Dla właścicieli jest to zawsze powód do niepokoju, kiedy ich pies nie je karmy, którą mu podaje. Odpowiedni rodzaj karmy to dla posiadaczy psów i kotów temat bardzo kontrowersyjny. Faktem jest: każdy rodzaj karmy ma pewne zalety i wady. Co jednak zrobić, kiedy nasz ulubieniec nie chce jeść suchej karmy? Jaki jest tego powód? Jak możesz pomóc swojemu przyjacielowi? Pomożemy Ci znaleźć źródło i rozwiązać problem.



Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Jeśli Twój zwierzak znajduje się w początkowej fazie swojego życia, to nie wskazane jest podawanie suchej karmy. Jest to oczywiste ze względu na jego wrażliwy żołądek i słabe zęby. Psiak karmiony mlekiem matki musi najpierw przejść proces oswojenia go z nowym pożywieniem. W przypadku szczeniąt proces ten nie jest aż taki trudny, bo szczenięta zwykle chętnie sięgają po suchy pokarm.

Pies siedzi przy misce karmy
Psy są bardzo czułe na zmianę karmy.


Niestety u psów nieco starszych, problem z jedzeniem suchej karmy może być dużo większy, a zmiana sposobu żywienia będzie wymagała od Ciebie więcej konsekwencji i cierpliwości. Jednak z czasem Twój pupil na pewno się przyzwyczai i bez problemu będzie zjadał suchy pokarm.

Warto o tym wiedzieć! Powinieneś upewnić się, że nie ma żadnej medycznej przyczyny, z powodu której pies nie je suchej karmy.

Pies przestał jeść suchą karmę – jakie są przyczyny?

Jeśli Twój psiak nie chce jeść suchej karmy, może to oznaczać istniejący ból zębów lub nieodpowiednią suchą karmę. Innym powodem może być również ból brzucha, odwodnienie lub problemy w jamie ustnej.

Wskazówka! Jeśli chcesz znaleźć przyczynę, dlaczego Twój pies odmawia jedzenia suchej karmy, to zastosuj metodę wykluczenia tak jak przy alergii. Próbuj, na jakie składniki Twój psiak źle reaguje i jakiej suchej karmy kategorycznie odmawia. W ten sposób, możesz wykluczyć karmy, które są nieodpowiednie dla Twojego pupila.

Jeśli Twój pies nadal je mokrą karmę i smakołyki, a odmawia tylko suchej karmy, to jest to na ogół dobry znak. Bardziej niepokojący byłby fakt, że psiak w ogóle nic nie je. Poniżej przedstawiamy Ci kilka typowych powodów, dlaczego pies nie je:

Ból brzucha

Twój futrzak jest mięsożercą i jego układ pokarmowy, w porównaniu z Twoim, jest znacznie bardziej prymitywny i wrażliwy na żywność wysokobłonnikową, infekcje wirusowe czy też pasożyty w przewodzie pokarmowym.

Pies, który cierpi na bóle żołądka, często przestaje jeść suchą karmę, ale jego apetyt nadal skłania go do jedzenia mokrej karmy. Kiedy Twój psiak zmaga się z bólem żołądka, zazwyczaj znajduje to również odzwierciedlenie w jego nawykach żywieniowych. Zazwyczaj psy dotknięte chorobą ślinią się obficie, wydają się niespokojne, odmawiają przyjmowania suchej karmy i wydają dziwne odgłosy w żołądku.

Inne objawy obejmują:

  • Bezsenność
  • Nudności i wymioty
  • Nagła biegunka
  • Ciągłe oblizywanie warg

W przypadku zwykłego rozstroju żołądka dolegliwości ustąpią same po krótkim okresie postu. W cięższych przypadkach powinieneś skonsultować się z weterynarzem.

smutny pies na legowisku
Twój pies może nie jeść z powodu bólu brzucha lub innych dolegliwości.

Nieodpowiednia żywność

Często psy po prostu nie jedzą już suchej karmy, ponieważ dzień w dzień dostają tę samą karmę do miski. W niektórych przypadkach może to być spowodowane tym, że karma się zepsuła, jest w niej pleśń lub pies jest na nią uczulony. Typowymi przyczynami odmowy są:

  • Alergia pokarmowa
  • Słaba jakość suchej karmy dla psów
  • Nietolerancja pokarmowa, na składniki zawarte w suchej karmie
  • Brak różnorodności
  • Żywność się zepsuła
  • Pleśń w żywności


Warto o tym wiedzieć! Twój ukochany czworonożny przyjaciel nie zjada chętnie swojego zwykłego posiłku i wydaje się ospały? Wielu właścicieli psów uważa wtedy, że ich czworonożny przyjaciel potrzebuje urozmaicenia. Często właściciele psów popełniają wtedy błąd i kupują nowy rodzaj karmy. Jednak karma dla psów niekoniecznie jest powodem, dla którego pies jej nie je. Może być tak, że nie ma apetytu z powodu letnich upałów, zbyt wielu smakołyków, niepokoju lub, dość często, zmiany karmy. Do braku apetytu może doprowadzić zmiana z rodzaju żywienia metodą BARF lub z soczystej mokrej karmy z konserwantami i cukrem na wysokiej jakości suchą karmę. Twój zwierzak może być również przyzwyczajony do innej karmy niż ta, którą podawał hodowca. Jednak większość czworonogów bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego sposobu karmienia i potrzebuje tylko trochę czasu.

Odpowiednio dobrana sucha karma dla psa pozwoli Ci zadbać o jego zdrowie i prawidłowy rozwój:



Odwodnienie

Kiedy Twój psiak nie je i nie pije, musisz być uważny, gdyż pierwsze poważne konsekwencje mogą wystąpić już po 1-2 dniach. Jeśli zauważysz, że Twój pies nie pije przez ponad 12 godzin - koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być oznaką poważnej choroby.

Jeśli pies nie pije wystarczająco wody, to zazwyczaj nie je też suchej karmy. Możesz to rozpoznać po tym, że Twój czworonożny przyjaciel ma podwyższony puls, a mocz jest ciemny. Typowe są również suche dziąsła. W tym przypadku pilnie skontaktuj się z weterynarzem.

Ból zęba

Kiedy pies ma problemy z zębami, żucie suchej karmy często staje się dla niego bolesne. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Dziura w zębie
  • Zapalenie dziąsła
  • Próchnica zębów
  • Złamany ząb
  • Wymiana zębów

Zwracaj zatem uwagę na zachowanie psa, tylko w ten sposób dostrzeżesz zmiany. Typowym objawem jest to, że pies nie je suchej karmy, ale za to mokrą. Kiedy psy cierpią na ból zęba, często nie jedzą suchej karmy z powodu bólu. Można to rozpoznać po nagłym nieświeżym oddechu psa, ślinieniu się i wrażliwości na dotyk.

Jeśli Twój psiak cierpi na ból zęba, to koniecznie odwiedź weterynarza.

Zęby psa
Żucie karmy wspiera psa podczas wymiany zębów.

Problemy w jamie ustnej

Również inne problemy w jamie ustnej mogą wpływać na zachowanie psa, które odzwierciedlą się w odmowie jedzenia i picia. Typowe przypadki:

  • Otwarte rany w jamie ustnej
  • Rak
  • Drzazgi w dziąsłach
  • Brodawki w jamie ustnej
  • Zakażenie dziąseł

W większości przypadków jest to spowodowane przez psy poprzez żucie drewna lub kości, przez co drzazga dostaje się do dziąsła. Zazwyczaj można je usunąć samodzielnie. Często żucie staje się tu torturą, dlatego psy nie jedzą suchej karmy, a sięgają chętniej po mokrą. Jeśli zauważysz coś niepokojącego w jamie ustnej, zalecana jest wizyta u weterynarza jako środek ostrożności. Wczesne leczenie może często zapobiec wielu rzeczom.

Kiedy psy mają problemy z dziąsłami, językiem lub innymi częściami jamy ustnej, jest to zazwyczaj widoczne dla oka. Można je rozpoznać między innymi po nagłym zaczerwienieniu, obrzęku, a nawet silnym ślinotoku.

Inne przyczyny

Jeśli twój pies nie je suchej karmy, może to być również spowodowane innymi chorobami. Typowymi przykładami są:

  • Problemy z nerkami
  • Zapalenie trzustki
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Zatrucia
  • Depresja
  • Problemy z wątrobą
  • Leki

Więcej na temat, jakie są konsekwencje, jeśli pies nie chce jeść i co może mu grozić, możesz poczytać tutaj.

Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Typowym zachowaniem może być to, że pies odmawia podawania suchej karmy, ale zjada smakołyki. Poniższe wskazówki mogą być przydatne w tym przypadku:

  • Zmiana smaku karmy
  • Wmieszanie bulionu kostnego do pokarmu
  • Ulepszenie posiłku gotowanym mięsem
  • Mieszanie skarmy suchej z mokrą

Krok po kroku: spróbuj zmieszać suchą karmę z mokrą. Czasami psy odmawiają podawania suchej karmy, ponieważ jej nie lubią. Aby zachęcić zwierzę do jedzenia suchej karmy, wymieszaj trochę mokrej karmy z suchą. W ten sposób Twój pies może nadal cieszyć się smakiem mokrej karmy, jednocześnie przyzwyczajając się do karmy suchej. Upewnij się jednak, że dobrze wymieszałeś karmę, w przeciwnym razie Twój pupil będzie wybierał tylko mokrą karmę. 

Wskazówka! Czasami psy odmawiają przyjmowania suchej karmy tylko dlatego, że zostały do tego nieświadomie przyuczone. Jeśli pies nie akceptuje karmy suchej należy mu zapewnić alternatywę w postaci karmy mokrej.

Dalsze wskazówki

Aby zachęcić psa do jedzenia, zastosuj następujące wskazówki:

  • Zmiana smaku: wymieszaj z karmą trochę bulionu kostnego, jogurtu naturalnego, bulionu z kurczaka lub nawet jajek.
  • Kontrola ilości: Staraj się dostosować do wskazówek podanych na opakowaniu przez producenta karmy dla psów. Dostosuj jednak dawki odpowiednio do aktywności fizycznej psiaka. Czy nie dajesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi zbyt wiele?
  • Podgrzej jedzenie: Jeśli Twój pies nie je suchej karmy, podgrzej ją nieco. W ten sposób wzmocnisz jej zapach.
  • Zapewnij czynnik zabawy: Połącz jedzenie z zabawą, np. poprzez umieszczenie jedzenia w kulce do jedzenia.
  • Czyszczenie miski: Jeśli w misce pozostało stare jedzenie, które się zepsuło, pies nie skusi się na nową porcję.
  • Zastosuj metodę perswazji: Usiądź obok psa i towarzysz mu podczas posiłku. Wiele z nich automatycznie zacznie jeść.
  • Mieszanie suchej karmy: Jeśli Twój pies nie lubi określonej marki suchej karmy, mieszaj ją z innymi karmami.
  • Mokra karma: Większość czworonożnych przyjaciół woli mokrą karmę, jak również karmienie surowym jedzeniem (BARF) od suchego pokarmu.
  • Karmienie z ręki: To, co podajesz psiakowi z ręki, jest prawie zawsze jedzone. Jednak niektórzy czworonożni przyjaciele są uparci również w tej kwestii.


Podsumowanie

Powody, dla których pies nie je suchej karmy, mogą być różne. Ważne jest, aby odróżnić poważne problemy medyczne od problemów behawioralnych związanych z karmieniem. Jeśli dojdzie do urazu, wizyta u weterynarza jest zazwyczaj nieunikniona. Jeśli masz szczeniaka lub młodego psa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niechęć do jedzenia ma podłoże behawioralne, niezależnie czy masz do czynienia z suchą, czy mokrą karmą. Na przykład, Twój pies nie je, ponieważ jest w fazie ząbkowania. Niestety, problem ten jest często wsobny. Naucz swojego psa od samego początku prawidłowych nawyków żywieniowych. Stosuj się do prawidłowych zasad karmienia. Najważniejsza zasada: zmieniaj rodzaj karmy tylko wtedy, gdy Twój pies potrzebuje innego rodzaju karmy ze względu na swój wiek, aktywność lub stan zdrowia.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!