Problemy układu kostnego psa

Problemy stawowe u psów są powszechne, dotykając szczególnie starszych zwierząt oraz niektóre rasy. Objawy mogą obejmować kulawiznę, unikanie dotyku i trudności w poruszaniu się. Przyczyn takiego stanu jest wiele, w tym starzenie się, dysplazja, predyspozycje genetyczne oraz nadwaga. Choć nie ma lekarstwa na artrozę, odpowiednia suplementacja, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także właściwie zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy. Suplementy takie jak MSM, glukozamina, chondroityna oraz omułek zielonowargowy są polecane w leczeniu problemów stawowych.

Chore stawy u psa to bardzo rozpowszechnione zjawisko, dotykające szczególnie często starsze zwierzęta oraz rasy genetycznie obciążone, także w wieku szczenięcym. Aby pomóc kulejącemu pupilowi, właściciele sięgają często po lek przeciwzapalny i przeciwbólowy na stawy dla psa. Ale na rynku dostępne są również naturalne suplementy i alternatywne preparaty, które nie niszczą nerek i wątroby. Co na stawy dla psa?

Chore stawy u psa: objawy

Zapalenie lub zwyrodnienie stawów u psa najczęściej powoduje ból – przewlekły lub ostry. Pies może kuleć, odciążać bolesną łapę i nie pozwalać się w nią dotknąć. Dotknięta uszkodzeniem stawu kończyna może być także opuchnięta i gorąca. Typowym objawem psiej artrozy są również problemy ze wstawaniem i chodzeniem po schodach. Po spoczynku zwierzę podnosi się z dużym trudem i porusza sztywno i nieporadnie. Pies, kiedyś dynamiczny i skoczny, już nie wskakuje na ulubiony fotel, ma problemy z wejściem do samochodu, jest mniej aktywny i nie przejawia chęci do zabawy, leżąc często osowiale na swoim posłaniu i wylizując lub ogryzając okolice dotkniętych bólem stawów. W ruchu jego stawy wydają niepokojące odgłosy.

Pamiętaj Jeśli Twój pies podczas spaceru zaczął utykać, najpierw sprawdź, czy nie skaleczył sobie łapy lub nie ma między poduszkami kamyczka, rzepu czy kłosa zboża, a w zimie kawałka lodu.
 

Przyczyny chorób stawów u psa

Chore stawy u psa to problem, który dotyka bardzo licznych czworonogów, a przyczyn zapaleń i zwyrodnień kośćca jest wiele.

Najczęstsze to:

  • starcze zwyrodnienia
  • zaburzenia rozwojowe jak dysplazja bioder czy stawu łokciowego
  • wrodzone choroby lub predyspozycje genetyczne
  • zaburzenia kostnienia w chrząstce stawowej u ras dużych (osteochondrosis dissecans)
  • martwica głowy kości udowej u ras małych
  • osteoporoza u szczeniąt lub młodych psów
  • zaburzenia metaboliczne, np. dna moczanowa
  • problemy hormonalne, nadczynność przytarczyc
  • nadwaga i otyłość
  • intensywne lub niewłaściwe obciążenie stawów
  • urazy mechaniczne, np. złamania z uszkodzeniem stawu
  • toksyny
  • operacje stawów
  • nowotwory
  • zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa
  • choroby zakaźne i autoimmunologiczne
  • nieprawidłowe odżywianie
  • nieprawidłowe leczenie

zapalenie stawów u psa
Zapalenie stawów może powodować przewlekły i uciążliwy ból u psa.

Problemy ze stawami przychodzą po cichutku

Największym wyzwaniem w przypadku problemów ze stawami u psa – pomijając urazy mechaniczne - jest ich niezauważalność w początkowym przebiegu choroby. Zwierzę czując ból instynktownie go ukrywa, uniemożliwiając właścicielowi odpowiednio wczesną reakcję na pierwsze oznaki zapalenia lub zwyrodnienia. Zanim pies zacznie okazywać ból, kulejąc, unikając dotyku, odciążając którąś z kończyn lub koślawo chodząc czy z widocznym trudem wstając, zmiany w stawach są już zwykle dość zaawansowane.


Suplementy na stawy dla szczeniaka: lepiej dmuchać na zimne

Preparat na stawy dla szczeniaka z problemami rozwojowymi może pozytywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój kośćca. Wszystko zależy od rasy, masy ciała i stopnia zaawansowania wad. Jeśli zauważysz oznaki kulawizny, wady postawy bądź inne objawy choroby ortopedycznej, jak problemy z chodzeniem czy wstawaniem lub zmniejszoną aktywność fizyczną, koniecznie zwróć się do weterynarza. Jeśli posiadasz szczenię rasy genetycznie obciążonej chorobami stawów, warto jest podawać mu odpowiednie suplementy profilaktycznie. Do ras, które szczególnie ich potrzebują, należą m.in.: owczarki niemieckie, dogi niemieckie, nowofundlandy, bernardyny oraz amstaffy i labradory.

Syndrom Wobblera Syndrom Wobblera, inaczej spondylomieliopatia szyjna, jest zespołem niestabilności kręgów szyjnych i występuje głównie u dużych ras psów, przede wszystkim u dogów niemieckich i dobermanów. Nieprawidłowa budowa anatomiczna kręgów szyjnych i przestrzeni międzykręgowych powoduje ucisk na rdzeń kręgowy i może być spowodowana szybkim tempem wzrostu, niewłaściwym żywieniem, urazami lub uwarunkowaniami genetycznymi.




Artroza u psów to choroba cywilizacyjna

Zwyrodnienie stawów stało się już psią chorobą cywilizacyjną, bo statystycznie cierpi na nią co piąty pies. To bolesne schorzenie niezależne jest od wielkości czy rasy zwierzęcia, a raczej od jego budowy i wagi ciała. Może być wywołane nadmiernym obciążeniem, zbyt intensywnym, powtarzającym się długi czas wysiłkiem lub nieprawidłowym funkcjonowaniem stawu. Artroza to nic innego niż zużycie stawów, wywołujące chroniczne zapalenie, spowodowane zużyciem struktur wchodzących w skład stawu – od kości poprzez więzadła aż po mięśnie. Uszkodzona chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, bardziej porowata, nierówna i mniej elastyczna, a jej zanikanie wywołuje ból, bo kości coraz bardziej ocierają się o siebie. Często zmniejsza się także produkcja płynu stawowego z powodu utrzymującego się stanu zapalnego stawów lub predyspozycji genetycznej. Zużycie może dotyczyć każdego stawu, dotyka jednak głównie te najbardziej obciążone – łokcie, kolana, stawy skokowe oraz biodra. Artroza zazwyczaj nie zostaje wykryta i zdiagnozowana na czas i nie jest uleczalna. Im szybciej zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na długie i bezbolesne życie dotkniętego chorobą psa.

Ciekawostka Artroza to pojęcie ze starogreckiego, składające się ze słowa „artron” – czyli staw i końcówki „-oza”, oznaczającej zmiany degeneracyjne. W medycynie tym mianem określany jest stan eksploatacji stawów wykraczający ponad typowe dla danego wieku zużycie.
 

Rodzaje artrozy

Artroza może mieć rozmaite podłoże, a zależnie od przyczyny medycyna rozróżnia artrozę pierwotną i wtórną. Pierwotna występuje w psów bardzo rzadko i nie jest konsekwencją innych schorzeń, lecz nieprawidłowego żywienia lub zaburzeń metabolicznych. Artroza wtórna jest znacznie częstsza i charakteryzuje się zużyciem stawu na skutek innych chorób, na przykład na skutek dysplazji czy nieleczonych stanów zapalnych.
 


Artroza a artretyzm

Choć brzmią podobnie i mają związek z kośćmi, więzadłami i stawami, artroza i artretyzm to dwie różne choroby. Mają wiele identycznych objawów, między innymi sztywność stawów i ból, ale różnica między nimi jest dość istotna. Artretyzm – lub inaczej dna czy skaza moczanowa – to przewlekłe zaburzenie przemiany materii, które prowadzi do zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi psa. Kryształy kwasu moczowego zaczynają gromadzić się w stawach, kaletkach i ścięgnach, ale i w nerkach. Prowadzi to do miejscowych stanów zapalnych i silnego bólu stawów. Na dnę moczanową zapadają często psy od 5 roku życia, karmione nadmierną ilością białka zwierzęcego, czyli mięsa, podrobów, kości i gryzaków. Artroza zaś – najczęściej występujący typ zapalenia stawów – spowodowana jest „zmęczeniem materiału”, czyli zużyciem chrząstki stawowej, a z czasem także wiązadeł.


Artroza a artritis

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, zwykle długo się u psów rozwija się i obejmuje związane z zużyciem uszkodzenie chrząstki stawowej. Torebka stawowa ulega wtedy często zmniejszeniu lub pogrubieniu, a tkanka kostna narasta. Zmienia się także płyn maziowy, co z czasem ogranicza funkcje stawu i wiąże z bólem.
Natomiast artritis, czyli zapalenie stawów to stan, wywołany między innymi infekcją bakteryjną, np. boreliozą czy chorobą immunologiczną, taką jak reumatyzm. Ostry stan zapalny charakteryzuje się zaczerwienieniem, opuchlizną, lokalnie podwyższoną temperaturą i wysiękiem, czyli nagromadzeniem płynu. Nieleczone zapalenie stawów prowadzi najczęściej do ich trwałego uszkodzenia– czyli choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wybierz najlepszą karmę, która wspiera zdrowie Twojego pupila:


Nadwaga: największy wróg psich stawów

Niezależnie od wieku i predyspozycji genetycznych otyłość i nadwaga to największy wróg psich stawów. Zbędne kilogramy powodują zmniejszenie aktywności fizycznej, osłabiając cały organizm, w tym również i stawy. Pies ma gorszą kondycję i jest słabszy, więc mniej się porusza, co prowadzi do zesztywnienia stawów, które w ruchu zaczynają sprawiać mu ból. Jednocześnie zbyt wysoka waga prowadzi u psa do obciążenia stawów i nadmiernej ich eksploatacji, co skutkuje mechanicznym zużyciem struktur.
Pamiętaj Jeśli Twój pies ma problem z nadwagą, jak najszybciej rozpocznij proces odchudzania. Pomijając inne choroby, zbędne kilogramy prowadzą do nadwyrężenia i nadmiernego zużycia stawów.

Diagnostyka chorób stawów u psa

Poza niezbędnym badaniem krwi, które może dostarczyć informacji o stanach zapalnych, weterynarz sprawdza przede wszystkim stan stawów metodą palpacyjną, oceniając ich zdolność motoryczną, tj. otwieranie, rozciąganie i zginanie oraz miejsca cieplejsze lub opuchnięte. Sprawdza również sposób poruszania psa w wolnym i szybkim tempie. Niezbędne jest także wykonanie zdjęć rentgenowskich okolic danego stawu, które pozwalają ocenić położenie i stan kości stawowej, a także zmierzyć chrząstkę.


Leczenie chorób stawów

Tabletki przeciwbólowe dla psa na stawy oraz leki przeciwzapalne często wydają się jedynym rozwiązaniem, ale na rynku istnieje już bardzo wiele alternatywnych specyfików, które bez skutków ubocznych potrafią pomóc czworonogom w cierpieniu. Wzmacniają one proces odbudowy kości, wykorzystując między innymi substancje, które jako budulec zwierzęcych tkanek naturalnie występują w psim ciele. Coraz częściej przepisywane są kombipreparaty, zawierające kilka sprawdzonych substancji czynnych. Nie ma co prawda możliwości zapobiegania czy leczenia wad wrodzonych, jak dysplazje stawów, można jednak znacząco zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową dzięki dobrym suplementom, odpowiedniej diecie i dopasowanym ćwiczeniom, a dopiero w ostateczności także lekom przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Suplementy na stawy dla psa

Do najbardziej efektywnych środków stosowanych w leczeniu bolesnych stawów u psa należą:

  • MSM
  • glukozamina i chondroityna
  • małż zielonowargowy
  • kwasy omega 3
  • kwas hialuronowy
  • kolagen
  • CBD
  • czarci pazur (Harpagophytum procumbens)
  • Boswellia serrata
  • kurkuma
  • awokado
  • wiązówka błotna
  • pokrzywa
  • imbir
  • ostropest plamisty
  • kadzidłowiec

MSM: siarka dobra na stawy

MSM, czyli metylosulfonylometan to organiczny związek siarki, konieczny do przeprowadzania wielu decydujących procesów życiowych. Znana również jako dimetylsulfon substancja znajduje się niemal w każdej komórce i bierze udział w syntezie aminokwasów, enzymów, przeciwciał oraz glutationu, który jest silnym antyoksydantem. Wraz z wiekiem zawartość MSM w organizmie psa spada, dlatego zaleca się suplementację. Naturalnymi źródłami związku są cebula i czosnek, ale tych psy mogą jeść tylko w bardzo ograniczonych ilościach. MSM występuje także w nasionach słonecznika, soi, owocach morza oraz świeżych warzywach i owocach, ale w stanach chorobowych jak zapalenie czy zwyrodnienie stawów zaleca się skoncentrowane suplementy. Metylosulfonylometan ma szerokie zastosowanie również wśród ludzi, przyjmowany najczęściej przez sportowców z uwagi na jego korzystne działanie na stawy i działanie przeciwbólowe.

Działanie MSM

  • wzmacnia ciągłość tkanki łącznej, czyli ścięgna, więzadła i mięśnie
  • wzmacnia skórę, sierść i pazury
  • działa przeciwzapalnie
  • redukuje ból
  • zwiększa odporność organizmu
  • pomaga redukować blizny i przyspiesza gojenie się ran
  • przyśpiesza metabolizm

Glukozamina i chondroityna: mocny duet

Glukozamina i chondroityna to najczęściej stosowane suplementy w terapii chorób stawów u psów. Glukozamina to aminocukier, wchodzący w skład tkanki łącznej, mazi stawowej i chrząstki stawowej. Występuje także w pancerzu i mięsie skorupiaków, np. krewetek, krabów czy raków. Substancja wspomaga naprawę chrząstki, łagodzi bóle stawów i poprawia ich funkcjonowanie. Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozoaminoglikanów i jednym z głównych składników chrząstki stawowej. Znana też jako siarczan chondroityny substancja odpowiada za likwidowanie tarcia pomiędzy stykającymi się ze sobą elementami stawu. Suplementy na stawy dla psa, zawierające glukozaminę i chondroitynę potrzebują zwykle około 6 tygodni, aby rozwinąć działanie i rozpocząć regenerację chrząstki. Zwierzęta dobrze tolerują takie preparaty i powinny przyjmować je do końca życia.


Omułek zielonowargowy: maoryska tajemnica mocnych kości

Omułek zielonowargowy to rodzaj jadalnych małży występujących wzdłuż wybrzeży Nowej Zelandii. Od innych małż rożni się zielono-brązowym zabarwieniem pancerza i pokaźną wielkością, osiągającą nawet do 24 cm długości. Odkrycie zbawiennego działania omułka na stawy zawdzięczamy Maorysom, czyli autochtonicznym mieszkańcom Nowej Zelandii, którzy praktycznie nie znają chorób stawów czy bólów kręgosłupa. Przeprowadzone badania wykazały, że ważnym składnikiem ich diety są właśnie zielone skorupiaki, które teraz stały się cennym preparatem o prozdrowotnych i leczniczych właściwościach. Wytworzony z małży proszek ma wysoką zawartość glikozaminoglikanów (GAG), które są kluczowym składnikiem chrząstki oraz mazi stawowej. Preparat zawiera również białka i tłuszcze, w tym ETA, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Suplement z zielonej małży jest ponadto bogaty w nienasycone kwasy omega-3, zmniejszające stany zapalne w organizmie, a liczne pierwiastki i minerały poprawiają gęstość kości i wpływają na budowę tkanki łącznej.

Działanie omułka zielonowargowego:

  • odbudowuje chrząstkę i maź stawową
  • zwiększa ich sprężystość i elastyczność
  • zwiększa ruchomość stawów
  • działa przeciwzapalnie
  • uśmierza ból mięśni i obrzęk

Problemy ze stawami u psa
Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na długie i bezbolesne życie psa.

Omega–3: wszechstronny pomocnik

Kwasy tłuszczowe omega-3 wchodzą w skład każdej błony komórkowej psiego organizmu, dlatego ich niedobór może przyczyniać się do rozwoju nie tylko schorzeń stawów u psa, ale niemal każdej innej choroby. Również nieodpowiednia proporcja kwasów omega-3 do omega-6 powoduje obniżenie ochrony komórek przed wolnymi rodnikami, a to znacznie zwiększa ryzyko stanów zapalnych. Kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne i powinny być nieodłącznym elementem diety psów z chorobami stawów i u starszych zwierząt, a w mniejszych ilościach profilaktycznie również u osobników dorosłych. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w pochłanianiu wysięków, powstających na skutek zapalenia.


Kolagen: niezbędny składnik chrząstki stawowej

Kolagen to białko i podstawowy budulec tkanki łącznej, który w organizmie występuje w różnej formie. Dla stawów najważniejszy jest kolagen typu II, wchodzący w skład chrząstki stawowej. Suplement z hydrolizowanego kolagenu w diecie dostarcza niezbędnych aminokwasów do jego syntezy, co pozwala utrzymać prawidłową kondycję kości oraz chrząstek stawowych. Niezbędne w syntezie kolagenu są także witamina C i mangan, które również wchodzą w skład preparatów na stawy u psa.


Kwas hialuronowy: zastrzyki lub roztwór doustny

Kwas hialuronowy to główny składnik mazi stawowej, który pokrywa powierzchnie chrząstki i korzystnie wpływa na ruchomość stawu. Jako suplement zwiększa ilość i lepkość mazi, niwelując tarcie w stawie. Pośrednio wpływa również na odpowiednie nawodnienie chrząstki i hamuje powstawanie substancji, powodujących jej niszczenie. Najpopularniejsze są zastrzyki z kwasu hialuronowego, na rynku dostępne są jednak także roztwory doustne.


Suplementy na stawy dla psa seniora

Suplementy na stawy warto podawać każdemu starszemu psu, niezależnie od genetycznych predyspozycji rasowych. Nawet jeśli Twój senior nie kuleje, nie oznacza to, że nie odczuwa dyskomfortu lub bólu. Większość psów wszak intuicyjnie ukrywa oznaki słabości, a wraz z wiekiem – nie inaczej niż u ludzi - spada intensywność syntezy białek w organizmie, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Podawanie odpowiednich suplementów zapewni psom szczęśliwszą starość.


Na psie stawy: tabletki, proszek, płyn czy maść?

W wyborze preparatu na stawy dla psów ważna jest też jego forma. Na rynku dostępne są tabletki, proszki, syropy i maści, a także smakowite przekąski. Dokonaj wyboru postaci suplementu zależnie od indywidualnych upodobań czworonoga. Proszki i płyny są zwykle nieskomplikowane w stosowaniu, bo miesza się je bezpośrednio z karmą. Również ciasteczka cieszą się dużą popularnością, bo nie ma problemów z ich podawaniem. Istnieją suplementy wieloskładnikowe oraz te o bardzo prostym składzie, różnią się one także ilością substancji czynnych.
Ważne Przy wyborze formy suplementu nie kieruj się ceną, lecz jakością surowców, z jakich produkowane są preparaty. Liczy się tu także kraj pochodzenia oraz sposób produkcji.


Zastrzyki na stawy dla psa: PRP

PRP (Platelet Rich Plasma), czyli aplikacja osocza bogatopłytkowego to procedura stosowana od niedawna w leczeniu uszkodzeń i zmian degeneracyjnych stawów, kości i tkanek miękkich. Jest zalecana dla psich pacjentów, u których nie udało zatrzymać się procesów zapalnych i złagodzić bólu. Osocze bogatopłytkowe PRP jest koncentratem trombocytów w niewielkiej ilości osocza. Trombocyty, biorące udział w procesach krzepnięcia krwi, uwalniają również tzw. czynniki wzrostu odpowiedzialne za proces gojenia, pobudzając komórki do intensywnej migracji w miejsce uszkodzenia tkanek. Po uwolnieniu czynników wzrostu płytki zawarte w PRP syntetyzują i wydzielają dodatkowe ich ilości jeszcze przez tydzień. Po tym czasie trombocyt obumiera, a funkcje stymulacji gojenia przejmują inne komórki macierzyste organizmu. To zabieg stosunkowo mało inwazyjny, zwłaszcza w obliczu grożącej operacji. W procedurze PRP nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.






Ruch na stawy u psa: nie rezygnuj ze spacerów

Problemom ze stawami u psa często nie można zapobiec, zwłaszcza, jeśli Twój pupil należy do rasy genetycznie obciążonej dysplazją lub zwyrodnieniem stawów. Oprócz odpowiednich suplementów to przede wszystkim odpowiednia dawka wysiłku fizycznego może znacznie opóźnić chorobę, a po wystąpieniu pierwszych objawów zdecydowanie złagodzić skutki. Najczęstszym błędem właścicieli jest bowiem unikanie ruchu, aby oszczędzić bólu czworonogowi. Ale bezruch sprzyja dodatkowemu zesztywnieniu stawów i na dłuższą metę wzmaga zwyrodnienie. Najlepsze są ćwiczenia budujące masę mięśniową oraz niezbyt wymagający, ale efektywny i regularny wysiłek, taki jak chodzenie na smyczy, wolny bieg, pływanie oraz ćwiczenia na bieżni.
Ważne, aby ćwiczenia odbywały się regularnie i nie zapominaj o rozgrzewce, która zapobiega kontuzjom i przygotowuje stawy do pracy. Nie forsuj psa, wybierając krótsze trasy, ale spaceruj częściej. Koniecznie unikaj zabaw w łapanie piłeczek lub frisbee, bo mocno obciążają psie stawy.


Czy chorym stawom można zapobiec?

Genetycznie uwarunkowanemu zapaleniu lub zwyrodnieniu stawów u psa, obejmujących około połowę zachorowań, zapobiec nie sposób, ale można zmodyfikować pewne rzeczy w dniu codziennym, aby problemy ze stawami pojawiły się jak najpóźniej i w lekkiej formie. Warto regularnie robić psu badania krwi oraz – mniej więcej co dwa lata - prześwietlenia stawów. Zadbaj o zdrową dietę i regularną dawkę aktywności, bo silne mięśnie poprawiają stabilizację stawów, co zmniejsza ryzyko urazów i uszkodzeń, prowadzących później do zwyrodnień. U szczeniąt i młodych psów unikaj wysokich skoków - również do i z auta - treningu agility czy zabawy z frisbee, a najlepiej także chodzenia po schodach.


Dieta u psa z chorymi stawami

Chore stawy u psa skutkują zmniejszoną aktywnością fizyczną, jeśli więc Twój pupil ma nadwagę, nie powinieneś liczyć na to, że zrzuci zbędne kilogramy podczas biegania. Prawidłowa waga ciała jest przy chorych stawach bezwzględnie ważna, dlatego wybierz dietę najwyższej jakości, lekkostrawną i wysokoprzyswajalną, wzbogaconą dobrymi olejami, np. konopnym, z ogórecznika czy czarnuszki.

Podsumowanie

Problemy ze stawami u psa to schorzenia, których nie można wyeliminować terapeutycznie, można jednak złagodzić niepożądane objawy i zapewnić psu długie życie bez bólu. Naturalne suplementy i metody medycyny alternatywnej, stosowane z powodzeniem również u ludzi, cieszą się coraz większą popularnością, zastępując bogate w skutki uboczne klasyczne metody leczenia środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Chore stawy u psa — pytania i odpowiedzi

1. Jakie są najczęstsze objawy problemów ze stawami u psów?

 Najczęstsze objawy to kulawizna, unikanie dotyku, trudności w poruszaniu się, opuchlizna i wyraźny ból podczas dotykania dotkniętego obszaru. 

2. Jakie są główne przyczyny problemów stawowych u psów? 

Do głównych przyczyn należą starzenie się, dysplazja, genetyczne predyspozycje, nadwaga, urazy mechaniczne, a także nieprawidłowe odżywianie. 

3. Czy istnieje lekarstwo na artrozę u psów?

Nie ma lekarstwa na artrozę, ale odpowiednie suplementy, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zbilansowana dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc złagodzić objawy. 

4. Jakie suplementy są polecane dla psów z problemami stawowymi?

Polecane suplementy to MSM, glukozamina, chondroityna oraz omułek zielonowargowy, które wspomagają zdrowie stawów. 

5. Czy aktywność fizyczna jest ważna dla psów z problemami stawowymi?

Tak, regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania zdrowia stawów, choć należy unikać nadmiernego obciążenia stawów. 

6. Co zrobić, jeśli pies podczas spaceru zacznie utykać?

Najpierw sprawdź, czy pies nie skaleczył sobie łapy lub nie ma obcych ciał między poduszkami. Jeśli problem utrzymuje się, skonsultuj się z weterynarzem. 

7. Jak zapobiegać problemom stawowym u psów?

Regularne badania, zdrowa dieta, utrzymanie prawidłowej wagi, unikanie nadmiernego wysiłku i odpowiednie suplementy mogą pomóc w zapobieganiu problemom stawowym.

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!