Praca w domu staje się coraz bardziej powszechna, a w związku z pandemią koronawirusa coraz więcej pracodawców pozwala na nią swoim pracownikom. Dla właścicieli psów jest to z pewnością spore wyzwanie, ale jednocześnie idealna okazja do spędzenia czasu z własnym psem. W jaki sposób zorganizować domowe biuro, aby współpraca z Twoim psem również przebiegała bezproblemowo? Poniżej znajdziesz kilka prostych i skutecznych wskazówek.


Zalety i wady pracy

Praca z domu w obecności ukochanego pupila z pewnością ma wiele niepodważalnych zalet. Jest także kilka istotnych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę, aby stworzyć Twojemu psu odpowiednie warunki do pełnienia nowej, ważnej roli – towarzysza w pracy. Dzięki temu będziecie mogli spędzić wspólnie produktywny i wartościowy czas. Jakie zalety posiada praca z home office w towarzystwie psa?

  • Twój pupil nie będzie musiał pozostawać sam w domu w godzinach Twojej pracy.
  • Obecność zwierząt pozytywnie wpływa na atmosferę pracy.
  • Głaskanie i przytulanie psa pozwala obniżyć poziom stresu.
  • Przerwę w pracy możesz spędzić na spacerze z psem.
  • Miejsce pracy może być dostosowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i potrzeb Twojego pupila.

Wad takiego rozwiązania również jest kilka. Są one zwykle spowodowane tym, że pies nie jest przyzwyczajony do Twojej pracy w domu i nie jest w stanie do końca zrozumieć zasad panujących podczas pracy.

  • Pies może Ci przeszkadzać podczas rozmów telefonicznych lub spotkań wideo, np. poprzez szczekanie lub wycie.
  • Czworonóg może wymagać od Ciebie więcej uwagi i zaangażowania, a tym samym rozpraszać Cię w pracy.

Dyscyplina jest tutaj niezbędna. Pomimo większej ilości wolnego czasu i swobody co do wyboru swojego miejsca pracy, zawsze powinieneś mieć możliwość pracy w pełnym skupieniu i koncentracji.

Dobrze dobrana karma pozwoli zadbać o zdrowy rozwój Twojego pupila:


Które psy najlepiej sprawdzą się w roli towarzysza w pracy?

Co do zasady wszystkie psy sprawdzą się jako „domowe psy biurowe”. Rasa, wiek i wielkość nie powinny mieć tu większego znaczenia. Praca w domu nie wymaga bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, więc nie będzie musiał się do nich przyzwyczajać, a Tobie może zapewnić lepszy nastrój i obniżyć poczucie samotności.

Jak przygotować się do pracy zdalnej w towarzystwie psa?

  • Stwórz sobie rutynę pracy i przyzwyczaj do niej również psa.
  • Stwórz wygodne miejsce pracy, zarówno dla siebie, jak i dla swojego pupila.
  • Wykorzystaj w pełni obecność Twojego czworonoga! Chodź na regularne spacery, rób sobie regularne przerwy na głaskanie i przytulanie towarzysza.
  • Pamiętaj, że szczęśliwy pies to doskonały towarzysz w pracy.

Nawet szczenięta można szybko wyszkolić na doskonałe psy biurowe. Warunkiem jest jednak ustalenie i trzymanie się rutyny.

Wymagania dotyczące domowego biura

Jak powinno wyglądać domowe biuro, aby pies czuł się w nim komfortowo? Przygotuj miejsce, w którym czujesz się dobrze i pracujesz produktywnie. Najlepiej byłoby, gdyby tuż obok Ciebie znalazło się miejsce dla Twojego pupila. Koniecznie usuń potencjalne źródła zagrożeń – takie jak kable lub jakieś niebezpieczne przedmioty. Pamiętaj o stałym dostępie do świeżej wodny pitnej dla Twojego psiego towarzysza.

Wielu specjalistów zaleca, aby domowe biuro znalazło się w oddzielnym pomieszczeniu – takim, w którym tylko pracujesz. Ułatwia to oddzielenie pracy od życia prywatnego. Twój pies również będzie kojarzył to miejsce z Twoją pracą, a tym samym będzie przestrzegał reguł, których go nauczysz.


Wskazówka 1: zaplanuj codzienną pracę z psem

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel będzie Twoim towarzyszem na co dzień, powinieneś precyzyjnie ustalić plan dnia i skrupulatnie się go trzymać. Możesz rozpocząć dzień od długiego spaceru. Zamiast dotychczasowego dojeżdżania do pracy przeznacz ten czas na zabawę na powietrzu ze swoim przyjacielem. Wykorzystaj tę możliwość w pełni! Nie myśl o pracy i skup się na zabawie. To pomoże obniżyć Ci poziom stresu i dobrze przygotować się na pracowity dzień. Po powrocie Twój pupil może uciąć sobie zasłużoną drzemkę, a Ty rozpocząć swój dzień pracy. To idealny sposób na wejście w nowy dzień z dobrą energią.

Zarówno w standardowym biurze, jak i podczas pracy zdalnej są dni, kiedy jest spokojniej i inne, które wymagają większego zaangażowania. Jeśli terminy rozmów telefonicznych i spotkań online są bardzo napięte lub zbliża się okres bardziej intensywnej pracy, warto poprosić kogoś o pomoc lub wynająć opiekunkę do psa. Twój stres może przenieść się na Twojego czworonoga, przez co pupil może stać się dla Ciebie dodatkowym obciążeniem w tym trudnym czasie. Lepiej, żeby ktoś inny zaopiekował się nim w tym czasie i mógł spokojnie wyjść na spacer. Dzięki temu będziesz mógł w spokoju zająć się swoimi obowiązkami bez wyrzutów sumienia, że Twój pies jest zaniedbywany.

Wskazówka 2: stwórz miejsce odpoczynku dla swojego psa

Wygodne legowisko jest niezbędne, aby Twój pies mógł zrelaksować się podczas Twojej pracy. Umieść jego koc, poduszkę lub kosz w cichym kącie, tuż obok Twojego biurka. Upewnij się, że będzie mu tam przyjemnie i sprawdź, czy w pobliżu nie znajdują się żadne niebezpieczne przedmioty. Korzystając z biurowego fotela, uważaj, aby nie najechać kółkami na łapy lub ogon Twojego pupila.

W Twoim domowym biurze pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Umieść miskę na wodę w rogu pokoju, tak aby ewentualne rozbryzgi wypijanej wody nie uszkodziły Twoich sprzętów elektronicznych. Kilka ulubionych zabawek lub gryzaków pomoże zabić czworonogowi nudę.

Jeśli Twój pies oczekuje od Ciebie uwagi i zaangażowania, powinieneś przyzwyczaić go do tego, że domowe biuro jest dla niego miejscem odpoczynku. Powinien zrozumieć, że podczas pracy nie może wymagać od Ciebie stałej uwagi i oczekiwać wspólnych zabaw.

Wskazówka 3: ustrukturyzowana praca i krótkie przerwy

Ustal codzienne rytuały zarówno dla siebie, jak i dla swojego czworonożnego przyjaciela. Zaplanuj przerwy na zabawę z pupilem i czas, w którym w pełni skoncentrujesz się na pracy. Dzięki temu Twój pies będzie mógł przyzwyczaić się do codziennego planu dnia, a tym samym będzie wiedział czego i kiedy się spodziewać. Krótkie przerwy na przytulanie i głaskanie z pewnością obniżą Twój poziom stresu, poprawią nastrój i będą przyjemnym elementem dnia Twojego psa. Wystarczy kilka minut wspólnej zabawy, aby odczuć pozytywne zmiany.

Wskazówka 4: szybki spacer w porze lunchu

Zamiast spędzić na lunchu kilkadziesiąt minut, złap smycz i ciesz się krótkim spacerem na świeżym powietrzu ze swoim pupilem. Po wielu godzinach przed komputerem i telefonem mały rozruch zdziała cuda dla Twojego organizmu i zmęczonego kręgosłupa. W ten sposób zbierzesz energię na drugą połowę dnia w pracy.

W połowie dnia spacer może być krótszy niż zwykle, w końcu musisz znaleźć też czas na zjedzenie obiadu! Ważne jest jednak, aby chociaż na parę minut wyjść na dwór i pobyć na świeżym powietrzu.

Wskazówka 5: W pełni wykorzystaj obecność Twojego psa w biurze

Zdarzają się takie dni w pracy, które po prostu są dużo bardziej stresujące niż inne. Czasami też pogoda nie sprzyja długim spacerom, a Twój pies jest pełen energii i nie pozwala Ci spokojnie pracować. W takiej sytuacji przyda Ci się kilka sposobów na „unieruchomienie” Twojego futrzanego przyjaciela:

  • Wysiłek umysłowy: poszukiwanie ukrytych przedmiotów lub krótka sesja treningowa sprawi, że Twój pupil zajmie się sobą, a następnie będzie potrzebował odpoczynku.
  • Gryzaki: daj swojemu psu coś do gryzienia. To zajęcie z pewnością go uspokoi i zajmie na jakiś czas.
  • Zabawki stymulujące: kiedy wypełnisz je ulubionymi smakołykami Twojego przyjaciela, z pewnością nie będzie mógł się od nich oderwać.

Nawet krótkie przerwy w pracy i poświęcenie uwagi psu sprawi, że poczuje się on doceniony. Nie zawsze musisz z nim iść na długi spacer, aby Wasz wspólny czas był w pełni wartościowy. Praca zdalna ma także swoje wady – takie jak brak kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy – a wspólne spędzanie czasu z Twoim pupilem na pewno umili te nowe okoliczności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poćwicz samodzielne zostawanie Twojego psa w domu lub pokoju, nawet w czasie, kiedy nie musi on zostać sam. Psy bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych okoliczności, a takie „kontrolowane” pozostawienie go samego umożliwi Ci ewentualną interwencję. Jeśli nagle, po kilku tygodniach pracy zdalnej będziesz musiał wybrać się na spotkanie w firmie, to samodzielne pozostanie w domu nie powinno stanowić dla Twojego pupila problemu.

Rozpoczęcie pracy zdalnej to również doskonały moment na przygarnięcie szczeniaka. W pierwszych tygodniach przyzwyczajania psa zazwyczaj wymaga on więcej uwagi, co często wiąże się z koniecznością wzięcia urlopu. Dzięki pracy zdalnej możesz połączyć pracę z opieką nad nowym domownikiem. Dodatkowo szczeniak od samego początku będzie mógł przyzwyczaić się do Twojej pracy z domu. Mimo wspólnie spędzanego czasu warto też uczyć szczeniaka pozostawania samodzielnie w domu.


Podsumowanie

Praca w domowym biurze to doskonała okazja, szczególnie dla właścicieli psów, do spędzenia większej ilości czasu z ukochanym czworonożnym przyjacielem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i uporządkowanej codziennej rutynie Twój pies szybko przyzwyczai się do sytuacji. W nowych okolicznościach pracy zdalnej zdarza się, że doskwiera nam samotność i brak kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy. Ukochany pupil u boku bez wątpienia ułatwi tę sytuację.