Gazy u psa 

Wzdęcia u psa mogą być sygnałem problemów zdrowotnych u czworonoga. Najczęściej ich przyczyną są błędy w żywieniu, takie jak niskiej jakości karma, ciężkostrawne posiłki czy nietolerancje pokarmowe. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co ląduje w misce pupila, unikając produktów łatwo fermentujących i bogatych w węglowodany. Dla psów mających tendencję do wzdęć zalecana jest lekkostrawna, zbilansowana karma bez sztucznych dodatków. Oprócz diety pomocne mogą okazać się także domowe sposoby, takie jak herbatki ziołowe, mniejsze porcje jedzenia czy zwiększenie aktywności fizycznej pupila. Gdy zmiana diety nie przynosi poprawy, warto skonsultować się z weterynarzem, gdyż śmierdzące gazy mogą być symptomem poważniejszych schorzeń.

Niektóre psy tak często puszczają bąki, że nazywane są pieszczotliwie „śmierdzielami”. Ale regularne wzdęcia u psa nie są zjawiskiem normalnym i choć psy uchodzą za brudniejsze i bardziej „wonne” niż koty, to nadmierne gazy powinny wzbudzić Twoją czujność. Zdrowy pupil, któremu podajesz stosowną dietę, nie zatruwa ciągle powietrza. Jakie są przyczyny śmierdzących bąków i jak możesz psu pomoc, dowiesz się w tym poradniku.


Psy świetnie potrafią sobie ulżyć

Podczas gdy ludzie potrafią wzdęcia dość dobrze kontrolować, powstrzymując akustycznie wyraźne wydobycie gazów, psy rozluźniają się zupełnie naturalnie. Odruch puszczania bąków jest u nich na tyle automatyczny, że potrafią wystraszyć się odgłosu dochodzącego spod własnego ogona. Ale choć dla samych właścicieli „zanieczyszczanie” świeżego powietrza przez czworonogi nie jest przyjemne, ma to jednak swoje dobre strony. Ten niekontrolowany proces pozwala bowiem na stwierdzenie u podopiecznego istniejących anomalii. Wystarczy przecież, że psy nie potrafią wyartykułować, jeśli coś je boli. Fakt, że nie mogą tłumic wydostających się na zewnątrz gazów, jest w tym wypadku nader pozytywny. Zaalarmowany efektami dźwiękowo-aromatycznymi właściciel, może przedsięwziąć kroki mające na celu ustalenie przyczyny wzdęć u psa.

Bąki u psa – co to jest?

Wzdęcia u psa to gazy jelitowe zbierające się w nadmiernej ilości w układzie trawiennym, a następnie uwalniane z jelita grubego na zewnątrz organizmu. W skład tych gazów wchodzą przede wszystkim: metan, dwutlenek węgla, siarkowodór oraz azot i tlen. Pies puszcza baki najczęściej bezpośrednio po spożytym posiłku, a wzdęty brzuch pojawia się niezależnie od rasy czy wieku zwierzęcia i może dochodzić do głosu z odmiennym natężeniem i częstotliwością. Oprócz samych dźwięków i zapachów, wydobywających się z odbytu, wzdęciu u psa może towarzyszyć także głośne burczenie w brzuchu, bulgotanie oraz przelewanie się treści pokarmowej, czyli typowe odgłosy „rewolucji” dochodzące z układu trawiennego.

Gazy u psa: przyczyny

Poważne schorzenia mogą prowadzić do wzdęć u psa, są jednak stosunkowo rzadkie. Najczęstszą przyczyną gazów u psa są błędy w żywieniu takie jak niskiej jakości karma, ciężkostrawne lub nieświeże posiłki oraz nieprzyjazne psim żołądkom produkty żywnościowe. Również nietolerancje i alergie pokarmowe na mleko, fruktozę, laktozę czy gluten mogą wywoływać wzdęcia u psa. Na funkcjonowanie układu trawiennego i gazy u psa wpływ może mieć również kuracja antybiotykowa, która wyniszcza pożyteczne bakterie jelitowe. Zubożenie flory bakteryjnej sprzyja wydzielaniu się nadmiernych gazów. Na problemy gastryczne cierpią ponadto psy, którym właściciele nie zapewniają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Wszak ruch pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Również jedzenie odchodów lub innych nieczystości z ulicy, ale i naturalny proces starzenia mogą być przyczyna wzmożonego wydzielania gazów. 
Pies głaskany przez opiekuna
Najczęstszą przyczyną wzdęć u psa są błędy w żywieniu: niskiej jakości karma, ciężkostrawne posiłki lub nieodpowiednie produkty żywnościowe, ale także nietolerancje i alergie pokarmowe.

Bąki u psa „odkurzacza”

Istnieje jednak również inny powód, czemu pies puszcza bąki, a mianowicie zbyt łapczywe spożywanie pokarmu. Rzucając się do miski i „inhalując” karmę, pies pomija etap jej mechanicznego rozdrobnienia, a przy okazji połyka niemałe ilości powietrza. Niedokładnie pogryzione jedzenie i nadmiar powietrza mogą powodować u psa wzdęcia i niestrawność. Pamiętaj, że w skrajnych przypadkach takie łapczywe pochłanianie posiłku może również doprowadzić do śmiertelnie groźnego skrętu żołądka. Pamiętaj, aby po posiłku zapewnić psu odpoczynek i nie zmuszać go do aktywności fizycznej. Nie pozwalaj mu też na szalone zabawy z pełnym brzuchem, zwiększa to ryzyko przekręcenia się żołądka wokół własnej osi. Dotyczy to zwłaszcza ras o dużych klatkach piersiowych. 
Ciekawostka U ras brachycefalicznych, czyli tych o krótkich pyskach, zjawisko nadmiernego wydzielania gazów zdarza się częściej niż u innych. Z powodu mocno skróconego nosa pijąc lub jedząc psy tych ras połykają duże ilości powietrza, które potem szuka sobie ujścia. Do „gazujących” ras należą buldogi angielskie, buldożki francuskie, boksery, mopsy, pekińczyki czy shih-tzu.

Pies puszcza bąki po karmie

Puszczanie bąków od czasu do czasu to zupełnie normalny fizjologiczny proces – nasze czworonogi nie różnią się pod tym względem od nas. Ale śmierdzące gazy u psa, które pojawiają się po każdym posiłku, to znak, że w misce Twojego pupila ląduje niewłaściwa karma. Szczególnie pokarm niskiej jakości ze składnikami, które nie mogą być w pełni strawione, może prowadzić u psa do wzdęć. Dzieje się tak, bo składniki, niestrawione w jelicie cienkim, przedostając się do jelita grubego, powodują fermentację bakteryjną. A to z kolei wywołuje wzdęcia. Psy z przewlekłymi wzdęciami cierpią często na łagodną nietolerancję jednego lub kliku składników w swojej diecie. Może to być spowodowane problemami z trawieniem określonego białka, warzyw lub owoców. Bardzo często śmierdzące bąki u psa spowodowane są wypełniaczami bogatymi w węglowodany, takimi jak kukurydza, pszenica lub soja, które wchodzą w skład karmy. 
Sucha karma
Puszczanie bąków po każdym posiłku to znak, że pokarm jest nieodpowiedni. Tanie wypełniacze z przewagą węglowodanów, konserwanty i stabilizatory zawarte w przemysłowych karmach nierzadko prowadza do problemów żołądkowych,


Karma dla psów a wzdęcia: zgubne skutki dodatków

Kwestia niekorzystnych składników karmy dotyczy jednak nie tylko ciężkostrawnych węglowodanów. Na liście problematycznych dodatków zawartych w przemysłowych karmach znajduje się także karagen. Znany pod nazwa E 407 stabilizator to substancja zagęszczająca podejrzana o wywoływanie problemów żołądkowych, a stosowana często w mokrej karmie. W 1982 roku przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że karagen jest rakotwórczy, a 35 lat później wykonane eksperymenty na myszach dowiodły, ze ta substancja wywołuje chorobę zapalną jelit (IBD). 
Dobrze wiedzieć Szczególnie wrażliwe czworonogi mogą cierpieć na wzdęcia po spożyciu zbyt zimnego pokarmu, który nie zostaje należycie strawiony. Nagle zmiany w diecie również często prowadza do problemów gastrycznych.

Karma dla psa na gazy

Psu, który cierpi na gazy, powinieneś podawać lekkostrawna, dobrze zbilansowaną karmę. Nie powinna ona zawierać zbyt dużych dawek łatwo fermentujących węglowodanów ani żadnych sztucznych dodatków, takich jak barwniki, spulchniacze czy konserwanty. 

Odpowiednio dobrana karma weterynaryjna pomoże zlikwidować problem gazów u Twojego pupila:

Czego unikać, jeśli pies puszcza bąki?

Jeśli Twój pies dostaje resztki ze stołu, może to być przyczyną nadmiernych gazów.

Te produkty żywnościowe powinieneś wykluczyć z psiego jadłospisu lub podawać je tylko sporadycznie i w niewielkich ilościach:

  • rośliny strączkowe (soja, groszek, fasolka)
  • kapusta, brokuły
  • cebula, por
  • nabiał i produkty mleczne
  • żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
  • słodkie potrawy
  • pikantne jedzenie
  • trudno przyswajalne węglowodany

Wzdęcia u psa: jak pomóc?

Co zrobić, gdy pies ma wzdęty brzuch i puszcza śmierdzące gazy? Jeśli wiatry są częste i silne i pojawiają się po posiłku, dobrze jest zastosować dietę eliminacyjną. Najpierw powinieneś wykluczyć z diety węglowodany w postaci zbóż, bo wzdęcia u psa mogą być właśnie skutkiem alergii na nie. Dieta eliminacyjna, którą trzeba zastosować w porozumieniu z weterynarzem lub dietetykiem, jest dość żmudna i może długo trwać, ale to jedyna metoda, aby pozbyć się gazów u psa na tle uczuleniowym. Może się okazać, że Twój pies nie toleruje laktozy – wtedy jedzenie nabiału prowadzi u niego do niestrawności, luźnych stolców i wzdęć. 

Warto wiedzieć Nietolerancja laktozy oznacza problemy z jej trawieniem, ale to nie to samo, co alergia na mleko. Objawy alergii na mleko pojawiają się raczej w postaci swędzącej skóry i matowej, łuszczącej się sierści. Podobnie dzieje się w przypadku alergii na konkretny rodzaj mięsa.

Wzdęcia u psa: domowe sposoby

Najlepiej jest oczywiście zapobiegać niż leczyć. Aby nie dopuszczać do wzdęć u psa, jego jedzenie powinno być absolutnie świeże i wysokowartościowe, a wodę w misce musisz codziennie wymieniać. Ale jeśli z jakichś powodów wzdęcia się pojawią, możesz psu pomoc starymi domowymi sposobami. Co nasze babcie podałyby na gazy u psa? 

Pies bawiący się piłką na trawie
Odpowiednia dawka ruchu każdego dnia poprawia perystaltykę jelit i przeciwdziała zaleganiu jedzenia w przewodzie pokarmowym.


Herbatki

Jednym z domowych specyfików jest herbatka z kopru włoskiego lub kminkowa. Pomagają na kolki, wiatry i dolegliwości żołądkowe. 

Mniejsze porcje

Jeśli pies puszcza bąki z powodu przeciążenia układu pokarmowego, możesz podzielić posiłki na dwie lub nawet trzy porcje dziennie. Małe porcje mniej obciążają system trawienny. 

Noga z gazu

Specjalne miski spowalniające jedzenie – z wypustkami na dnie –, zabawki typu „kong” lub w maty węchowe pomogą rozwiązać problem psich „odkurzaczy”. Pies zmuszony do żmudnego wydobycia jedzenia z trudno dostępnych zakamarków i ograniczników, będzie połykał mniej powietrza i przyjmował pokarm bardziej rozdrobniony.  

Złagodzenie podrażnień

Jeśli przewód pokarmowy psa jest podrażniony, możesz podać siemię lniane, dzięki któremu tkanki pokrywa cienki film, ułatwiający gojenie podrażnień. Zaparz siemię z całych nasion i podawaj je pomiędzy posiłkami, aby nie zaburzać wchłaniania substancji odżywczych. 

Masaż na wzdęty brzuch u psa

Jeśli Twoj pies nie wzbrania się przed dotykiem, możesz mu zrobić delikatny, kojący masaż podbrzusza lub zastosować letnie okłady. 


Prebiotyki i probiotyki

Gazy u psa możesz również ograniczyć, podając psu prebiotyki i probiotyki. Preparaty, zawierające konkretne szczepy bakterii probiotycznych oraz fruktooligosacharydy (FOS) lub mannanoligosacharydy (MOS) pomogą ustabilizować florę bakteryjną w jelitach psa i zapobiegną nadmiernej fermentacji treści pokarmowej. Nie powinieneś jednak stosować preparatów ludzkich, lecz te zarejestrowane dla zwierząt. 

Ruch na gazy

Psu puszczającemu bąki warto również zwiększyć codzienną dawkę ruchu. Aktywność fizyczna poprawia perystaltykę jelit i przeciwdziała zbyt długiemu zaleganiu jedzenia w przewodzie pokarmowym.

Tabletki 

Jeśli wystąpią silne objawy bólowe, możesz podać psu środek rozkurczowy na bazie drotaweryny (np. No-Spa). Na wzdęcia u psa polecany jest także espumisan, który wspomaga usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. Dla czworonogów będzie najlepszy ten w kroplach. Dawki leków zaleci lekarz weterynarii. 



Gazy u psa to czasem symptom choroby

Jeśli wykluczyłeś podane wyżej przyczyny puszczania wiatrów u Twojego psa, a zmiana diety nie przyniosła efektu, powinieneś zwrócić się o pomoc do weterynarza. Śmierdzące gazy mogą mieć podłoże chorobowe.

Do chorób z symptomami akustyczno-węchowymi należą:

  • schorzenia żołądkowo-jelitowe
  • problemy z trzustką
  • chroniczne zapalenie błony śluzowej jelita
  • zespół podrażnionego jelita (często w połączeniu z biegunką)
  • obecność giardii lub endopasożytów
  • tumory
  • niedrożność jelit (np. w wyniku połknięcia jakiegoś przedmiotu)

Wzdęcia u psa: objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Jeśli Twój pies puszcza bąki tylko od czasu do czasu, to choć zatruwają Ci życie – a raczej powietrze, którym oddychasz – z reguły nie musisz się martwic. Jeśli jednak głośnym i wonnym wiatrom u Twojego psa towarzyszą inne objawy, nie ignoruj ich.

Należą do nich:

  • głośne odgłosy w żołądku i jelitach
  • ekstremalny odór
  • zgarbiona postawa ciała (typowa dla bólów)
  • wzdęty twardy brzuch
  • zmiany w kale (inny niż normalnie kolor lub zapach)
  • problemy z wydalaniem (zatwardzenie lub biegunka)
  • skurcze i bóle żołądka
  • brak apetytu
  • spadek wagi ciała


Podsumowanie

Wzdęty brzuch u psa i śmierdzące bąki to w znakomitej większości przypadków wynik niewłaściwej diety. Klika prostych zasad pozwoli Ci zidentyfikować przyczynę problemów gastrycznych i ograniczyć nieprzyjemne wiatry u pupila. Jeśli nadmierne wydzielanie gazów u psa mimo zmiany jadłospisu nie ustępuje, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

FAQ: Gazy u psa

1. Czy regularne wzdęcia u psa są normalne?

Nie, regularne wzdęcia mogą wskazywać na problemy zdrowotne lub błędy w żywieniu. Warto zwrócić uwagę na dietę psa oraz skonsultować się z weterynarzem.

2. Jakie są główne przyczyny gazów u psów?

Najczęściej są to błędy w żywieniu, takie jak niskiej jakości karma, ciężkostrawne posiłki, nietolerancje pokarmowe, a także brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.

3. Czy jest jakaś szczególna rasa psów bardziej narażona na wzdęcia?

Tak, psy ras brachycefalicznych, takie jak buldogi czy mopsy, są bardziej narażone z powodu połykania większych ilości powietrza podczas jedzenia i picia.

4. Jak mogę pomóc mojemu psu, jeśli ma problemy z gazami?

Zaleca się podawanie lekkostrawnej, dobrze zbilansowanej karmy, unikanie produktów łatwo fermentujących, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stosowanie domowych sposobów jak herbatki z kopru włoskiego.

5. Czy zmiana diety może pomóc w redukcji gazów u psa?

Tak, często zmiana na lekkostrawną i zbilansowaną dietę bez sztucznych dodatków może znacząco pomóc. Warto również wprowadzić dietę eliminacyjną pod okiem weterynarza.

6. Czy śmierdzące gazy u psa mogą być sygnałem jakiejś choroby?

Tak, mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak schorzenia żołądkowo-jelitowe lub obecność endopasożytów. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

7. Co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?

Jeśli pomimo zmiany diety i stosowania domowych sposobów problem nie ustępuje, konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnej diagnozy i zalecenia odpowiedniego leczenia.

8. Czy istnieją jakieś preparaty wspomagające trawienie, które mogę podać mojemu psu?

Tak, dostępne są prebiotyki i probiotyki dla zwierząt, które mogą wspomóc florę bakteryjną jelit i zmniejszyć problem nadmiernych gazów. Zawsze jednak należy stosować preparaty zarejestrowane dla zwierząt i zalecane przez weterynarza.

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!