Szkoła dla psa to nie tylko miejsce, w którym nasz zwierzak nauczy się „dobrych manier” lub odzwyczai od niepożądanych nawyków. To także punkt socjalizacji czworonogów oraz sposób na doskonalenie umiejętności i spędzenie czasu zgodnie z psimi potrzebami. Czy każdy pies musi chodzić do szkoły i jak rozpoznać dobrego trenera? W naszym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze psiej edukacji i kto jej potrzebuje najbardziej.



Po co do szkoły?

Szkoła dla psa to wbrew swojej nazwie miejsce kształcenia dla właścicieli, a nie ich podopiecznych. Bo to człowiek uczy się tam właściwych sposobów komunikacji ze zwierzęciem, interpretacji psiej mowy ciała i skutecznych metod wychowania. Trener jest swojego rodzaju tłumaczem i pośrednikiem, a jego zadaniem jest wyposażyć swoich uczniów w praktyczne umiejętności, które pozwolą na harmonijną koegzystencję czworonoga z człowiekiem. Pamiętajmy bowiem, że większość psich rytuałów, takich jak oszczekiwanie obcych, polowanie, walka o zasoby czy zdobywanie jedzenia to czysto instynktowne zachowania, w naturze pozwalające na przetrwanie. Są one niepożądane tylko z ludzkiego punktu widzenia. Korzystając z usług trenera psów formujemy swojego pupila według naszych potrzeb, przystosowując go do życia w społeczności. To ważne, aby taka edukacja uwzględniała także psie potrzeby.

trener dla psa
W szkole dla psa uczy się przede wszystkim człowiek: skutecznych sposobów komunikacji ze zwierzęciem, interpretacji psiej mowy ciała i odpowiednich metod wychowania.


Rodzaje psich szkół

Szukając odpowiedniej placówki trafimy na rozmaite koncepty.

Istnieją szkoły dla psów:

  • z ogrodzonym terenem na zewnątrz, umożliwiającym bezpieczny trening bez smyczy,
  • w hali lub budynku, gdzie kursy mogą odbywać się niezależnie od warunków pogodowych,
  • mobilne, bez stałego adresu – trener odwiedza wtedy klienta w domu, a ćwiczenia, również grupowe, odbywają w otoczeniu, ważnym dla danego etapu edukacji: w mieście, parku, windzie, metrze itp.

Jaką szkołę wybrać?

Decyzję o tym, jaką szkołę dla psa wybrać, musisz uzależnić od aktualnych potrzeb edukacyjnych. Ze szczeniakiem powinieneś uczęszczać na kursy grupowe, gdzie Twój pupil nauczy się interakcji z przedstawicielami swojego gatunku. Psy agresywne lub strachliwe potrzebują z reguły treningu indywidualnego. Znajdy ze schroniska lub fundacji ochrony zwierząt, jeśli nie są straumatyzowane, zwykle dobrze odnajdą się na kursach grupowych.

Pamiętaj Wiele psów podczas treningu poza znanym sobie rewirem, zachowuje się jak wzorowi uczniowie, ale w swojskim otoczeniu znów powraca do niepożądanych schematów. W tym wypadku warto jest zaprosić trenera do domu, aby poznał czworonoga takiego, jakim jest na co dzień.


Trening grupowy czy indywidualny?

Dobra szkoła dla psów oferuje zarówno kursy indywidualne, jak i zajęcia w grupie. W przypadkach szczególnie trudnych psów – agresywnych czy straumatyzowanych lub skomplikowanych problemów, wymagających pracy w pojedynkę – wyboru nie masz i nie musisz podejmować decyzji, bo w grę wchodzi jedynie trening indywidualny. W większości przypadków możesz jednak skorzystać zarówno z jednego, jak i drugiego trybu szkoleń. Obie formy mają wady i zalety - zastanów się, która opcja lepiej pasuje do potrzeb Twojego psa i Twoich możliwości. Trening w grupie wymaga od Ciebie większej elastyczności czasowej, bo porę zajęć dyktuje harmonogram szkoły. Musisz się także bardziej dopasować do tempa uczenia innych uczestników, co z drugiej strony jednak bardziej zmotywuje Cię do pracy. Nikt wszak nie chce zostać na szarym końcu z psem nieukiem. Szkolenia indywidualne są za to „szyte na miarę”, czyli idealnie dopasowane do potrzeb Twoich i Twojego psa, umożliwiając pracę nad problemami, które pojawiają się tylko w określonych miejscach i sytuacjach. Sesje sam na sam z trenerem prowokują czasem do niejakiej nonszalancji w dążeniu do celu: brak krytycznej widowni wielu rozleniwia.

Zalety i wady treningu w grupie i w pojedynkę

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy spis wad i zalet obu trybów szkolenia:

Trening grupowy

wady

zalety

wymaga zwykle wykupienia całego pakietu

praca w naturalnym rozproszeniu, z autentycznymi bodźcami

uwaga trenera podzielona między uczestników

socjalizacja psa

konieczna systematyczność w odrabianiu zadań domowych, aby dotrzymać kroku innym (co może też być zaletą)

tańsza forma szkolenia

harmonogram zależny od zespołu

kontakt i wymiana doświadczeń z „towarzyszami w niedoli”

   

Trening indywidualny

wady

zalety

droższy tryb szkolenia

indywidualny tok, ściśle dopasowany do potrzeb i oczekiwań

brak presji grupy (trudniejsza mobilizacja)

100 % uwagi trenera

brak ustalonego rytmu treningowego (mniejsza dyscyplina)

dowolność wyznaczania terminów spotkań

 

możliwość wyboru miejsca spotkań

   


Kto powinien trafić do szkoły dla psa?

Ze szkoły dla psa nie powinien rezygnować w zasadzie nikt, niezależnie od tego, czy nabyłeś szczeniaka czy zaadoptowałeś dorosłe zwierzę. Doświadczeni psiarze poradzą sobie co prawda samodzielnie z psim elementarzem, czyli podstawowymi komendami jak „siad”, „leż” „zostań” czy „na miejsce”, ale dobre szkoły oferują znacznie więcej niż tylko elementarne zasady wychowania. Nasi czworonożni przyjaciele nauczą się tam adekwatnych zachowań w grupie, nabywając ogłady w zetknięciu z innymi psami. Pozwoli im to na wykształcenie technik unikania konfliktów, ale i zawarcie nowych przyjaźni. Program wielu psich szkół przewiduje także zajęcia sportowe, jak obedience, agility, canicross czy flyball. W zależności od psich preferencji i predyspozycji rasowych to dobra forma aktywnego spędzenia czasu z Twoim psem, pozwalająca na wyładowanie energii, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz budowanie więzi między Wami.

Pies podczas treningu
Pies uczy się całe życie, a trening nie kończy na szkole.

Jaki trener jest dobry?

Wielu trenerów psów wybiera ten zawód, bo kocha zwierzęta i pracę z nimi, zapominając przy tym o jednym ważnym elemencie: pierwiastku ludzkim. Dobry trener musi być bowiem nie tylko świetnym znawcą psiej psychiki, ale po części również psychologiem dla ludzi. Żeby pomóc psu, musi on bowiem dotrzeć najpierw do człowieka – z wszystkimi jego słabościami, które nierzadko utrudniają efektywną pracę z psem. Według statystyk klientami szkół dla psów są w dużej większości kobiety, bo tej płci łatwiej przychodzi autorefleksja, przyznanie się do błędów, skorzystanie z profesjonalnej pomocy i korekta niewłaściwego wobec psa zachowania. Dobry trener znajdzie się w roli wyrozumiałego słuchacza, bystrego obserwatora i konstruktywnego nauczyciela.

Pyszne smakołyki sprawią, że wspólny trening będzie jeszcze przyjemniejszy!


Szkoła dla szczeniaka, czyli psi elementarz

Szkoła dla szczeniąt to fundament, na którym będzie zbudowane harmonijne i spełnione życie Twojego psa. Nauczysz go tam nie tylko najważniejszych komend, ale zrozumiesz także, jak odróżniać sytuacje niegroźne od krytycznych, wymagających Twojej ingerencji. Poznasz psią mowę ciała i nauczysz się stawiania granic – bo nawet najbardziej pocieszna i rozbrajająca fajtłapa ich potrzebuje. Jednak najważniejszą nauką, jaką Twój szczeniak wyniesie z psiego przedszkola, będzie umiejętność interakcji: w kontaktach z innymi psami maluchy nauczą się unikać agresji, a w kontaktach z ludźmi wstrzemięźliwości w używaniu zębów. Najbardziej buńczuczne dostaną po nosie, nieśmiałe nauczą się przezwyciężać swoje strachy. Nic tak nie kształtuje psiego charakteru, jak regularny kontakt z innymi psami.

W szkole dla szczeniąt Twój maluch nauczy się interakcji z innymi psami: jak unikać agresji i jak odczytywać sygnały rówieśników.

Czego Azorek się nie nauczy, tego Azor nie będzie umiał?

Podobnie jak ludzie, tak i psy uczą się przez całe życie. I bardzo dobrze, bo w przeciwnym wypadku adopcje dorosłych czworonogów, którym brakuje wychowania lub psychicznej stabilności, stałyby się dużo rzadsze. Z pewnością wykorzenienie głęboko tkwiących lub długo praktykowanych, niepożądanych zachowań będzie bardziej pracochłonne niż jest to w przypadku niedoświadczonego szczeniaka, który dopiero odkrywa świat i próbuje swoich sił, testując granice. Ale konsekwencja, cierpliwość i doświadczony trener u boku pomogą Ci w realizacji nawet najtrudniejszych celów.

Pamiętaj Pies uczy się całe życie i bezustannie testuje postawione mu granice. Nie pozwalaj mu na rzeczy, których wcześniej zabraniałeś i regularnie trenuj ugruntowane już zachowania. Brak konsekwencji może doprowadzić do powstania niepożądanych nawyków, ale i dezorientacji. Pies kocha rutynę i potrzebuje przewodnika – za dużo wolności lub zmienne reguły mogą sprzyjać próbom przejęcia odpowiedzialności za „stado”, jeśli pies będzie miał wrażenie, że nie masz sytuacji pod kontrolą.


Szkoła pasująca do problemu

W poszukiwaniu szkoły dla psa, powinieneś wziąć pod uwagę predyspozycje swojego pupila i trudności, z którymi się zmaga, oraz zdefiniować problemy, które chciałbyś rozwiązać w pierwszym rzędzie. Zwłaszcza psy z drugiej ręki, które zmieniają właściciela – lub dopiero go znajdują – w wieku dorosłym, mogą mieć duży potencjał do korekty. Ale i własne czworonogi, towarzyszące nam od wieku szczenięcego, nie zawsze rozwijają się w pożądanym kierunku i zaczynają sprawiać nam problemy. To ważne, abyś znalazł szkołę, która wyjdzie naprzeciw Tobie i Twojemu zwierzakowi. Nie wszyscy trenerzy mają bowiem jednakowe doświadczenie na każdym polu. Niektórzy eksperci są wyspecjalizowani w psiej agresji, inni pracują najchętniej z psami straumatyzowanymi, a jeszcze inni uwielbiają korygować myśliwskie pasje.

Pamiętaj Zanim zapiszesz się na kurs, dowiedz się, co jest konikiem potencjalnego trenera i jakie ma doświadczenie oraz kwalifikacje w danej dziedzinie.

Z jakim wyzwaniem do psiej szkoły?

Najczęstsze problemy lub wyzwania, z jakimi właściciele psów zwracają się do szkoły to:

  • ciągniecie na smyczy,
  • silny instynkt myśliwski,
  • agresja w stosunku do innych psów,
  • obszczekiwanie gości, listonosza, przechodniów,
  • „polowanie” na samochody, rowerzystów czy skatebordzistów,
  • żebranie o jedzenie lub jego notoryczna kradzież,
  • „odkurzanie” ulic z resztek jedzenia,
  • lęk separacyjny,
  • strach przed ludźmi lub nieznanymi sytuacjami,
  • potrzeba przyzwyczajenia psa do jazdy środkami komunikacji publicznej,
  • stres na zatłoczonych ulicach.

Ciekawostka U naszych zachodnich sąsiadów istnieje możliwość zrobienia tzw. Psiego prawa jazdy. Zakończony pozytywnie zdanym egzaminem kurs zwalnia psiego ucznia z obowiązku chodzenia na smyczy.


Najważniejszy przedmiot w szkole: chemia

Nawet najlepsze kwalifikacje trenera nie pomogą, jeśli nie będzie między Wami chemii, dlatego skontaktuj się ze szkołą osobiście. Kiedy nie jesteś przekonany co do metod czy osobowości trenera, Twój pies to wyczuje, reagując nerwowo lub nieśmiale na wizyty w szkole, co negatywnie wpłynie na tok uczenia. I odwrotnie: jeśli z chęcią i w dobrym humorze pojawiasz się na kursie, przełoży się to także na zachowanie psa, który będzie bardziej zmotywowany i chętny do nauki.

Cztery grzecznie siedzące psy.
Dobrze zsocjalizowany pies nie ma problemu z przedstawicielami swojego gatunku.

Po czym poznasz dobrą szkołę?

Na pozytywna ocenę wybranej przez Ciebie szkoły dla psów złoży się kilka warunków:

  1. pozytywne metody wychowawcze, oparte na motywowaniu i nagradzaniu, a nie karaniu,
  2. profesjonalne zaplecze treningowe, umożliwiające bezpieczny trening bez smyczy na ogrodzonym placu lub w hali,
  3. zajęcia w małych, najwyżej 6- lub 7-osobowych grupach,
  4. zdobyte kwalifikacje trenerskie i ciągłe kształcenie kadry,
  5. możliwość wyboru między zajęciami grupowymi i indywidualnymi.


Jak często do psiej szkoły?

Czas trwania treningu i częstotliwość uczęszczania na kursy zależą od pojętności Twojego psa i celów, jakie sobie założyłeś. Jeśli Twój pupil chętnie się uczy, a Ty jesteś zainteresowany jedynie podstawowymi zasadami posłuszeństwa, z reguły wystarczy 1-3 miesięcy, podczas których raz lub dwa razy w tygodniu pojawisz się w szkole. Jeżeli masz ambicje sportowe lub chcesz zadbać o sensowne zajęcie psa, wybierzesz wtedy kurs agility, trening z dummy, dyscyplinę canicross czy warsztaty posłuszeństwa sportowego, czyli obedience. Tego rodzaju treningi możesz porównać do swoich wizyt na siłowni: powinny mieć charakter regularny i nie kończyć się nigdy, bo służą utrzymaniu kondycji i zapewnieniu psu stosownego zajęcia, zanim zajmie się naszymi butami czy meblami.



Podsumowanie

Szkoły dla psów nadają się dla czworonogów w każdym wieku, nie tylko dla szczeniąt. Program dobrej szkoły obejmuje naukę podstawowych zasad posłuszeństwa dla maluchów, czyli psi elementarz, ale także kursy grupowe i indywidualne, poświęcone rozmaitym psim problemom. Godna zaufania placówka ma wyszkoloną kadrę, profesjonalne zaplecze treningowe i grupy z niewielką ilością uczestników. Ale niezależnie od tego, czy korzystasz z profesjonalnej pomocy czy radzisz sobie samodzielnie: pies uczy się całe życie i potrzebuje regularnego powtarzania swoich umiejętności, aby nie poszły w niepamięć.