W okresie laktacji suka produkuje ogromne ilości mleka, które służą jako pokarm dla szczeniaków. Mleko matki zawiera w sobie niezbędne przeciwciała, które umożliwiają młodym psom prawidłowy rozwój i wykształcenie u siebie odporności. Często maluchy potrafią wyssać od matki nawet 3 litry pożywienia dziennie. Problem może pojawić się wtedy, kiedy okaże się, że z jakichś powodów suka nie ma jego wystarczającej ilości, żeby nakarmić szczeniaki.


Wtedy obowiązek odkarmiania maluchów spada na Ciebie. Na szczęście obecnie w sklepach dostępne są substytuty naturalnego pożywienia w postaci mleka w proszku, które musisz przygotowywać dla młodych psów. Tylko podając ten produkt zapewnisz im zdrowy rozwój i dostarczysz wartości odżywczych, które zawarte są w mleku matki.

Dieta dla szczeniaka – kilka słów o porodzie i żywieniu nowonarodzonych psów

Obowiązkiem każdego hodowcy jest rejestracja w bazie Regionalnego Związku Kynologicznego. Jest to konieczne w celu uniknięcia powstawania nielegalnych hodowli, których założyciele często znęcają się i wykorzystują suki do zbyt częstych porodów. Wszystko oczywiście w celach zarobkowych, ponieważ za młodego pieska, na którego panuje obecnie moda trzeba zapłacić czasem nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych.


Niestety kupując z nielegalnej hodowli psa, nie otrzymujesz żadnej gwarancji jego zdrowia, ponieważ najprawdopodobniej nie zostały przeprowadzone badania kontrolne. Niestety takich miejsc powstaje coraz, więcej a kupujący nie dopytują o stan zdrowia matki szczeniąt. To bardzo poważny błąd, ponieważ gwarancją tego, że mały pies przyjdzie na świat zdrowy i nie obciążony wadami genetycznymi jest dobra kondycja rodziców. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach trzymana była suka w trakcie trwania ciąży, w jaki sposób była karmiona i czy miała przeprowadzane regularne badania u lekarza weterynarii. Od tych czynności zależy w dużej mierze to czy szczenię urodzi się zdrowe, czy będzie miało dostatecznie dużo sił by przeżyć i czy będzie właściwie się rozwijało.


Oczywiście nie każda hodowla niezarejestrowana w Związku Kynologicznym źle traktuje swoje zwierzaki, jednak obecnie prawo zabrania takiego rozmnażania czworonogów. Właśnie dlatego najbezpieczniej jest kupować psa od sprawdzonego i doświadczonego hodowcy, który kynologią zajmuje się z pasji i ma na ten temat dużą wiedzę.

 

Zbilansowana dieta suki

Pamiętaj o tym, że w dobrych hodowlach przygotowania suki do macierzyństwa zaczynają się długo przed zaplanowanym kryciem. Najważniejsze w tym okresie jest dostarczanie aktywności fizycznej, poprzez długie spacery, żeby odpowiednio przygotować sukę do porodu. Niezwykle istotna jest także dobrze zbilansowana dieta, która powinna być bogata we wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Dzięki temu suka nabiera sił i przygotowuje się do karmienia swojego potomstwa.


W ostatnich tygodniach rozpoczyna się u niej przygotowanie do laktacji, więc w tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na białko i składniki mineralne. Pomimo tego, że u suk zdarza się spadek apetytu, to powinieneś podawać jej wysoko skoncentrowaną karmę, która będzie dostarczała dużo energii. Dodatkowo powinna ona być bogata wapń i kwasy tłuszczowe.


Odpowiednia karma dobrej jakości ma bardzo duży wpływ nie tylko na zdrowie suki, ale także na późniejszy rozwój maluchów. Gdy przychodzi ten szczęśliwy dzień i Twoja pupilka zacznie rodzić to bardzo ważne jest, żebyś pamiętał o kilku kwestiach. Przede wszystkim w tym czasie musisz zapewnić jej spokój. Przygotuj specjalny kącik, w którym będzie mogła wydać na świat szczeniaki.


Nie przeszkadzaj jej i nie próbuj za wszelką cenę wyciągać maluchów, ponieważ doskonale poradzi sobie samodzielnie. Czas trwania porodu jest zróżnicowany i najczęściej zależy od wielkości miotu. Zazwyczaj odstępy pomiędzy rodzeniem kolejnych szczeniaków wynoszą od 20 do 30 minut, jeśli jednak małych piesków jest dużo, to suka może robić sobie nawet dwugodzinne przerwy.


Pamiętaj jednak, by w tym czasie nie zostawiać pupilki samej. Obserwuj, czy wszystko przebiega właściwe, a w razie potrzeby bądź gotowy, żeby powiadomić lekarza weterynarii. Po urodzeniu się pierwszego szczeniaka dokładnie osusz go ręcznikiem, udrożnij drogi oddechowe i natychmiast przystaw do sutka matki, by mogło rozpocząć ssanie. Wielu hodowców popełnia błąd, polegający na tym, że zabiera małego psa od razu po urodzeniu i przystawia go z powrotem dopiero, gdy na świat przyjdzie reszta rodzeństwa. Jednak bardzo ważne jest, żeby szczenięta rozpoczęły pobieranie pokarmu niemal od razu po urodzeniu. Jest to niezwykle istotne ze względu na wydzielanie tak zwanej siary z gruczołów mlekowych jedynie kilka godzin po porodzie. Siara jest szczególnie bogata w białka i zawiera przeciwciała, zapewniające ochronę w pierwszych tygodniach życia maluchów.


Niezwykle istotne jest, żeby każdy ze szczeniaków wypił siarę i właśnie dlatego konieczne jest przystawienie go do sutka niemal od razu po urodzeniu. Każde szczenię rodzi się ślepe i głuche, jednak za pomocą węchu bez problemu trafia do sutka matki.


Pamiętaj o tym, by każdemu młodemu psu zapewnić dostęp do sutka matki. Czasem zdarza się bowiem tak, że jedno z rodzeństwa, zazwyczaj te najsłabsze, wypychane jest przez resztę. Postaraj się w takim przypadku przytrzymywać go przy sutku, tak by również miał dostęp do pożywienia.

Wpływ diety na mleko

W pierwszych tygodniach życia suka produkuje ogromne ilości mleka. Dla miotu, zawierającego 8 szczeniąt średniej rasy potrzebne jest nawet kilkadziesiąt litrów, a w trakcie trwania laktacji (czyli około 6-7 tygodni) suka wyprodukuje nawet 3-krotnie więcej mleka, niż wynosi jej masa ciała.
Najwięcej pożywienia pobierają maluchy w pierwszym miesiącu życia, gdy jest to ich jedyna źródło pokarmu. W tym czasie zdarza się, że szczenięta niektórych ras psów wypijają nawet po 3 litry mleka dziennie. Później rozpoczyna się proces dokarmiania czworonogów przez hodowcę, a im zwierzę starsze, tym co raz mniej mleka wypija. Nic więc dziwnego, że w pierwszych tygodniach życia szczeniaków u suki można zaobserwować zwiększonego zapotrzebowanie na energię.


Produkcja mleka dla kilku szczeniaków to nie lada wysiłek, więc niezbędne jest podawanie suce w tym czasie takiej karmy, która zaspokoi jej aktualne potrzeby żywieniowe. Może zdarzyć się także, że po porodzie suka straci apetyt i nie będzie miała ochoty na jedzenie. Jeśli jednak Twoja pupilka jest zdrowa i nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych po urodzeniu maluchów, to najprawdopodobniej apetyt szybko jej powróci. Jeśli jednak zauważysz, że zaczyna ona niepokojące chudnąć, to może być to sygnał, że podawane pożywienie jest zbyt ubogie w składniki odżywcze i nie pokrywa zapotrzebowania suki. W takim przypadku koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci zmianę karmy i dobierze odpowiednią dawkę. Niestety to bardzo poważna sytuacja, ponieważ łatwo może dojść do wyczerpania organizmu, w efekcie którego matka nie będzie miała wystarczającej ilości pożywienia, by wykarmić swoje maluchy.
Nie pozwól, żeby do tego doszło i dieta dla szczeniaka została zaburzona. Mleko pobierane przez szczenięta zapewnia niezbędną ochronę w pierwszych chwilach życia i pozwala na ich prawidłowy rozwój.

Jaka karma będzie najlepsza dla szczeniaka?

Mleko zastępcze a pierwsza karma – jak zmieniają się potrzeby szczeniaków

Niestety czasem zdarza się tak, że suka z różnych przyczyn nie może wykarmić szczeniąt. Powodem może być na przykład zbyt mała ilość wyprodukowanego mleka, problemy zdrowotne lub odrzucenie przez matkę któregoś z maluchów. Jeśli chcesz sprawdzić, czy suka w ogóle ma pokarm w sutkach to musisz delikatnie nacisnąć je i sprawdzić, czy wypłynie mleko. Jeśli tak się stanie to wszystko powinno być w porządku. Musisz jedynie przypilnować, by każdy ze szczeniaków miał dostęp do mleka i zwracać uwagę na to, czy żaden z nich nie jest przez resztę odpychany. Sytuacja komplikuje się, gdy okazuje się, że suka nie ma mleka lub jest go za mało, by wykarmić wszystkie maluchy. W takim przypadku życie szczeniaka będzie zależało od Ciebie.


Bowiem to ty musisz przejąć na siebie odpowiedzialność za dokarmianie małego psa. Konieczne będzie wtedy podanie mu mleka zastępczego, które zapewni mu także natychmiastową dawkę niezbędnych składników odżywczych i przeciwciał, które szczeniak musi przyjmować zaraz po urodzeniu.


Absolutnie nie możesz oszczędzać na tym produkcie, ponieważ jego zadaniem jest dostarczenie wszelkich niezbędnych wartości odżywczych, które pozwolą nowonarodzonym szczeniakom prawidłowo się rozwijać, a także przygotować je do zmiany pożywienia.

Kiedy małe psy będą już odkarmione i zaczną gwałtownie rosnąć, to mleko przestanie im wystarczać, żeby zaspokoić wszelkie potrzeby dojrzewającego organizmu. Dzieje się tak zazwyczaj około 4-5 tygodnia życia szczeniaków i to właśnie wtedy należy rozpocząć proces dokarmiania suchymi granulkami. Należy przyzwyczajać psy do zjadania suchej karmy, ponieważ od tej pory to ona będzie stanowiła podstawę ich codziennej diety. Nie zapominaj, że karma przeznaczona dla szczeniąt powinna być kaloryczna, łatwostrawna i przede wszystkim dostosowana do ich wieku. Warto, żebyś początkowo granulki moczył w wodzie, dzięki czemu będzie łatwiejsza do zjedzenia dla młodych psów, które dopiero uczą się gryźć. Pamiętaj, że nie powinieneś karmić szczeniaków wyłącznie mlekiem zbyt długo. Jest ono odpowiednie tylko w pierwszych tygodniach życia, jednak gdy pies zaczyna rosnąć i rozwijać się, to niezbędne jest zastąpienie go wysokiej jakości karmą, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu będzie nabierał sił i wzmacniał swój organizm.

Mleko zastępcze może okazać się niezastąpione, jeśli matka nie może wykarmić maluchów. Często potrafi nawet uratować życie osłabionym maluchom, które w pierwszych chwilach po urodzeniu bez podania pokarmu mogłyby nie przeżyć.


Pamiętaj jednak, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe, ponieważ młode psy dojrzewają bardzo szybko i z czasem mleko przestanie wystarczać. Kiedy potrzeby dojrzewającego psa będą się zmieniać to niezwykle ważne jest, żebyś postawił wtedy na wysokiej jakości karmę dla szczeniaków, która zaspokoi ich wszystkie potrzeby na składniki odżywcze.

  

Jakie mleko będzie najodpowiedniejsze dla szczeniaka – kilka wskazówek właściwego sposobu karmienia

Nowonarodzony szczeniak, wypijając mleko od matki dostarcza sobie wszelkich, niezbędnych wartości odżywczych, które pomagają mu właściwie rozwijać się i zdrowo rosnąć. Dlatego tak istotne jest, żeby młodych psów nie odstawiać zbyt szybko od sutków rodzicielki. W pierwszych trzech tygodniach życia, szczenię będzie jedynie leżało i wysysało pokarm, żeby nabierać sił. Mleko zawiera bowiem przeciwciała, których zadaniem jest ochrona organizmu młodego psa przed infekcjami i zarazkami.


Bardzo ważne jest, żeby w pierwszych tygodniach życia szczeniak wypijał go jak najwięcej, żeby nabrać odporności. Jak opisano powyżej, czasami zdarza się jednak tak, że matka z jakiegoś powodu nie może wykarmić maluchów. Wtedy najodpowiedniejsze będzie gotowe mleko zastępcze, które pozwoli nie tylko zaspokoić głód szczeniąt, ale dostarczy im wartościowych składników odżywczych. Gotowe mleko zastępcze to także pełnowartościowy i w pełni zbilansowany posiłek. Powinien być bogaty w witaminy A, D i E, a także w wapń i fosfor. Zanim zdecydujesz się na wybór produktu ze sklepowych półek, dokładnie zapoznaj się z etykietą na opakowaniu i wybierz taki, który ma najbogatszy skład.


Jeśli nie masz pewności, jaka dieta dla szczeniaka będzie odpowiednia, skontaktuj się wcześniej z weterynarzem, a on na pewno wskaże Ci na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że szczeniakom absolutnie nie wolno podawać mleka krowiego z kartonika, ponieważ ich młode żołądki nie trawią go. Poza tym dostarcza ono zbyt mało energii i jest ubogie w białka i tłuszcze. Zawiera także duże ilości laktozy, która może wywoływać biegunkę i wymioty.

Pokarm zastępczy dla szczeniaków

Czasem można się spotkać także z tym, że  właściciele psów przygotowują preparaty zastępcze samodzielnie w domu. Jest to nie tylko pracochłonne, ale wymaga także specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dla pewności wybierz jednak te preparaty dostępne w sklepach lub lecznicach, bo będziesz wtedy wiedział, że spełniają one wszystkie wymagania zdrowego i pełnowartościowego pożywienia. Dzięki temu prowadzona dieta dla szczeniaka będzie odpowiednia.

 

Karmienie psa z butelki

Mleko najlepiej jest podawać psu przy pomocy butelki. Szczeniaki mają wrodzony odruch ssania, więc bez większego problemu poradzą sobie z przyjmowaniem pokarmu w tej postaci. Dobrze, żeby początkowo butelka była niewielka – możesz w tym celu użyć tej, która będzie dołączona do mleka zastępczego ze sklepu. Co najważniejsze – pokarm dla psa musi być podawany, co dwie godziny przez całą dobę, a po każdym karmieniu szczeniak powinien się wypróżnić. Proces tak zwanego odkarmiania małego psa może trwać nawet do 3 tygodni. Przez ten okres pobierają pokarm od matki nawet kilkanaście razy dziennie, więc musisz mu zapewnić taką samą ilość w postaci substytutu mleka. Dopiero około pierwszego miesiąca życia będziesz mógł szczeniakowi zacząć podawać suchą karmę.

Ta sytuacja będzie wymagała od Ciebie dużego zaangażowania i poświęcenia, ale pamiętaj, że robisz to, by maluch wyrósł na dużego i zdrowego psa. Nie bez znaczenia są także dziurki od smoczka butelki - nie powinny być za duże, ponieważ szczenię może się zachłysnąć. Równie istotna jest temperatura podawanego posiłku, najlepiej gdyby mleko nie było ani za gorące ani ze zimne, ponieważ w ten sposób najbardziej przypomina te, które maluch wyssałyby od matki.

Odkarmianie butelką małego szczeniaka nie jest skomplikowaną czynnością, jednak będzie wymagała od właściciela poświęcenia czasu i uwagi swoim szczeniakom. Pomyśl, jednak o satysfakcji, którą odczujesz, gdy uda Ci się wykarmić i wychować szczeniaka od dnia jego narodzin. W ten sposób nie tylko uratujesz mu życie, ale także możesz zyskać przyjaciela na całe życie.

 

Pamiętaj! Twoim obowiązkiem, jako właściciela nowonarodzonych szczeniaków jest dopilnowanie, żeby otrzymały jak najlepszą troskę i szanse na prawidłowy rozwój.

Mleko w proszku dla szczeniąt

Mleko zastępcze, które używane jest w trakcie odkarmiania szczeniąt występuje w postaci proszku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Jeśli wybierzesz dobry produkt to trawienie go przez nowonarodzone psy może wynieść nawet 95%.


Mleko w proszku możesz obecnie kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym, a także za pośrednictwem Internetu, co znacznie ułatwi Ci przygotowanie się do sytuacji, w której suka nie będzie mogła samodzielnie wykarmić swoich szczeniaków. Ten produkt sprawdzi się także w przypadku, gdy matka nie przeżyje porodu lub gdy odtrąci swoje maluchy. Wtedy mleko w proszku to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz szanse młodego psa na przeżycie. Ma ono bowiem właściwości pełnowartościowego i odpowiednio zbilansowanego posiłku. Zawiera niezbędne białko, witaminy a także pierwiastki takie jak: miedź, selen i cynk, ponieważ pomagają zwiększyć odporność i wzmacniają układ immunologiczny u szczeniaków.


Obecnie dostępny jest szeroki wybór tego typu produktów, różniących się nie tylko marką, ale przede wszystkim składem. Właśnie dlatego tak ważne jest czytanie dołączonych do opakowania etykiet. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybierasz możliwie najlepszy produkt i najbardziej zbliżony do prawdziwego mleka matki.

Przygotowanie mleka dla szczeniąt

Mleko w proszku powinno być podawane zgodnie z dawką zalecaną na ulotce lub według wskazówek lekarza weterynarii. Pamiętaj o tym, żeby przygotowane mleko podawać szczeniakom w temperaturze pokojowej. Nie zalewaj proszku wrzątkiem, ponieważ karmiąc malucha butelką możesz go oparzyć.


Mleko w proszku jest łatwo rozdrabniane, więc możesz je przygotować tuż przed podaniem szczeniakowi. Ten substytut mleka niewątpliwie będzie niezbędny w Twoim domu, jeśli okaże się, że ciężarna suka nie jest w stanie wykarmić maluchów. Niestety musisz przygotować się na dość duże koszty z tym związane. Jeśli w miocie będzie osiem małych, głodnych szczeniaków do wykarmienia, a każdy z nich wypija dziennie nawet po 3 litry mleka, to weź pod uwagę, ile zapasu mleka w proszku będziesz musiał zrobić. Powinieneś liczyć się zatem z tym, że może to być niemały wydatek, który nadwyręży Twój budżet.


Pamiętaj jednak, ze substytuty pożywienia w postaci mleka w proszku to jedyny sposób, by ocalić życie i wykarmić maluchy, które nie otrzymają pokarmu od matki. Bez Twojej pomocy i stałego dokarmiania nie będą w stanie wykształcić w sobie odporności, niezbędnej do przeżycia.

Podsumowanie

Przygotowania suki do porodu powinny zacząć się na długo przed wyznaczonym terminem. Przede wszystkim musisz zatroszczyć się o stworzenie odpowiedniego kąta dla matki i jej szczeniąt, ale także niezbędne jest, żebyś przygotował się na różne, skomplikowane sytuacje. Zdarza się bowiem, że suka nie produkuje wystarczającej ilości mleka i wtedy Ty będziesz odpowiedzialny za dokarmianie maluchów. Bardzo ważne jest, żebyś miał przygotowane na taką sytuację mleko zastępcze, które występuje w postaci mleka w proszku. Taki produkt zawiera bowiem te same wartości odżywcze, co mleko matki. Podając im ten substytut pokarmu możesz zwiększyć szansę szczeniaków na przeżycie.


Pamiętaj zatem wybierając mleko zastępcze, że powinno być jak najlepszej jakości.