Na dobre i na złe – właśnie w takich sytuacjach powinieneś być ze swoim pupilem. Jako właściciel masz obowiązek zająć się czworonogiem w każdej sytuacji, zwłaszcza gdy zachoruje. Biegunka, czy niestrawność u psa to nie jest przyjemna sytuacja ani dla właściciela, ani dla czworonoga. Co więcej – trzeba wtedy zwrócić szczególną uwagę na zwierzaka, żeby wykluczyć ewentualną chorobę. Z naszego materiału dowiesz się, czego przyczyną może być rozwolnienie u pupila, a także jak zadbać o jego właściwą dietę, żeby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej.


Rozwolnienie u psów

Niejednokrotnie mówi się o tym, że zwierzęta są podobne do ludzi. Na pewno to porównanie sprawdza się w przypadku psów, które bardzo często zbliżone są zachowaniem, temperamentem, a także stylem życia do swoich właścicieli. Niestety zwierzaki równie często zapadają na podobne choroby i schorzenia, co ludzie. Dopiero takie sytuacje są prawdziwym wyzwaniem dla każdego troskliwego opiekuna. Na pewno, gdy źle się czujesz lub coś Ci dolega potrafisz to zdiagnozować, nazwać i przyjąć odpowiednie leki. Dzięki temu dużo łatwiej i szybciej jest wyleczyć człowieka z wielu dolegliwości. W przypadku psów czy jakichkolwiek innych zwierząt diagnoza jest dużo bardziej skomplikowana. Przyczyna jest bardzo prosta – Twój pupil nie potrafi się komunikować, więc nie powie Ci, gdy będzie mu coś dolegało lub, gdy będzie źle się czuł. To Twoim zadaniem jest reagowanie na różne sytuacje, które mogą wzbudzać niepokój.
Nikt tak jak Ty nie zna Twojego psa, więc tak naprawdę jesteś odpowiedzialny za rozpoznanie symptomów, które mogą świadczyć o tym, że zwierzakowi coś dolega. Często już na pierwszy rzut oka widać, gdy pies jest chory.

Dolegliwości psa

Zastanawiasz się, po czym najskuteczniej rozpoznać, że Twój pupil nie czuje się najlepiej? To wbrew pozorom wcale nie takie trudne! Wystarczy, że będziesz dokładnie obserwował Twojego czworonoga. Jeśli pies zacznie zachowywać się inaczej niż do tej pory, to jest to niewątpliwie sygnał, że coś mu dolega. Jeśli Twój czworonóg, który zazwyczaj jest energiczny, chętny do zabawy, skacze i macha radośnie ogonem nagle staje się apatyczny i z trudem się podnosi lub porusza, to jest to pierwsza oznaka tego, że może dziać się coś niedobrego. U psów bowiem trudno takie zachowanie wytłumaczyć złym humorem czy podobnymi kwestiami. Jeśli coś w jego zachowaniu Cię niepokoi, być może jest to sygnał, że coś jest nie w porządku.
Zmiana zachowania, zobojętnienie, leżenie bez ruchu - to objawy, które od razu powinny rzucić Ci się w oczy. Jeśli zauważysz te oznaki, to może być przyczyna jakiejś choroby. Zwróć jeszcze uwagę na to, czy oprócz niecodziennego zachowania u psa występują inne symptomy, charakterystyczne dla jakiegoś schorzenia.

Niestrawność u psa, biegunka i towarzyszące jej wymioty często mogą być spowodowane przez chorobę, najczęściej dotyczącą układu pokarmowego. Są to wbrew pozorom groźne objawy, których pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć. Nieleczone mogą bowiem doprowadzić do odwodnienia psa, skrajnego wycieńczenia, zobojętnienia, a jeśli czworonóg jest młody lub niewielkich rozmiarów to nawet do jego śmierci. Jeśli niestrawność u psa i biegunka długo się utrzymują i nie pomagają domowe sposoby jej leczenia, to koniecznie udaj się na wizytę do weterynarza w celu dokładnego zbadania psa – będziesz miał wtedy pewność, że pupil zostanie dokładnie zbadany i prawidłowo zdiagnozowany.


radosny pies
Problemy przewodu pokarmowego u Twojego psa powinny być skonsultowane z weterynarze.

Domowe sposoby na psią biegunkę

Pamiętaj o tym, że biegunka ma charakter ostry lub przewlekły. Ten pierwszy rodzaj oznacza, że występuje ona w wyniku jakiejś choroby lub bakterii i utrzymuje się do 14 dni. Z rozwolnieniem przewlekłym mamy do czynienia wtedy, gdy po upływie tego okresu biegunka nie tylko nie ustąpiła, ale także objawy się nasiliły. Nie zapominaj, że wystąpienie tej przykrej, zarówno dla psa, jak i dla Ciebie przypadłości wcale nie musi oznaczać samych najgorszych wieści.

Czasem po prostu może zdarzyć się, że Twój pupil zje coś, co mu zaszkodzi i biegunka będzie właśnie tego efektem. Podobnie jest przecież u ludzi – rozwolnienie nie zawsze oznacza poważną chorobę. Zdarza się niespodziewanie i jest efektem ubocznym tego, w jaki sposób organizm reaguje na pożywienie.

Gdy na spacerze ze swoim pupilem zauważysz więc, że załatwia się inaczej, niż do tej pory, to niech nie przychodzą Ci do głowy same czarne scenariusze, ponieważ powodem tej sytuacji może być po prostu lekkie zatrucie pokarmowe. To nic groźnego, pod warunkiem oczywiście, że nie utrzymuje się zbyt długo i jest odosobnionym zdarzeniem. W takiej sytuacji możesz postarać się załagodzić sytuację domowymi sposobami. Spróbuj na przykład przez krótki okres czasu nie podawać psu jedzenia, bo dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy to właśnie ono nie szkodzi Twojemu pupilowi. Jeśli okaże się, że pomimo odstawienia pożywienia, zwierzę nadal będzie miało problem z biegunką, to możesz podać mu węgiel leczniczy, który stosuje się także u ludzi w podobnych przypadłościach. Oczywiście pamiętaj o tym, żeby odpowiednio dobrać dawkę, przeliczoną na masę psa.


Jeśli Twoje domowe sposoby zadziałają i biegunka ustąpi, to dobry znak. Oznacza to, że rozwolnienie nie było spowodowane żadną groźną chorobą, a mogło wyniknąć na przykład ze zwykłego zatrucia pokarmowego. Jednak jeśli zauważysz, że silna biegunka cały czas męczy Twojego pupila koniecznie udaj się z nim do weterynarza, bo może to być pierwszy sygnał poważnego schorzenia, na przykład przewlekłej alergii pokarmowej.

Domowe sposoby Innym domowym sposobem, który działa na Ciebie i może okazać się pomocny w leczeniu także Twojego pupila jest podanie mu kleiku z siemienia lnianego. Ten stary sposób, który na pewno stosowała Twoja babcia jest pomysłem na to, jak bez wizyty u weterynarza wyleczyć czworonoga. Wystarczy, że ziarna lnu zalejesz wodą i poczekasz aż zacznie wrzeć. Tak ugotowany kleik można po wystygnięciu podać psu. Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pupil wyczuje, że to nie jego ulubiona kość i nie będzie chciał spróbować podejrzanej masy, nawet jeśli ta mogłaby mu pomóc. Czasem zwierzakom podaje się także czarną herbatę, ale ten napój również może nie zjednać sobie sympatii czworonoga.

Alergie pokarmowe a przyczyny rozwolnienia u psa

Utrzymujące się problemy trawienne, czyli biegunka, a często także towarzyszące jej wymioty są pierwszymi objawami, gdy Twój pupil uczulony jest na jakiś składnik odżywczy. Oczywiście, gdy zdarza się to jedynie raz na jakiś czas to nie powinieneś mieć powodów do niepokoju. Gorzej, gdy rozwolnienie pojawia się często i regularnie, bo to oczywisty znak, że coś dzieje się w organizmie czworonoga. Zaobserwuj wtedy, kiedy biegunka jest szczególnie nasilona. Czy występuje po zjedzeniu określonych produktów? A może zmieniłeś pupilowi karmę, na którą zareagował właśnie w ten sposób. Koniecznie zwróć uwagę na takie symptomy, bo na pewno w trakcie wizyty kontrolnej lekarz weterynarii będzie Cię o to pytał, żeby ustalić przyczynę występowania biegunki. Im bardziej precyzyjnych odpowiedzi mu udzielisz, tym łatwiej będzie mu postawić diagnozę.

pies w kocyku
Specjalna dieta może być rozwiązaniem na nawracające biegunki u psa.

Powody biegunki u psa

Jeśli weterynarz na podstawie przeprowadzonych badań jasno określi, że powodem biegunki i niestrawności u psa jest alergia pokarmowa, to na pewno zaleci zastosowanie specjalnej diety, w której wyeliminowane zostaną wszystkie produkty uczulające zwierzaka. Niewątpliwie zdarzało Ci się kilka razy wrzucić resztki swojego niezjedzonego obiadu do psiej miski. Zapewne chciałeś dla niego jak najlepiej, lecz pamiętaj, że mogło mu to zaszkodzić. Jeszcze gorzej, gdy właśnie na te produkty będzie miał alergię. Nie zapominaj, że pies może być uczulony na takie same składniki spożywcze jak ludzie, więc nie zdziw się, gdy lekarz zabroni podawania ich czworonogowi. Najbardziej alergennymi produktami w diecie Twojego psa mogą być między innymi: wołowina, ryż, drób, ryby, jaja czy zboża. Zwracaj uwagę, co dajesz pupilowi do jedzenia i najważniejsze, jak reaguje na to jego organizm. Nawet jeśli nie masz wcale w zwyczaju dzielić się jedzeniem ze zwierzakiem, to mimo to możesz zauważyć reakcje typowe dla nietolerancji pokarmowej. Może to oznaczać po prostu, że alergen, wywołujący uczulenie znajduje się w karmie. Lekarz weterynarii może w takim wypadku zaproponować zastosowanie tak zwanej diety wykluczającej, która nie będzie zawierała białek, najczęściej wywołujących uczulenie. W tym celu zaleci wprowadzenie do codziennych posiłków takich składników, których Twój pies nigdy nie próbował, na przykład baraniny czy koniny.
Gdy odstawiony zostanie główny alergen, to możesz być pewien, że nowa dieta powinna dać szybkie i widoczne rezultaty. Jeśli tak się nie stanie, może to świadczyć o tym, że Twój pupil zjadł coś niedozwolonego lub powodem nietolerancji są jeszcze inne składniki.

W leczeniu alergii pokarmowej niewątpliwie najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta. Weterynarz powinien dostosować ją odpowiednio do potrzeb Twojego pupila i zalecić dobór odpowiedniej karmy. Obecnie na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które w swoim składzie mają specjalne białka hydrolizowane, mające na celu zmniejszenie uczulenia, a także inne substancje, które powinny pomóc w złagodzeniu przebiegu alergii. Nietolerancja pokarmowa jest dolegliwością, z którą Twój czworonóg może normalnie funkcjonować, jednak będzie potrzebował Twojej opieki i cierpliwości.

Wrażliwy żołądek psów może stanowić duży problem dla ich właścicieli. Jaką karmę wybrać? Karma weterynaryjna dla psa Josera Help pomoże zadbać o zdrowie Twojego pupila:

Biegunka z krwią – leczenie przypadłości

Zwykła biegunka występująca raz na jakiś czas nie jest czymś bardzo groźnym dla Twojego psa. Jak wcześniej napisano, jest wiele przyczyn jej występowania i nie każda oznacza ciężką chorobę. Może to bowiem być zwykłe zatrucie pokarmowe, zła dieta, wirus czy ostatecznie nawet alergia pokarmowa. Chociaż na pewno nie jest to przypadłość przyjemna, to jednak nie powinieneś mieć od razu powodów do niepokoju.
Czasem po prostu rozwolnienie przejdzie samoistnie lub wystarczy kilka sprawdzonych domowych sposób, by je przezwyciężyć. Sytuacja robi się dużo poważniejsza, gdy w takcie biegunki zauważysz krew w stolcu swojego psa. To pierwszy sygnał, że może to być przyczyna jakiejś choroby. W takim wypadku absolutnie nie powinieneś czekać i jak najszybciej udać się do weterynarza. Tylko właściwa diagnoza i dokładne badania będę mogły potwierdzić, z czym zmaga się Twój pies.

Niebezpieczna choroba

Przyczyn może być naprawdę dużo, a jedną z nich – parwowiroza, czyli bardzo niebezpieczna choroba zakaźna psów, która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci Twojego pupila. Wirus, który atakuje przewód pokarmowy psa bardzo szybko daje o sobie znać. Możesz go rozpoznać właśnie po pojawiającej się krwi w stolcu, wymiotach, braku apetytu i ogromnym osłabieniem. Pies, który zarazi się tą chorobą bardzo szybko traci płyny, przez co narażony jest na odwodnienie. W takim przypadku lekarz na pewno zdecyduje o natychmiastowym uzupełnianiu elektrolitów, czyli podłączeniu psa pod kroplówkę lub gdy sytuacja jest mniej poważna o podaniu doustnego antybiotyku, którego celem jest przede wszystkim zatrzymanie biegunki i wymiotów. Również w tym przypadku trzeba postawić na odpowiednią i lekkostrawną dietę, żeby zainfekowany organizm mógł właściwie się zregenerować. To bardzo ważne, jeśli nie chcesz żeby choroba ponownie dopadła Twojego pupila.

Na pewno, gdy zauważysz krew w odchodach swojego psa będziesz się niepokoił. Zresztą bardzo słusznie, ponieważ pojawiająca się krew nigdy nie jest czymś pozytywnym. Taka sytuacja powinna wzbudzić Twoją czujność i od tej chwili musisz bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. Zwróć uwagę na to, jak zachowuje się w trakcie spaceru, jak wygląda jego opróżnianie się, czy ma z tym problem, czy być może zdarza mu się piszczeć w trakcie tej czynności.


Uważaj także na to, co podajesz swojemu psu do jedzenia. Czasami zupełnie nieświadomie możesz zrobić mu krzywdę przez podawanie ludzkiego pokarmu. Chociaż faktycznie psy mogą jeść niektóre produkty, które ty także zjadasz, to jednak wcale nie oznacza to, że będą one mu właściwie służyły. Na przykład, gdy uporczywie będziesz podawał pupilowi wołowinę, a w jego kale nieustannie będzie pojawiać się krew, to jest to niewątpliwy sygnał, że dzieje się coś niewłaściwego. W takich sytuacjach nie zwlekaj, tylko koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zaleci właściwe leczenie.

smutny szczeniak
Bardzo wrażliwe psy potrzebują stałej kontroli swojej diety.

Dieta dla psa z często występującą biegunką

Twój pies często ma biegunkę? Byłeś już z nim u weterynarza i wykluczył on jakąś poważną chorobę? Mimo to na pewno wciąż trudno Ci znieść widok Twojego pupila, którego podczas spacerów notorycznie męczy rozwolnienie. Nic dziwnego, ponieważ każdy właściciel przejmuje się losem swojego czworonoga i za wszelką cenę chciałby oszczędzić mu zbędnego cierpienia lub takich sytuacji, które będą niekomfortowe dla Ciebie, jak i dla pupila. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że niestrawność u psa i biegunka to sygnał organizmu, oznajmiający, że dzieje się coś złego z układem pokarmowym. Na pewno, gdy Ty znalazłeś się w takiej sytuacji, to zdarzało Ci się pomyśleć, że być może zjadłeś coś, co Tobie zaszkodziło. Tak samo może być z Twoim psem. Nawet podczas pobytu na zewnątrz trudno Ci przypilnować go, by na pewno nie zjadał resztek i odpadków– w końcu to tylko pies i trudno mu się oprzeć, gdy na trawniku leży porzucone jedzenie. Najgorsze, że dla Twojego pupila wcale nie będzie miało znaczenia to, że może być popsute, bo po prostu chętnie je zje. Psy przecież nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów.

 

Problemy trawienne

Gdy Twój czworonóg cierpi na problemy trawiennie najlepszym sposobem na to by mu pomóc, jest zmiana diety. To działa podobnie, jak u ludzi – gdy jakieś jedzenie nam szkodzi, eliminujemy je ze swojego jadłospisu. Ta sama zasada sprawdza się także u zwierzaków. Są takie rasy psów, które mają bardzo wrażliwe żołądki, nieprzystosowane do zjadania wszystkich produktów. Zdarzają się też takie czworonogi, które są szczególnie narażone na wystąpienie alergii pokarmowych czy nietolerancji na niektóre składniki.
Pamiętaj więc o tym, że dbając o swojego pupila nie możesz zapomnieć o właściwym pożywieniu dla niego. Pożywienie musi zawierać wiele innych, dodatkowych składników odżywczych, które możesz znaleźć w dobrych jakościowo karmach. Obecnie na rynku masz bardzo zróżnicowany wybór odpowiedniego pożywienia. Musisz go dopasować do potrzeb Twojego pupila, czyli jego masy ciała wieku, a także stylu życia – pies aktywny będzie potrzebował innej karmy niż zwykły „kanapowiec”.
Pamiętaj o najważniejszym, czyli o tym, że za wysoką jakość trzeba czasem dużo zapłacić. Nie ma co ukrywać, że dobra karma, czyli zawierająca dobre gatunkowo mięso będzie po prostu droższa od tych dostępnych w każdym supermarkecie. Takie pożywienie dostaniesz w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych, ale podając je swojemu zwierzakowi będziesz miał pewność, że w pełni dbasz o jego zdrowie. Pomyśl o tym, że dużo łatwiej jest zainwestować w lepszą karmę dla psa niż później jeździć na codzienne wizyty u weterynarza, w przypadku gdy pożywienie złej jakości uszkodziło żołądek Twojego psa. To oczywiste, że karmy gorszej jakości będą dużo tańsze, lecz pamiętaj o tym i miej na uwadze przede wszystkim zdrowie Twojego pupila. Twoim obowiązkiem jest dbanie o niego i zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze. Zbilansowana dieta, oparta na dobrej jakości składnikach to podstawowa zasada, dzięki której możesz mieć pewność, że nie narażasz zdrowia swojego pupila.

Odpowiednia dieta

Na sam koniec warto jeszcze raz zaznaczyć, że długo utrzymujące się rozwolnienie u Twojego psa powinno Cię zaniepokoić.
Najczęściej biegunkę powodują problemy z układem trawiennym i często zdarza się, że możesz ją wyleczyć starymi domowymi sposobami. Bywa jednak tak, że rozwolnienie to efekt alergii pokarmowej Twojego zwierzaka, o której możesz nawet nie wiedzieć. Dopiero lekarz weterynarii będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić czy i na co Twój pupil jest uczulony. Gdy okaże się, że czworonóg ma nietolerancję na jakiś składnik pokarmowy, to niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniej diety z wykluczeniem alergennego produktu. Jeśli zostanie on wyeliminowany, to także intensywna biegunka nie powinna męczyć Twojego psa.
Karma lekkostrawna i dobrej jakości w przypadku psa, który ma problemy trawienne lub jest alergikiem pokarmowym, to najlepsze rozwiązanie dla poprawy jakości życia czworonoga.



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!