowotne

Długie i częste wycie psa może być uciążliwe zarówno dla właściciela jak i samego czworonoga. Wycie może być wyrazem jakichś niespełnionych potrzeb, choroby lub bólu. Jeśli jęczenie i wycie nie jest częstym zachowaniem Twojego psa, a obecnie wydaje on głośne i intensywne dźwięki – powinieneś poszukać przyczyny. Może być to bowiem spowodowane jakimś urazem – inne objawy, które również mogą wskazywać na chorobę to utrata apetytu, ospałość i apatia.

Jeśli wycie i jęczenie pojawia się podczas spożywania posiłków, to przyczyna może leżeć w bólu zębów, innych urazach w jamie ustnej lub w gardle. Wymioty, bardzo twardy brzuch  i brak potrzeby wypróżnienia może wskazywać na niedrożność jelit lub inne schorzenia układu pokarmowego.

W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Sprawdzi on, czy zwierzę jest zdrowe, nie ma problemu z zębami, stawami lub innymi dolegliwościami. W takim przypadku zleci odpowiednie leczenie.


Samotność

Psy to stworzenia społeczne, lubiące towarzystwo. Nie zawsze dobrze znoszą samotność. Dlatego też zdarza się, że kiedy zostają same w domu, okazują swoje negatywne emocje związane z samotnością i głośno wyją lub jęczą. Wynika to głównie z pojawiającego się w takich sytuacjach lęku separacyjnego. To szczególnie często zachowanie wśród szczeniąt, które przyzwyczajają się do nowych sytuacji, uczą się zasad panujących w domu i nie wiedzą, w jaki inny sposób okazać swoje emocje.

Warto jednak zaznaczyć, że pies rozumie Twoje zachowania i potrafi wyuczyć się pewnych zachowań. Jeśli więc na każdy, nawet najmniejszy jęk „rzucasz się na ratunek”, mimo że tak naprawdę Twój pies nie potrzebuje pomocy, to pupil dostaje sygnał, że jego strategia jest skuteczna. Dlatego będzie powtarzał swoje działanie i wył za każdym razem, gdy choć na chwilę zostanie sam.

Lęk separacyjny jest bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, więc jeśli występuje u Twojego psa, to warto skorzystać z usług doradców behawioralnych.


Zachowania terytorialne

Psy są zwierzętami stadnymi, dlatego najczęściej, gdy jeden z nich zaczyna wyć, wszystkie czworonogi w okolicy również zaczynają to robić. Robią to wręcz automatycznie. Chcą pokazać, że należą do grupy, a jak wiadomo w grupie siła. Pokazuje to niejako „spójność społeczną” i ma też na celu zaznaczenie innym psom, które aktualnie znajdują się w okolicy, „moc” mieszkających tu zwierząt.

Zachowania terytorialne mogą mieć również charakter seksualny. Jeśli podczas spaceru Twój pies nagle robi się rozkojarzony, zaczyna wyć i nie chce iść do domu, to bardzo możliwe, że w okolicy znajdowała się akurat suka w rui, z którą Twój pies chciał się skontaktować.

Wybierz odpowiednią karmę, aby zadbać o zdrowy rozwój Twojego pupila:



Wycie syren i bicie dzwonów

Wycie syren policyjnych, słuchanie muzyki lub inne podobne i głośne dźwięki bardzo często przyczyniają się do wycia psów. Niektóre czworonogi w podobny sposób reagują na dźwięk skrzypiec, harmonijki i innych tego typu instrumentów. Dawniej uważano, że psy reagują wyciem, ponieważ tego typu dźwięki są dla nich niezwykle nieprzyjemne, wręcz mogą sprawiać im ból. Obecnie wiemy jednak, że dzieje się tak dlatego, że psy mylą te dźwięki z wyciem innych psów, więc takie reakcje również są spowodowane zachowaniami terytorialnymi.

Okazywanie nastroju i wzmocnienie więzi społecznych

Zdarza się również, że niektóre psy traktują swoje wycie jako… „muzykę” i robią to, aby poprawić relacje społeczne. Gdy zaczynasz śpiewać, a po chwili dołącza do Ciebie Twój pupil, to prawdopodobnie chce się z Tobą dobrze bawić. Możesz spróbować świadomie wykorzystać tę okazję, aby wzmocnić więź ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Jednak może się zdarzyć również tak, że pies wyje, aby okazać swoje negatywne uczucia – strach, stres lub lęk przed samotnością. Nie widząc innego rozwiązania, zaczyna głośno wyć, licząc na to, że zwróci na siebie Twoją uwagę – nawet jeśli aktualnie nie ma Cię w okolicy.




Pies wyje w nocy? Jak sobie z tym radzić?

Zaczyna się niewinnie – mały szczeniak w nowym domu, pragnąc czułości, chętnie sypia w łóżku swoich właścicieli. Jednak z biegiem czasu zaczyna być to coraz większym problemem – pies rośnie, zaczyna wydzielać psi zapach, chrapie coraz głośniej i nie jest już tą uroczą małą psinką. Dlatego chcą się go pozbyć z łóżka. Jednak dla psa może mieć to bardzo poważne konsekwencje. Pies poczuje się odrzucony i może zacząć wyć w środku nocy – wtedy, kiedy przypomni mu się o tęsknocie za swoimi właścicielami (którzy oczywiście znajdują się w pokoju obok). Być może będzie liczył także na odpowiedź innych psów znajdujących się w okolicy, licząc tym samym niejako na okazanie wsparcia. Aby tego uniknąć, należy od samego początku jasno określić miejsce odpoczynku i spania dla psa. Najlepiej odpowiednio dopasowany koc, kosz lub inne posłanie przygotować w cichym miejscu poza sypialnią właścicieli, aby pies czuł się tam komfortowo i bezpiecznie.

Wycie psa w środku nocy może mieć funkcję komunikacyjną. Jeśli pies wyczuje jakieś zagrożenie (lub usłyszy wycie innych psów) to będzie chciał o tym ostrzec swoich najbliższych.

Ważne! Szczenięta, które pierwszy okres swojego życia spędziły w izolacji od ludzi i zwierząt i nie były tym samym „narażone” na odpowiednią ilość bodźców środowiskowych, mogą być bardziej strachliwe i narażone na stres w „normalnym” środowisku. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych 14 tygodniach życia przyzwyczaić psa do różnych aktywności (takich jak prowadzenie samochodu, zostawanie samemu w domu itd.)


Wycie psa – jak reagować?

Jeśli wycie psa zdarza się rzadko i nie jest ani dla Ciebie, ani dla niego uciążliwe, to nie powinieneś się tym przejmować. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twój pies nie radzi sobie z emocjami w różnych sytuacjach, to warto skontaktować się ze specjalistą. Może to być wykwalifikowany trener psów lub weterynarz, który sprawdzi najpierw, czy istnieją jakieś przesłanki zdrowotne dla takiego zachowania.

Jeśli Twój pies jest okazem zdrowia, a mimo wszystko wyje nad wyraz często, to warto skorzystać z usług behawiorysty. Pomoże on znaleźć przyczyny zjawiska, które wyzwalają w Twoim pupilu takie zachowania i podpowie Ci jak postępować, aby zmniejszyć częstotliwość wycia Twojego pupila. Bądź wytrwały, bo z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, a najlepsze wyniki otrzymasz jedynie przy regularnym i konsekwentnym wdrażaniu nowych zwyczajów.


Podsumowanie

Wycie jest jednym ze sposobów komunikowania się przez psy. Zakazanie mu tego rodzaju zachowań byłoby po prostu krzywdzące. Jednak warto podkreślić, że zazwyczaj takie reakcje nie są niczym groźnym i nie świadczą o żadnej chorobie Twojego pupila. Jeśli jednak widzisz, że coś trapi Twojego przyjaciela, powinieneś zająć się przyczyną, a nie skutkiem takich zachowań. 



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!