Ile "ludzkich lat" ma Twój pies?
Wbrew powszechnemu przekonaniu rok życia psa nie wynosi tyle, co 7 „ludzkich lat“. Rozwój jest najszybszy w pierwszych dwóch latach życia (średnio nawet 12 lat ludzkich na rok życia psa), a później różni się w zależności od wielkości zwierzęcia: małe psy starzeją się wolniej niż duże. Rasa również determinuje średnią długość życia: pinczery miniaturowe żyją najdłużej, a wilczarze irlandzkie najkrócej. Dieta, ćwiczenia i regularne wizyty u weterynarza są kluczowe dla zdrowia i długowieczności psa. Odpowiednia opieka może pomóc psom cieszyć się pełnią życia i utrzymać zdrowie w każdym wieku.

Przed kilkoma laty bardzo popularne było stwierdzenie, że rok życia psa to mniej więcej tyle, co siedem ludzkich lat. W rzeczywistości przeliczenie psich lat na ludzkie nie jest takie proste. Z najnowszych ustaleń wynika, że wszystko zależy od rasy, wielkości i wagi psa. Jak więc obliczyć wiek psa w ludzkich latach?

 


starszy pies leży na poduszce
Starszy pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi swojego właściciela.

Rasa psa ma znaczenie

Lekarze weterynarii bardzo często szacują, że przeciętny pies żyje ok. 10-15 lat. Jednak istnieją bardzo duże różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Bardzo mały chihuahua może żyć nawet 15 lat, a u dużego i ciężkiego doga niemieckiego szacowaną długość życia określa się na 11 lat. Czasami można spotkać psy małych ras, które osiągają wiek 20 lat, jednak trzeba zaznaczyć, że są to wyjątki. Najstarsza na świecie zarejestrowana suczka dożyła sędziwego wieku 30 lat.

Płeć nie odgrywa jednak żadnej roli w kwestii oczekiwanego wieku psa. Założenia, że psy rasy mieszanej żyją dłużej, również nie są prawdziwe. Tak naprawdę nie ma ogólnej odpowiedzi, ile lat żyją psy, a indywidualne predyspozycje zależą m.in. od stanu zdrowia psa, długości życia rodziców i innych czynników.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie przeciętnej długości życia dla poszczególnych ras:

  • Owczarek niemiecki: od 9 do 13 lat
  • Labrador Retriever: od 10 do 14 lat
  • Golden Retriever: od 10 do 12 lat
  • Dog niemiecki: od 8 do 10 lat
  • Jamnik: od 12 do 16 lat
  • Border Collie: od 10 do 17 lat
  • Dalmatyńczyk: od 10 do 13 lat
  • Buldog francuski: od 10 do 12 lat
  • Chihuahua: od 12 do 20 lat
  • Mops: 12 do 15 lat
  • Owczarek australijski: od 12 do 15 lat

Z badań przeprowadzonych przez Mitchell AR. nad długością życia poszczególnych ras psów wynika, że rasa psa mogąca poszczycić się najdłuższą średnią życia (14,9 roku) to pinczer miniaturowy. Natomiast rasa, której średnia długość życia wynosi najmniej (6,2 roku) to wilczarz irlandzki. Te przykłady na wprost pokazują zależność pomiędzy wielkością psa a jego długością życia.


Ile „ludzkich lat” ma Twój pupil?

Poniższa tabela umożliwi Ci szybkie oszacowanie ile mniej więcej lat „ludzkich” ma Twój pupil. Średnio do drugiego roku życia wszystkie psy rozwijają się z podobną prędkością. Później zakłada się, że dla małych psów jeden rok to 5 „ludzkich” lat, dla średnich – 6, a dla dużych – 7. Najważniejszym aspektem jest tutaj wielkość czworonoga.

 

 

Wiek człowieka ( w latach)

 

Wiek psa

Mały pies

Średni pies

Duży pies

2 miesiące

2

2

2

4 miesiące

6

6

6

6 miesięcy

10

10

10

8 miesięcy

12

12

12

10 miesięcy

14

14

14

1 rok

16

16

16

1,5 roku

20

20

20

2 lata

24

24

24

3 lata

29

30

31

4 lata

34

36

38

5 lat

39

42

45

6 lat

44

48

52

7 lat

49

54

59

8 lat

54

60

66

9 lat

59

66

73

10 lat

64

72

80

11 lat

69

78

87

12 lat

74

84

94

13 lat

79

90

101

14 lat

84

96

108

15 lat

89

102

115

16 lat

94

108

122


Wiek psa na „lata” – kiedy pies dojrzewa, a kiedy zaczyna się starzeć?

Każdy pies jest inny, dorasta w nieco innym tempie i inaczej się rozwija. Można jednak założyć, że roczny pies odpowiada rozwojem 16-letniej osobie. Nie da się jednak tego wymiernie obliczyć, ponieważ tak jak ludzie, tak i psy – każdy z nich jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny.

Zdrowe psy żyją dłużej!

Warto podkreślić, że istnieje wiele czynników, które wpływają na długość i jakość życia Twojego pupila. Każdy właściciel czworonoga może pozytywnie kształtować otoczenie swojego psa w tak, aby zapewnić mu dużo aktywności, radości i zadbać o jego zdrowie. O co powinien zadbać właściciel?

  • Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do potrzeb, rasy i wieku psa
  • Odpowiednio dopasowana do rasy i wieku karma
  • Regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii
  • Wsparcie i opieka weterynaryjna w przypadku chorób i schorzeń
  • Czułość i zaangażowanie w relację z pupilem


Czynniki, które wpływają na długość życia psa

Oczywiste jest, że każdy właściciel czworonoga chce, aby ten towarzyszył mu przez długie lata. Wspólne lata to czas pełen miłości, radości i zabawy. Jakie czynniki – poza omówionymi już rasą i wielkością psa – wpływają na długość jego życia?

Genetyka

Geny odgrywają niezwykle istotną rolę w kwestii długości życia psów. Nie można oczywiście zmienić materiału genetycznego, który Twój pupil odziedziczy po swoich rodzicach, jednak podczas wyboru hodowli warto zapytać o szczegóły dotyczące rodziców Twojego przyszłego przyjaciela. Profesjonalni hodowcy zawsze mają możliwość udostępnienia tego typu informacji. Wybór właściwej hodowli, która regularnie bada swoje psy, posiada atesty i certyfikaty minimalizuje ryzyko chorób genetycznych. Niestety zdarzają się także mutacje, więc to, że rodzice Twojego psa byli zdrowi, nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji, że Twojego pupila nie dotknie żadna choroba genetyczna.

Dlatego też ani w schronisku, ani w hodowli nikt nie może obiecać Ci, że konkretny pies zawsze będzie zdrowy. Warto jednak podkreślić, że nie każda mutacja genetyczna musi mieć silne działanie na zdrowie i życie psa. Niektóre z nich mogą tylko powodować konieczność częstszych kontroli weterynaryjnych.

 

Żywienie dostosowane do potrzeb

Podobnie jak w przypadku ludzi, zdrowa dieta pozytywnie wpływa na jakość i długość życia psa. Wysoka jakość karmy dla psów odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu odporności i witalności naszych pupili. Zbilansowana dieta powinna składać się z wysokiej jakości źródeł białka i węglowodanów, a także wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Warto podkreślić, że jakość karmy wpływa bezpośrednio na długość życia psa. Jeśli zapewnisz mu wysokiej jakości pożywienie, to jego kości, mięśnie i narządy wewnętrzne przez długi czas będą w najlepszej formie.

Jak wykazały badania, psy z nadwagą lub otyłością żyją dużo krócej niż psy o wadze w normie. W niektórych przypadkach oczekiwana długość życia skraca się nawet o 2 lata! Nadmierna waga obciąża organizm czworonogów, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów i cukrzycy. Otyłość może powodować także choroby układu krążenia.

Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz serwować swojemu psu żadnych smakołyków. Rozpieszczaj go najlepszymi przysmakami, jednak nie przekraczaj dziennych zalecanych porcji. Jeśli Twój pies zmaga się z nadwagą należy zmniejszyć ilość karmy lub zmienić ją po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Wybierz pyszną karmę odpowiednio dopasowaną do wieku i potrzeb Twojego przyjaciela:

Regularne kontrole weterynaryjne

Niezależnie od tego, czy Twój pies jest zdrowy, ma nadwagę, czy obciążenie chorobami genetycznymi – regularne kontrole weterynaryjne chronią jego zdrowie i zapewniają wczesne wykrycie groźnych schorzeń. Nawet zdrowe i bardzo aktywne zwierzęta powinny regularnie poddawać się kontroli weterynaryjnej i systematycznym szczepieniom i odrobaczeniom, które chronią przed różnymi infekcjami. Kompleksowa opieka weterynaryjna pomoże Twojemu pupilowi osiągnąć sędziwy wiek w zdrowiu i dobrym humorze.

Odpowiednia aktywność fizyczna

Psy z natury są raczej aktywnymi zwierzętami, dlatego zawsze powinny móc aktywnie spędzać czas. Podstawą takiej aktywności są oczywiście długie spacery, które sprawiają, że układ mięśniowo-szkieletowy Twojego pupila działa prawidłowo – nawet w podeszłym wieku.

Jeśli Twój pies ma bardzo duże potrzeby ruchu, dobrym pomysłem może okazać się sport dla psów lub popularna aktywność, jaką jest bieganie z psem. Ruch jest ważny nie tylko dla jego mięśni, ścięgien i kości, ale także chroni jego serce i układ krążenia. Odpowiednia aktywność fizyczna zapobiega powstawaniu złogów w jego naczyniach, a dodatkowo pomaga osiągnąć równowagę psychiczną. Nawet niewielkie rasy psów powinny dziennie spędzać minimum 2-3 godziny na poznawaniu otoczenia, intensywnych zabawach lub bieganiu.


Podsumowanie

Psie lata w przeliczeniu na ludzkie nie zawsze oddają faktyczny stan zdrowia i rozwoju konkretnego psa. Warto jednak zaznaczyć, że długość życia psów zależy w dużej mierze od stanu ich zdrowia, jakości karmy, aktywności fizycznej i innych czynników zewnętrznych. Posiadanie czworonożnego przyjaciela, to nie tylko przyjemności, ale także całe spektrum obowiązków, których wraz z wiekiem psa jest coraz więcej. Bez względu na to czy Twój pies jest małym szczeniakiem, czy dojrzałym seniorem – z pewnością zasługuje na dużo miłości, czułości i czasu spędzanego z Tobą.

Wiek psa w ludzkich latach - pytania i odpowiedzi:

1.  Jak prawidłowo obliczyć wiek psa w ludzkich latach?

Wiek psa w ludzkich latach oblicza się, biorąc pod uwagę rasę i wielkość psa. Pierwsze dwa lata życia psy rozwijają się najszybciej, a potem starzeją się w różnym tempie — małe rasy wolniej niż duże. W artykule znajduje się tabela, która dokładnie określa wiek psa w ludzkich latach. 

2. Czy rasa psa wpływa na jego długość życia?

Tak, rasa psa ma znaczący wpływ na przewidywaną długość życia. Na przykład, pinczery miniaturowe mają tendencję do dłuższego życia, podczas gdy wilczarze irlandzkie żyją zazwyczaj krócej. 

3. Jakie czynniki wpływają na długowieczność psa?

Długowieczność psa zależy od wielu czynników, w tym od genetyki, diety, poziomu aktywności fizycznej oraz regularnej opieki weterynaryjnej. Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!


Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!