Karmy bezzbożowe dla psów mogą być również stosowane w żywieniu psów bez alergii i nietolerancji pokarmowych. Obecnie na rynku możemy zauważyć rosnące zainteresowanie tego typu produktami. Jak wygląda ta kwestia z psychologicznego punktu widzenia? Czy psy potrzebują zbóż, czy stanowią one jedynie wypełniacz i czy są szkodliwe? Z naszego poradnika dowiecie się Państwo więcej odnośnie tego kontrowersyjnego tematu.


Różne rodzaje zbóż – jakich składników odżywczych dostarczają zboża?

W Polsce do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów zbóż należą: pszenica, orkisz, żyto, jęczmień, owies, ryż oraz kukurydza.

Cechują się one różną ilością składników odżywczych takich jak: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które stanowią podstawę codziennej diety. Przykładowo ryż zawiera minerały takie jak potas i magnez, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz istotne aminokwasy. Kukurydza zawiera między innymi takie minerały jak mangan, miedź i fosfor oraz witaminę A i E.

W telegraficznym skrócie Nie ma przeciwwskazań, aby podawać psom karmy z różnego rodzaju zbożami jak ryż czy kukurydza, które są dobrze trawione. Ważne jest to, by jedzenie dla psa było odpowiednio zbilansowane.

Udomowienie psów - dlaczego karma zawiera zboża?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w karmach dla psów znajdują się zboża - przecież pies pochodzi od wilka, który żywi się tylko mięsem.

W przeciągu wieków pies został udomowiony przez człowieka, przez co przystosował się do nowych warunków bytowania. Jego układ pokarmowy przestawił się, w skutek czego pies jest w stanie strawić pokarm zawierający skrobię. Ponadto, psy są w stanie bardzo dobrze przyswoić białko roślinne.

Również wilki nie spożywają wyłącznie mięsa i kości swoich ofiar, ale również zawartość żołądka i jelit swoich zdobyczy, które często zawierały składniki roślinne. Jednak w tym przypadku zawarta skrobia była już pierwotnie przetrawiona.

W wyniku długoletnich badań szwedzkich badaczy, opartych na porównaniu genomu psów i wilków odkryto, że pies posiada cechy genetyczne pozwalające mu na trawienie pokarmu, który zawiera skrobię (źródło: Erik Axelsson et al. 2013: “The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet.” Nature, 495, 360–364, (21 March 2013), doi:10.1038/nature11837). Badanie to dowodzi, że psy przystosowały się do nowych warunków życia z człowiekiem i do nowego pokarmu.

Odżywianie psa wyłącznie karmą mięsną, wysoce proteinową może bardzo obciążać jego metabolizm, wątrobę i nerki.

Głównym argumentem przeciwników tej teorii jest uzębienie psa. Na podstawie psich kłów można wywnioskować, że pies jest wyłącznie zwierzęciem mięsożernym. Jednak ten argument można obalić poprzez analogię do zębów niedźwiedzia, w diecie którego w dużej mierze znajdziemy komponenty roślinne jak owoce i inne części roślin.

Składniki roślinne w karmach stanowią przede wszystkim źródło węglowodanów, które dostarczają psu energii. Odżywiając psa wyłącznie mięsem, możemy doprowadzić u niego do niedoborów składników odżywczych (np. wapnia).

 

stary pies przy biurku
Zboża w karmie są źródłem cennych witamin i minerałów.

Strawność zbóż a proces produkcji

Istnieje wiele różnych rodzajów karm tj. karma mokra, wytłaczana sucha karma, sucha karma tłoczona na zimno, karma półmokra itd. Dobierając karmę należy kierować się przede wszystkim jej strawnością.

W przypadku karmy tłoczonej na zimno, przystępność skrobi jest również obniżona. Składniki użyte podczas tłoczenia na zimno najpierw podlegają procesowi suszenia i mielenia. Masa na karmę jest podgrzewana do temperatury ok. 80 stopni Celsjusza, a po ostygnięciu przetłaczana.

W procesie wytwarzania suchej karmy skrobia poddawana jest obróbce termicznej (udział pary wodnej w temperaturze ok. 100 stopni Celsjusza). Dzięki temu zwiększa się przyswajalność karmy w stosunku do karm tłoczonych na zimno.

Karma półmokra o wilgotności 18-33% ma wysoką zawartość wody, a co za tym idzie, również dużo sztucznych konserwantów.

Test bezzbożowych karm dla psów – porównanie karm

Nie ma przeciwwskazań co do obecności zbóż w karmach dla psów. Istotne jest, aby receptura karmy była odpowiednio zbilansowana i nie zawierała szkodliwych substancji. Niektóre zboża są wysoce alergizujące jak np. pszenica.

Oprócz zbóż, również inne składniki karmy mogą wywoływać reakcje alergiczne np. niektóre psy nie tolerują wołowiny, wieprzowiny, drobiu lub ryb. Teoretycznie wszystkie proteiny zawarte w karmach mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli pies wykazuje alergię lub nietolerancję pokarmową, należy szybko zdiagnozować szkodliwy alergen.

Zboża zawarte w karmach psich stanowią w pierwszej kolejności źródło węglowodanów i dostarczają energii. W karmach bez zbóż, alternatywnym źródłem węglowodanów mogą być:

  • Tapioka
  • Amarantus
  • Ziemniaki
  • Słodkie ziemniaki (bataty)

Na rynku nie ma karm, które zawierałyby wyłącznie mięso bez składników roślinnych. To składniki roślinne dostarczają odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych i są tym samym niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu.

Istnieją bardzo dobrze przyswajalne rodzaje zbóż jak np. ryż czy kukurydza. Każdy właściciel psa wie, że przy biegunce często zaleca się dietę składającą się z kurczaka i ryżu. Powodem tego jest fakt, że ryż jest bardzo lekkostrawny.

Stosowanie karmy bezzbożowej na pewno nie jest złym wyborem. Większość karm dla psów bez zboża jest lekkostrawna i odpowiednia dla wrażliwych psów.

 

radosny pies biegnie po plaży
Karmy bezzbożowe doskonale nadają się dla psów wrażliwych.

Alergie i nietolerancje na zboże

Do najczęstszych objawów alergii zalicza się biegunkę, wymioty, wypadanie sierści, zapalenie uszu i wzmożone drapanie. Przy takich objawach właściciele psów często zaczynają eksperymentować z karmą. Zanim jednak wybierzemy karmę z napisem „hypoalergiczny” lub z dodatkiem egzotycznych mięs (jak mięso z kangura, strusia, z koniną, mięsem kozim itp.), zastanówmy się przez chwilę nad powodami wystąpienia reakcji alergicznej. Warto także udać się na konsultacje do lekarza weterynarii, ponieważ alergie często nie są wywoływane przez składniki pokarmu.

Jednym z najczęstszych czynników alergicznych są pchły. By być pewnym ich obecności należy zrobić test sierści na obecność pchlich odchodów. Wtedy można zwalczyć pchły i przeprowadzić profilaktykę, która jest łatwa i efektywna.

Także konsystencja psich odchodów ma duże znaczenie w diagnostyce. Rzadkie odchody spowodowane są często stresem, mogą pojawić się również na skutek podawania smakołyków lub nieodpowiedniej karmy.

Jeśli składniki karmy nie są przyswajane, to na ogół pojawia się biegunka. W takiej sytuacji należy zmienić rodzaj podawanej karmy. Zanim jednak obarczymy za wszystko karmę dla psów, warto wykluczyć inne czynniki. Powodem biegunki mogą być:

  • Oblizywanie łap pokrytych solą drogową
  • Stres, smutek
  • Jedzenie ze stołu, które zawiera dużo przypraw
  • Twarogi, jogurty itp.
  • Podawanie surowego mięsa
  • Bakterie i inne pasożyty

Wraz z narastającą biegunką wzrasta ryzyko wystąpienia alergii. Aby zminimalizować ryzyko, należy zastosować inną karmę, zawierającą proteiny, z którymi pies nie miał wcześniej styczności. Po ustąpieniu biegunki można znów podać psu produkty bez egzotycznych dodatków.

Innym sposobem jest ograniczenie żywienia przez 24 h. Jeśli objawy nie ustąpią po dwóch dniach, należy skontaktować się z weterynarzem.

W przypadku słabych i niejasnych objawów, które wskazują na nietolerancję karmy warto podawać psu karmę bezzbożową.

Niestety nietolerancja lub alergia pokarmowa w większości przypadków jest trudna do zdiagnozowania i wymaga wprowadzenia rygorystycznej diety eliminacyjnej lub wykluczającej. Najpierw podajemy karmę jednoskładnikową, której pies wcześniej nie przyjmował. Taką terapię należy przeprowadzić jedynie w przypadku podejrzenia nietolerancji pokarmowej oraz po konsultacji z weterynarzem. Zdiagnozowanie czynnika wywołującego odpowiedź alergiczną pozwoli dobrać odpowiednie pożywienie dla psa i eliminację szkodliwego alergenu.

Szkodliwość smakołyków dla psów

Jeśli pies alergicznie reaguje na zboże, należy zachować ostrożność. Wiele smakołyków zawiera zboża, także jedzenie ze stołu (makaron, chleb, ryż, przyprawione mięso) może wywoływać alergie. W przypadku bardzo wrażliwych psów nawet niewielka styczność z alergenami może prowadzić do poważnych konsekwencji.

 

Pies opiera się o drugiego psa
Karmy bezzbożowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla psów alergików.

Bezzbożowa karma dla szczeniaków

Przy nieprawidłowym żywieniu, często problemy alergiczne ujawniają się w bardzo młodym wieku. Nie ma przeciwwskazań co do podawania karmy bezzbożowej w okresie wzrostu, o ile jest ona odpowiednio zbilansowana. Jeśli np. nie zgadza się stosunek wapnia do fosforu w podawanej karmie, może to prowadzić do dysfunkcji układu kostnego.

Zwłaszcza psy w okresie wzrostu wymagają odpowiedniego żywienia. W takim przypadku należy wybierać karmy dla szczeniaków, które w fazie wzrostu dostarczą psu potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów karm bezzbożowych dla szczeniaków.

Jaką karmę wybrać, aby zadbać o zdrową dietę naszego pupila?

Podsumowanie

Zgodnie z powyżej przytoczonymi przykładami stosowanie karm zawierających dobrze przyswajalne zboża jak np. ryż czy kukurydzę, nie stanowi żadnego problemu dla zwierząt. Oczywiście biorąc pod uwagę, że u psa nie występuje żadna nietolerancja pokarmowa.

Dodatki roślinne w karmach dla psów nie są tylko wypełniaczami, a stanowią stosowne uzupełnienie witamin, minerałów i innych składników. Niestety istnieje jeszcze fałszywa teza, że pies tak, jak wilk jest mięsożercą i dlatego powinien być żywiony tylko mięsem.

Bezzbożową karmę można podawać psom w każdym wieku. W ofercie handlowej znajdziemy karmy bezzbożowe począwszy od karm dla szczeniąt, psów dorosłych oraz dla seniorów. Ważne, abyśmy byli świadomi tego, jak istotne jest indywidualne podejście w doborze właściwej karmy.

W przypadku pytań prosimy o kontakt. Jesteśmy do Państwa dyspozycji odpowiadając na wszelkie pytania związane z żywieniem psów.